Kredyty ma ponad 15 mln Polaków

Na koniec 2016 roku kredyt posiadało 15,3 mln Polaków, średnie zadłużenie obywatela Polski posiadającego kredyt wyniosło ponad 38 tys. zł, a łączna kwota wszystkich zobowiązań Polaków wynosi ponad 576 mld zł - wynika z raportu InfoKREDYT, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

(fot. Mariusz Szacho / FORUM)

Upubliczniony we wtorek przez ZBP raport w przekrojowy sposób analizuje zarówno liczbę, jak i wartość kredytów posiadanych przez Polaków w 2016 roku.

Wynika z niego m.in., że kredyt posiada 15,3 mln Polaków, a łącznie Polacy posiadają ponad 27,3 mln różnego rodzaju umów kredytowych.

Raport stwierdza, że 8,3 mln obywateli Polski posiada kredyt konsumpcyjny, a w 2016 roku Polacy zaciągnęli ponad 7 milionów nowych kredytów konsumpcyjnych. Z kolei kartę kredytową posiada 4,8 mln Polaków, a w 2016 roku do obiegu trafiło ponad milion nowych kart.

Kredyt mieszkaniowy, informuje raport, w 2016 roku posiadało 2,05 mln Polaków. Tylko w ubiegłym roku banki udzieliły ponad 178 tysięcy kredytów mieszkaniowych.

Z kolei łączna wartość wszystkich zobowiązań Polaków to 576,2 mld zł. "To tyle, ile wynosi koszt budowy 10 elektrowni atomowych lub 10 nowych linii metra w Warszawie" - porównują autorzy raportu. W stosunku do 2015 roku zadłużenie Polaków wzrosło w 2016 r. o nieco ponad 5 proc., tj. o 30 miliardów zł.

Wartość kredytów konsumpcyjnych udzielonych w 2016 roku wynosi 78,5 mld zł, a w stosunku do 2015 roku wzrosła ona o ponad 2 proc. (ponad 2 mld zł) - dodaje raport. Z kolei wartość kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłym roku to 39,3 mld zł.

Natomiast wartość wszystkich kredytów, które nie były w 2016 roku spłacane to 28 mld zł. "Najbardziej terminowo spłacane są kredyty hipoteczne; liczba zaległych kredytów w tym segmencie z roku na rok systematycznie spada" - czytamy w raporcie

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego w 2016 roku to 221 tys. 412 zł. "Pozwala to na zakup mieszkania o powierzchni 29 metrów kw. w Warszawie (przyjmując iż średnia cena za metr kw. wynosi 7 tys. 659 zł)" - czytamy w dokumencie ZBP.

Ponadto, wynika z raportu, średnie zadłużenie obywatela Polski posiadającego kredyt w 2016 roku wyniosło 38 tys. 158 zł, a zadłużenie Polaków w ubiegłym roku wzrosło w stosunku do 2015 roku o ponad 30 mld zł.

W raporcie każdy rozdział poprzedzony jest także częścią poradnikową, objaśniającą jak bezpiecznie korzystać z danego produktu finansowego i jakich błędów unikać.

Połowa bankowców ocenia, że dynamika kredytów hipotecznych nie zmieni się

Połowa bankowców (52 proc.) ocenia, że wskutek rosnących obciążeń sektora bankowego, w perspektywie najbliższego roku dynamika akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych pozostanie bez zmian. W ocenie 26 proc. poprawi się, a zdaniem 7 proc. ulegnie pogorszeniu - wynika z badania TNS Kantar na zlecenie ZBP.

58 proc. respondentów przewiduje wzrost liczby aktywnie używanych kart kredytowych. Zdaniem 36 proc. liczba ta pozostanie na podobnym poziomie jak obecnie, a 5 proc. przewiduje spadek.

Sierpniowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono przez Kantar TNS na zlecenie Związku Banków Polskich. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 145 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

pś/ skr/ seb/ ana/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 lisior

Poczekajcie na recesję i większe bezrobocie.......Wtedy dopiero będzie jazda z zaniechaniem spłaty rat kredytów........:)).

! Odpowiedz
5 35 nikt4

Przestańcie pisać, że ktoś "posiada kredyt"!!
To raczej bank posiada dłużnika :-)
Kredytem można być obciążonym, mieć dług, być zadłużonym. A to z reguły nic dobrego.

! Odpowiedz
4 24 1as

To jak napisać "posiadam wszy". Niby posiadam, ale wartości dodanej nie ma...

! Odpowiedz
2 6 wizytator

Nowomowa bankowa.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl