REKLAMA

Kurs euro coraz wyższy. Złoty roztrwonił „inflacyjne” zyski

2021-09-17 09:51
publikacja
2021-09-17 09:51
Kurs euro coraz wyższy. Złoty roztrwonił „inflacyjne” zyski
Kurs euro coraz wyższy. Złoty roztrwonił „inflacyjne” zyski
fot. Lanski / / Shutterstock

W piątek rano kurs euro powrócił co poziomów z końcówki sierpnia. W ten sposób złoty wymazał zyski z przełomu miesiąca. Rynek powoli przekonuje się do tezy, że na podwyżki stóp procentowych nie ma co liczyć w najbliższym czasie.

O 9:50 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5804 zł, a więc o grosz wyższym niż w czwartek wieczorem. Przez ostatnie kilka dni kurs EUR/PLN urósł o 8 groszy, powracając do stanu sprzed danych o sierpniowej inflacji CPI, które pobudziły oczekiwania na szybszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce.

Jednakże ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego i innych członków Rady Polityki Pieniężnej jasno sugerują, że pomimo ponad 5-procentowej inflacji nie porzucą oni polityki zerowych stóp procentowych. Brak takowych skazuje złotego na pozostanie w covidowym kryzysie.

Patrząc w szerszej perspektywie, złoty pozostaje słaby od marca 2020 roku. Przyzwyczailiśmy się już, że kurs euro regularnie przekracza poziom 4,50 zł. Czyli wartość, którą przed koronakryzysem obserwowaliśmy jedynie okazjonalnie i tylko podczas najostrzejszych faz globalnego kryzysu finansowego.

Przeciwko polskiej walucie przemawia też niedawne umocnienie dolara. W rezultacie za amerykańską walutę na polskim rynku w piątek rano trzeba było zapłacić już ponad 3,89 zł.

Kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się w tuż poniżej 4,20 zł. Funt brytyjski wyceniany był na 5,3626 zł, a więc o 1,5 grosza wyżej niż dzień wcześniej.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
piotr76
Prędzej prezes nawróci się na heteronormatywność niż Glapa zareaguje na inflację.
friedens
Glapiński i RPP łamią Konstytucję. Art. 227 jest jednoznaczny. Oni nie mają prawa, by bezrefleksyjnie naśladować politykę FED lub EBC. Oni mają, dbać o złotego, który wielokrotnie, w historii staczał się poniźej kursu śmieciowego. Dlatego art 227 Ustawy Zasadniczej precyzuje obowiązki RPP i jej prezesa. Przede wszystkim Glapiński i RPP łamią Konstytucję. Art. 227 jest jednoznaczny. Oni nie mają prawa, by bezrefleksyjnie naśladować politykę FED lub EBC. Oni mają, dbać o złotego, który wielokrotnie, w historii staczał się poniźej kursu śmieciowego. Dlatego art 227 Ustawy Zasadniczej precyzuje obowiązki RPP i jej prezesa. Przede wszystkim stabilność cen i ochrona wartości złotego.
maniek_as
Wygląda na to, że Glapiński szykuje się zostać najgorszym prezesem NBP i szefem RPP ever. Gość bez wiarygodności, bez charakteru, bez profesjonalizmu. Bo prostu zwykły pisowski aparatczyk wykonujący polecena Kaczyńskiego. Zwykłe popychadło Kaczyńskiego. Fuuuu...!!!
jaguar_61
on już jest najgorszy w historii...ignoruje najważniejsze swoje obowiązki jak dbanie o wartość złotówki ,inflację,a cel inflacyjny ma w tyle....
jas2
Dla mnie jest najlepszym prezesem NBP. Działa dokładnie tak jak powinien. Podobnie jak cała rada PP.
jas2
Po co miałby tłamsić gospodarkę stopami procentowymi, skoro inflacja przychodzi zza granicy?
maniek_as odpowiada jas2
Inflację zza granicy można bardzo łatwo stłumić kursem waluty. W tym celu Glapo nie musiałby podnosić nawet stóp%. Wystarczy, żeby nie bełkotał głupstw i nie osłabiał PLN interwencyjnym skupem walut, w okresach gdy PLN umacnia się. To na tym polega tragedia tego pisowskiego popychadła.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki