REKLAMA

Jefferies: Kurs CD Projektu odrobi spadki wywołane przesunięciem premiery "Cyberpunka"

2020-01-17 17:18
publikacja
2020-01-17 17:18

Kurs CD Projektu wróci do poziomu sprzed informacji o przesunięciu premiery "Cyberpunk 2077" - uważa Ken Rumph, analityk Jefferies. Jego zdaniem opóźnienie nie będzie mieć większego wpływu na konsensus, który wskazuje, że spółka sprzeda w tym roku 24,5 mln kopii gry. Analityk ocenia, że najważniejszą konsekwencją odroczenia premiery jest to, że przyszłe produkcje CD Projektu również zostaną przesunięte.

/ materiały dla mediów

CD Projekt zdecydował w czwartek o przesunięciu daty premiery gry "Cyberpunk 2077" na 17 września 2020 roku, z 16 kwietnia deklarowanego wcześniej. Decyzję uzasadniono potrzebą dalszego testowania gry oraz usunięcia usterek. Po tej informacji, kurs spółki spadł w piątek na zakończenie sesji o 5,6 proc. do 266,5 zł, przy obrotach w wysokości 711 mln zł.

"Opóźnienie 'Cyberpunka' do września może zwiększyć koszty i przesunąć część sprzedaży (np. dodatków do gry) na 2021 rok, ale nadal spodziewamy się, że gra będzie hitem roku. Spadek kursu po wiadomości może być odwrócony, ponieważ rynek zaakceptuje skupienie się na jakości i fakt, że kolejne opóźnienie jest mało prawdopodobne. Ważniejszy jest efekt domina (przesunięcie premiery 'CP 2077' online na 2022 rok oraz kolejnego 'Wiedźmina' na 2024 rok?), podobnie jak zbliżające się spiętrzenie prac jesienią" - napisał w komentarzu Rumph.

"Poprzedni hit 'Wiedźmin 3' był dwukrotnie opóźniony - uważamy, że nie będzie to powtórzone. Choć wrzesień wydaje się być bardziej konkurencyjnym miesiącem niż kwiecień, to nadal spodziewamy się, że gra stanie się największym hitem roku, o podobnej popularności jak 'Red Dead Redemption 2' i sprzedaży około 24,5 mln kopii, zakładanych przez konsensus. Według naszych obserwacji komentarzy na portalu Twitter, większość fanów popiera decyzję spółki" - dodał.

Zdaniem analityka, w związku z przesunięciem daty premiery po stronie spółki pojawią się dodatkowe koszty (marketing i dodatkowe wydatki na pracowników), a niektóre rozszerzenia do gry i część sprzedaży, które miały mieć miejsce w 2020 roku, przesuną się na 2021 r. Uważa on jednak, że największa część sprzedaży będzie miała miejsce przed premierą i zaraz po niej, w związku z czym przesunięcie premiery nie powinno mieć większego wpływu na konsensus na 2020 rok.

W ocenie analityka Jefferies, bardziej znaczącą implikacją opóźnienia jest to, że przyszłe produkcje CD Projektu zostaną odpowiednio przesunięte.

"Wydanie wersji online gry "CP 2077" w 2021 roku zostało już skomentowane przez zarząd jako 'mało prawdopodobne'. Podczas telekonferencji zasugerowano, że nie trwają jeszcze prace nad kolejną dużą grą typu AAA, w związku z czym debiut kolejnego 'Wiedźmina' wydaje się być perspektywą 2023/2024 roku wobec oczekiwanego wcześniej 2022 roku, co pozostawia szerokie luki między latami największych zarobków" - powiedział. "Jesteśmy ciekawi E3 w czerwcu - prawdopodobnie skupi się na 'Cyberpunk 2077' i dlatego zastanawiamy się, czy zakończymy 2020 r. wciąż czekając na ujawnienie nowego 'Wiedźmina'" - dodał.

Według Rumpha kurs CD Projektu odbije po spadkach związanych z informacją o przesunięciu premiery. "Kursy producentów gier zwykle odbijają się po opóźnieniach związanych z pracą nad jakością gier. Reakcja na bardziej szkodliwe z finansowego punktu widzenia opóźnienia gier Ubisoft wspiera tę tezę: trzy główne gry spółki zostały przeniesione na następny roku i w 2019 roku zysk operacyjny spółki został obniżony o 93 proc., ale kurs wrócił już z niskich 40 euro do obecnych 65 euro, 16 proc. wyższych niż cena zamknięcia przed ogłoszeniem" - napisał.

"Jak mówi cytat słynnego twórcy gier, Shigeru Miyamoto: 'opóźniona gra w końcu kiedyś będzie dobra, a gra wydana przedwcześnie pozostaje zła na zawsze'" - dodał. (PAP Biznes)

kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
staryznajomy
Panie analityk Jef...cos tam...jaki wskaznik CWK i C/Z ma CDProjekt?
bialy_kruk
Już tak szumnie nie piszecie że w wiedzmina gra o 80 000 garczy mniej niż 3 tygodnie temu.
Bądzcie bezstronniczy i informujcie o takich sprawach.Podejrzewam że wielu początkujacych dało się złapać po 290 zl i wyjście z inwestycji na zero to nie bedzie taka oczywiasta oczywistość tak jak pan analityk pisze.
grzegorzkubik
Wiadomo, że odrobi. Spółka ma dobre wyniki i idzie na północ.
kimdzongtusk
Typowe zaklinanie deszczu przez Pana analityka na zlecenie. To jest balon i tyle. Tak wskazuja liczby, a CP bedzie co najwyżej grą przeciętnę. Moim zdaniem zaczęło się spuszczanie powietrza z balona.
grzegorzkubik
Bardzo słaba analiza spółki. Zero wiedzy.
kimdzongtusk
Minusy przy moim poście tylko mnie utwierdzają w tym, że "ulica" napakowana akcjami jak keks bakaliami i żyje marzeniami.
Przecież widać, że projekt CP się sypie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki