REKLAMA

RPP nie zmieniła stóp procentowych

autorzyMichał ŻuławińskiAdam Torchała2021-06-09 16:36
publikacja
2021-06-09 16:36
RPP nie zmieniła stóp procentowych
RPP nie zmieniła stóp procentowych
fot. Krystian Maj / / FORUM

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. W komunikacie podano, że zdaniem RPP podwyższona inflacja jest zjawiskiem przejściowym.

Decyzją RPP na czerwcowym posiedzeniu pozostawiono stopy procentowe na poziomach ustanowionych pod koniec maja 2020 r. Takiego scenariusza spodziewała się znaczna większość rynkowych analityków.

Poszczególne stopy procentowe NBP nadal kształtują się więc następująco:

  • stopa referencyjna: 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa: 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa: 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli: 0,11 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli: 0,12 proc. w skali rocznej

Dzisiejsza decyzja oznacza, że za nami już ponad rok bez zmiany stóp procentowych. Wiosną 2020 r. RPP zdecydowała się na trzy cięcia stóp – doszło do nich 17 marca, 8 kwietnia oraz 28 maja 2020 r. – łącznie obniżając stopę referencyjną z 1,50 proc w pobliże zera. Działania te, połączone m.in. ze skupem aktywów (QE), motywowane były i nadal są walką z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Skutkiem niższych stóp procentowych są jednak m.in. niskie oprocentowanie lokat czy niemal brak atrakcyjnych ofert kont osobistych (niskie stopy procentowe banki rekompensują sobie prowizjami i opłatami).

Wysokość stóp procentowych wpływa na oprocentowanie zobowiązań kredytowych – im są one wyższe, tym kredyt mniej opłacalny, i odwrotnie. Niskie stopy nie sprzyjają trzymaniu pieniędzy na lokatach czy kontach oszczędnościowych.

RPP oczekuje spowolnienia inflacji

Przed dzisiejszym posiedzeniem ekonomiści dywagowali o tym, co powinna zrobić Rada w kontekście rosnącej inflacji. Analizę tego zagadnienia znajdziesz w artykule "Dziś decyzja RPP. Zmiana retoryki czy zmiana stóp?". Rada odniosła się do tematu w komunikacie opublikowanym wraz z decyzją.

"Inflacja w Polsce według wstępnego szacunku GUS wyniosła w maju br. 4,8% r/r (w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,3%). Do wzrostu inflacji w maju przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost rocznej dynamiki cen paliw związany z wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami ropy naftowej na rynkach światowych, a także wzrost cen żywności. Jednocześnie roczny wskaźnik inflacji był nadal podwyższany przez wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku br. oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki, które – podobnie jak wzrost cen surowców – są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. W kierunku wyższej inflacji oddziałuje także wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii oraz kosztów transportu międzynarodowego i przejściowe zakłócenia w globalnych sieciach dostaw" - napisano.

"Wyżej wymienione czynniki przyczynią się prawdopodobnie do utrzymywania się rocznego wskaźnika inflacji w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednocześnie w przyszłym roku, po wygaśnięciu czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen, oczekiwane jest obniżenie się inflacji. Kształtowanie się inflacji w przyszłym roku będzie zależało od trwałości ożywienia koniunktury, w tym od przyszłej sytuacji na rynku pracy po zakończeniu programów pomocowych. Jak wskazano w Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021, inflacja – ze względu na szoki makroekonomiczne i finansowe – może okresowo kształtować się powyżej lub poniżej celu, w tym również poza określonym przedziałem odchyleń od celu. Reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości ich skutków, w tym wpływu na procesy inflacyjne. Prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej po pandemicznej recesji oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie" - dodano.

"Biorąc pod uwagę źródła i oczekiwany przejściowy charakter przekraczania przez inflację celu NBP, a jednocześnie uwzględniając niepewność dotyczącą trwałości i skali ożywienia gospodarczego, NBP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie" - podsumowano.

Złoty reaguje

- Jeżeli ktoś liczył, że w komunikacie po posiedzeniu RPP znajdą się jastrzębie akcenty, to się przeliczył. Rada obszernie tłumaczy, dlaczego nie musi reagować na przejściowy wzrost inflacji. Wrócił też fragment dotyczący stabilizacji inflacji w celu - skomentowali decyzję analitycy z Pekao.

W tym roku podwyżek stóp nie będzie. Na zmiany w komunikacji, przygotowujące grunt pod normalizację polityki pieniężnej w Polsce, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do listopadowej projekcji - dodali.

Warto dodać, że na komunikację ze strony rady zareagował rynek, a konkretniej złoty. Tuż po publikacji komunikatu o grosz podrożało euro, a o ponad grosz dolar. To potwierdza gołębią interpretację stanowiska RPP.

RPP wciąż chowa się przed otwartym spotkaniem z dziennikarzami

Podobnie jak w miesiącach ubiegłych (i wbrew przedpandemicznym standardom), nie odbędzie się dziś konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP oraz dwóch innych członków Rady. Zamiast tego, Adam Glapiński w piątek 11 czerwca o 15:00 odpowie na pytania wcześniej przesłane przez dziennikarzy. Także w piątek NBP opublikuje sprawozdanie z majowego posiedzenia RPP (o 14:00).

Do tej pory RPP nie wypracowała także systemu publikacji swoich decyzji o konkretnej godzinie, co jest standardem na wielu rozwiniętych rynkach. Godzina publikacji ogłaszana jest tuż przed ogłoszeniem decyzji, co sprawia, że obserwatorzy czekający na decyzję niemal całe popołudnie siedzą "na szpilkach". Dzisiejszą decyzję opublikowano o 16:35, to jedna z najpóźniejszych godzin w historii, choć w ostatnich miesiącach publikacje dość regularnie następują późnym, a nie wczesnym popołudniem (rada obraduje jeden dzień, a nie dwa, jak wcześniej).

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 8 lipca. Najprawdopodobniej poznamy wówczas główne założenia lipcowych projekcji NBP dotyczących inflacji i PKB. Pełna treść dokumentu przedstawiona zostanie 12 lipca. Następnie uda się na wakacyjną przerwę – następne posiedzenie decyzyjne dopiero 2 miesiące później, 8 września.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (51)

dodaj komentarz
vacarlus
a ja kupiłem akcje XTB i 10% dywidendy i mam gdzieś inflacje :) Spółeczka rekordy w ilości klientów i ciągły rozwój na całym świecie ... rewelacja
ultron
W sumie to epoka lodowcowa w europie też była zjawiskiem przejściowym...
rpudlo
Zasadnicze pytanie dla "płotek biznesu" (portfel inwestycyjny < 1mln, czyli zdecydowana większość nas ...), to nie jak odwrócić jakiś trend (tu: inflacja), tylko jak ustawić żagle, czyli co robić z kasą którą się ma (swoją lub pożyczoną)...
piotr76
Myślę że podobnie jak za pierwszej komuny - inwestycja w jakąś małą gastronomię, usługi itp., tylko raczej niskonakładowa (żeby w razie czego szybko zwinąć). Ogólnie w biznesy gdzie jest szybki obieg pieniądza i można szybko reagować cenami na wzrost kosztów. Chociaż po tym co odstawiają z tym nowym ładem dla Myślę że podobnie jak za pierwszej komuny - inwestycja w jakąś małą gastronomię, usługi itp., tylko raczej niskonakładowa (żeby w razie czego szybko zwinąć). Ogólnie w biznesy gdzie jest szybki obieg pieniądza i można szybko reagować cenami na wzrost kosztów. Chociaż po tym co odstawiają z tym nowym ładem dla prowadzących DG to zaczynam mieć wątpliwości.
Ziemia rolna - IMHO najlepsza opcja ale mało kto ma możliwość.
drabio
Wielki błąd RPP. Teza o przejsciowosci inflacji jest mrzonką bo już zeszłoroczna baza była wysoką znaczy że teoretycznie inflacja się nadal podnosi przez kolejny sezon co oznacza że mamy do czynienia z pierwszą pętla spiralki inflacyjnej. Budowlanka to jest sztandarowy przykład.... Jak to wygląda w praktyce na no tak Wielki błąd RPP. Teza o przejsciowosci inflacji jest mrzonką bo już zeszłoroczna baza była wysoką znaczy że teoretycznie inflacja się nadal podnosi przez kolejny sezon co oznacza że mamy do czynienia z pierwszą pętla spiralki inflacyjnej. Budowlanka to jest sztandarowy przykład.... Jak to wygląda w praktyce na no tak że nikomu nie oplaca się oszczędzać i oszczędności jakie ma alokuje w towar czyli np nieruchomości co podnosi cenę więc realna inwestycja w gospodarcze się zmniejsza czyli mniej warte pieniądze przekładają się na realnie mniej miejsc pracy i mniejszą siłę nabywcza ludzi pracujących jeżeli inflacja utrzymanie prze kolejny rok to oznacza że realny wzrost płac w ostatnim dziesięcioleciu mocno spadnie a kolejne dwa lata podwyższonej inflacji jedzą całkowicie korzyści z podniesionej wyższej kwoty wolnej od podatku. I tak przykładowo wyższa kwota wolna to więcej pieniędzy w gospodarce i wyższe potrzeby pożyczkowe państwa co oznacza więcej ze dodatkowe pieniądze muszą zostać ściągnięte z rynku bądź wykreowane przez NBP co przy niskich stopach oznacza inflację bo bankom nie opłaca się kusić Kowalskiego by złożył depozyt tylko z marszu zwraca się do NBP o dodatkowy kredyt czy nowokreowane pieniądze.

Informacja z NBP to komunikat na polityczne zamówienie nnic więcej.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
źródło: https://pl.tradingeconomics.com/poland/central-bank-balance-sheet

obstawiam wakacje na orbicie okołoziemskiej
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Wenezuela coraz bliżej instynkt przetrwania mi się załącza wpływy na śmietnikach coraz cenniejsze może by tak zacząć oferować wynoszenie śmieci na śmietnik żeby przechytrzyć konkurentów i być pierwszym hmm
itso_argumentum_ad_ignorantiam
moment moment truskawki staniały ! ale kiedyś były po 5 zł :/
jasiek2017
A tu efekt niskich stóp. Szał na nieruchomości a za nimi na materiały budowlane.

www.money.pl/gospodarka/zamieszanie-na-budowach-ceny-materialow-szaleja-6648375354141408a.html
wtomek
{"który miał miejsce na początku br. oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki, które – podobnie jak wzrost cen surowców – są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. W kierunku wyższej inflacji oddziałuje także wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii oraz kosztów {"który miał miejsce na początku br. oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki, które – podobnie jak wzrost cen surowców – są niezależne od krajowej polityki pieniężnej. W kierunku wyższej inflacji oddziałuje także wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii oraz kosztów transportu międzynarodowego i przejściowe zakłócenia w globalnych sieciach dostaw" - napisano.} Z czym się tu do licha nie zgadzacie, tylko smażycie te swoje dywagacje totalnie oderwane od rzeczywistości. Teraz podnosić stopy procentowe , gdy złoty jest tak mocny?. Będzie ku zdziwieniu wszystkich krokodyli jeszcze mocniejszy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki