REKLAMA

Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą jak tykająca bomba?

2017-03-07 15:57
publikacja
2017-03-07 15:57

- Finansowanie długoterminowe oparte o stałe stopy, to przede wszystkim pewność, jakie będziemy mieli wydatki. Kredyt o stopie zmiennej nie daje takiej pewności. Wiele osób już zapomniało, że w latach 90., kiedy wzrosły stopy procentowe, wielu kredytobiorców zbankrutowało, bo nie było w stanie obsługiwać swoich odsetek – mówi Tomasz Mironczuk z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą jak tykająca bomba?
Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą jak tykająca bomba?
/ Bankier.tv

– W wielu krajach kredyt hipoteczny i w ogóle kredytowanie długoterminowe oparte o stałe stopy procentowe jest produktem z założenia powszechnym i podstawowym. Polska jest nietypowa, bo u nas 100% kredytów jest udzielane na stopie zmiennej – mówi Mironczuk.

Ekspert wskazuje także na kraje takie, jak Wielka Brytania, Francja, a nawet Węgry, gdzie kredyty o stałej stopie procentowej stanowią około 50-60% rynku.

– Ogarnia mnie przerażenie, co zrobią konsumenci i samorządy, kiedy za kilka lat inflacja spowoduje podwyżkę stóp procentowych. Jak wtedy będziemy się bronić i kogo będziemy chcieli oskarżyć o to, że nie dał takiego produktu jak finansowanie oparte o stałe stopy. Kryzys roku 2008 rozpoczął się od tego, że w niektórych krajach kredyty hipoteczne oparte były o zmienne stopy i klienci nie mogli ich obsłużyć – dodaje Tomasz Mironczuk.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (68)

dodaj komentarz
~edek
Dobry zwyczaj - NIE POŻYCZAJ !!!
~Mogadisz
SWAP to słowo klucz dla tych co chcą sobie zamienić stałą stopę na zmienną i na odwrót. Nie rozumiem w czym problem? Większe banki mają takie oferty, a ci co znają temat mogą to zrobić wręcz samodzielnie w oparciu instrumenty finansowe dostępne na rynku!
~vvv
podaj przyklad jakim niby sposobem? - tego rodzaju produkty nie sa dostepne dla fizoli - no chyba ze mowimy o zabezpieczeniu na max 1,5roku a pozniej reset
~majster
W UKduzo ludzi ma fixed mortgage bo brokerzy im wciskaja poniewaz maja od nich duze prowizje. Ot cala prawda.
~poldek
Nie ma kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową. Te tzw. ze stałą stopą, tak naprawdę są ze stopą zmienną, zmienianą co 5 lub rzadziej co 10 lat. Te ze zmienną, zmieniają oprocentowanie co 3 miesiące do nawet 12 miesięcy.
~ja
Poza tym ta niby stała stopa ma taką marżę, że już na wstępie płacisz odsetki jak przy stopie na poziomie 10%
~antek
Kredyty w PLN to najczęściej WIBOR 3 miesięczny + stała marża np. 1,5%,to jest uczciwe bo klient wie, że jak WIBOR się zmienia, zmienia się oprocentowanie, chyba że ktoś podpisał umowę o kredyt hipoteczny z bankiem gdzie było napisane , że oprocentowanie zależy od np . zarządzeń Prezesa i ma kłopot , bo Prezes stwierdzi , że trzeba Kredyty w PLN to najczęściej WIBOR 3 miesięczny + stała marża np. 1,5%,to jest uczciwe bo klient wie, że jak WIBOR się zmienia, zmienia się oprocentowanie, chyba że ktoś podpisał umowę o kredyt hipoteczny z bankiem gdzie było napisane , że oprocentowanie zależy od np . zarządzeń Prezesa i ma kłopot , bo Prezes stwierdzi , że trzeba podwyższyć.To są tzw. klauzule abuzywne i trzeba z tym iść do sądu, bo bank nie mi prawa tak regulować oprocentowania.
~franek odpowiada ~antek
Kredyty we frankach też są uczciwe, bo są oparte o kurs franka i klient wie że jak kurs franka się zmienia to zmienia się wartość kredytu no chyba że ktoś podpisał .... .
~tom odpowiada ~franek
Dokładnie tak
~Gliba
Jak to co zrobią kredytobiorcy? Z naszych podatków dostaną pomoc od rządu jaką dostaną! frankowicze

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki