REKLAMA

Kurs euro na krawędzi 4,60 zł. Dolar najwyżej od marca

2023-09-27 09:31
publikacja
2023-09-27 09:31

Kontynuowany jest trend umocnienia dolara względem euro. Polski złoty jak na razie jest odporny na te zawirowania – kurs euro utrzymuje się w pobliżu poziomu 4,60 zł.

Kurs euro na krawędzi 4,60 zł. Dolar najwyżej od marca
Kurs euro na krawędzi 4,60 zł. Dolar najwyżej od marca
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

Na światowych rynkach finansowych robi się coraz goręcej. Pogłębia się wrześniowa korekta na rynkach akcji, a inwestorów niepokoją najwyższe od wielu lat rentowności obligacji skarbowych w USA. To wzmacnia dolara względem euro. Zwykle aprecjacja „zielonego” przekładała się na osłabienie walut z rynków wschodzących takich jak Polska.

W środę o 9:29 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5969 zł, czyli o 0,3 grosza niższym niż dzień wcześniej. Jednakże od kilku dni wszystkie próby trwałego zejścia poniżej linii 4,60 zł kończyły się niepowodzeniem.

Naszej walucie szkodzi perspektywa trudnych do oszacowania obniżek stóp procentowych w NBP oraz ekspansywna polityka fiskalna rządu, który na 2024 roku zapowiedział rekordowe potrzeby pożyczkowe. Nie pomaga także droga ropa naftowa, która „psuje” nam statystyki bilansu płatniczego.

Reklama

Biorąc pod uwagę pogorszenie nastrojów na światowych rynkach finansowych, złoty w ostatnich dniach i tak radzi sobie całkiem nieźle. Nasza waluta tylko nieznacznie traci względem umacniającego się globalnie dolara. W środę rano za amerykańską walutę trzeba było zapłacić 4,3508 zł, a więc podobnie jak dzień wcześniej. Kurs USD/PLN w dalszym ciągu nie przebił wrześniowego maksimum (4,3721 zł).

Tak samo jak frank szwajcarski, który o poranku notowany był po blisko 4,75 zł. Helwecka waluta w poprzednich dniach sporo straciła nie tylko względem złotego (spadek o ponad 10 groszy), ale też w stosunku do euro, wobec którego jest najsłabsza od połowy lipca. Katalizatorem osłabienia franka była zaskakująca decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, który nie zdecydował się na oczekiwaną przez rynek podwyżkę stóp procentowych i nieznacznie obniżył swoją projekcję inflacyjną. To może być sygnał, że kolejne podwyżki stóp w Szwajcarii nie będą już oczekiwane.

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
recydywa
Glapa niepotrzebnie wstawał z łóżka o 8.00 - miał za mało kasy.
unclepepe
Czyżby powoli spełniała się przepowiednia wodospadu na złotówce ?
Muszą coś z tym zrobić. Do wyborów jeszcze nie całe 3 tyg. i słabo to będzie wyglądało.
xqwztsa
Ile jeszcze dolar wzrośnie w najbliższym czasie? Nie wiem kiedy wymieniać, bo kalejdoskop. :D
zlomufka
Dawaj na 5, bo chcę wymeniać walutę.
recydywa
O 8.00 obudził się Glapa, ale na długo nie starczyło. Walizeczka dewiz coraz lżejsza.
dziadekjarek
weźmie kolejne 9 mld usd kredyciku
jenak
Wjechali na ten poziom i nie wiedzą, co z tym robić dalej.

Tłum nie pociągnie.

A ruchy jakieś muszą być.


Money never sleeps.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki