REKLAMA

Kurs euro najniżej od 2 lat. Rynek zlekceważył komunikat RPP

2023-06-07 09:53
publikacja
2023-06-07 09:53

Wtorkowy komunikat Rady Polityki Przeszedł bez echa przez polski rynek walutowy. Kurs euro utrzymuje się blisko najniższych poziomów od lat w oczekiwaniu na popołudniową konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Kurs euro najniżej od 2 lat. Rynek zlekceważył komunikat RPP
Kurs euro najniżej od 2 lat. Rynek zlekceważył komunikat RPP
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami RPP znów pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Z kolei sam komunikat Rady w swych najważniejszych fragmentach w niczym nie różnił się od tego sprzed miesiąca. Możliwe więc, że dopiero rozpoczynająca się o 15:00 konferencja prezesa Glapińskiego „ruszy” rynkiem walutowym.

Tymczasem w  środę o 9:51 kurs euro wynosił 4,4639 zł. Są to jedne z najniższych notowań wspólnotowej waluty od czerwca 2021 roku. Przez ostatnie dwa miesiące kurs EUR/PLN obniżył się o ok. 20 groszy. Względem stanu z lutego euro potaniało o ponad 32 grosze. Polski złoty przestał być nominalnie niemal rekordowo słaby, a w ujęciu realnym nasza waluta jest najmocniejsza od 12 lat.

Reklama

- Z uwagi na długi weekend i wyparowanie płynności w czasie jego trwania, dzisiaj zasadniczo kończymy tydzień na polskich rynkach. Kończymy go konferencją prasową prezesa NBP i tutaj uczestnicy rynku będą szukać ewentualnego potwierdzenia ofensywy komunikacyjnej RPP (naszym zdaniem ton będzie bardzo podobny do zeszłego miesiąca) - napisali w porannej nocie analitycy Pekao SA.

Bez większych zmian pozostaje sytuacja na parze euro-dolar, co akurat złotemu ostatnio niespecjalnie przeszkadza. W rezultacie za dolara na polskim rynku w środę rano płacono niespełna 4,18 zł – czyli podobnie jak dzień wcześniej. Mimo to na wykresie dziennym w przypadku kursu USD/PLN od połowy maja daje się zauważyć lokalny trend wzrostowy.

Stabilna pozostaje kondycja franka szwajcarskiego. W ostatnich dniach helwecka waluta przestała umacniać się względem euro. U nas przekładało się to na franka kosztującego ok. 4,60 zł. Funt brytyjski wyceniany był na 5,1864 zł.

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ifeelveryblah
Gdzie to euro po 6 zł? Doczekam się pseudo eksperci? Tak zapowiadaliscie.
osiemgwiazd
Przy kontynuacji obecnej, chaotycznej, niepraworządnej i wrogiej wobec UE polityki partii i rządu zobaczysz jeszcze euro w iście kosmicznych cenach.
jas2 odpowiada osiemgwiazd
Oby.
Bo eksport coraz mniej opłacalny.
pozhoga odpowiada osiemgwiazd
To ta UE to jakieś państwo jest, żeby w ogóle można było być wobec niego wrogim, czy wszystko jedno jakim?
friedens odpowiada pozhoga
Lepiej ci w Unii Azjatyckiej Putina, czyżby nie?
men24a
Pytanie powinno brzmieć inaczej.
Dlaczego przez 2 lata przepłacalismy za euro ?
Odpowiem w stylu Obajtka.
Rżneliśmy na cenach paliwa bo by wykupili.
Rżnelismy na euro bo by zabrakło a przecież to złotówka powinna być walutą Europy a nie ełro

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki