REKLAMA

Kredyt umarł. Przynajmniej w eurolandzie

Krzysztof Kolany2014-11-27 10:28główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-27 10:28
Kredyt umarł. Przynajmniej w eurolandzie
Kredyt umarł. Przynajmniej w eurolandzie
/ Bankier.pl

Podaż kredytu dla sektora prywatnego w strefie euro w październiku nadal malała – poinformował Europejski Bank Centralny. Mimo to, podaż pieniądza M3 wzrosła o 2,5% rdr, czyli w tym samym tempie co miesiąc wcześniej.

Agregat monetarny M3 w strefie euro był w październiku o 2,5% większy niż przed rokiem i sięgnął 10,1 bilionów euro, w ujęciu nominalnym rosnąc o 43 mld euro względem września. Ekonomiści spodziewali się jednak nieco większego przyrostu, rzędu 2,6% rdr.


Kredyt dla sektora prywatnego w streie euro. Dane w mln euro (Europejski Bank Centralny)

Za to w dalszym ciągu kurczy się podaż kredytu dla sektora prywatnego. W październiku zmalała ona o 1,1% rdr po spadku o 1,2% we wrześniu i 1,5% w sierpniu. Nominalnie wartość kredytu udzielonego sektorowi prywatnemu zmalała o 9 mld euro po redukcji o 4 mld we wrześniu i 11 mld w sierpniu.

Póki co kredytowych statystyk nie ożywiły nadzwyczajne działania podjęte przez Europejski Bank Centralny. W czerwcu stawka depozytowa została obniżona poniżej zera, co oznacza, że banki komercyjne muszą płacić EBC za przechowanie gotówki. We wrześniu ruszył program TLTRO, w ramach którego banki ze strefy euro otrzymały 82,6 mld euro preferencyjnych pożyczek od EBC.

EBC w październiku rozpoczął skup listów zastawnych i obligacji zabezpieczonych aktywami, płacąc za te aktywa nowo wykreowanymi pieniędzmi. Kierownictwo frankfurckiej instytucji już zapowiedziało, że gdyby dotychczasowe działania nie przyniosły zamierzonych rezultatów, to w 2015 roku możliwe jest rozpoczęcie skupu obligacji skarbowych.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~znawca
Z wzięciem hipotecznego większego problemu nie ma. Więcej problemów jest ze spłatą oraz ewentualnym wypowiedzeniem kredytu. Mało kto wie, że bank ma prawo zażądać całą kwotę wartości kredytu w praktycznie dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/274,czy_bank_moze_wypowiedziec_kredyt_hipoteczny.html
~ek
Prawie każdy wie ,że w tym kraju bank może robić to na co ma ochotę.
~cen-zor-bankowy
Dzisiaj w godzina porannych Pan Poroszenko mnianowal pana Jaceniuka na Premiera Ukrainy ! Dlaczego portal bankier milczy na ten temat sie pytam grzecznieeeee sie ????
~polak2
najpierw złoto będzie miało narodowość .potem produkcja spożywcza i tak dalej.......aż zamkniemy granice jak było w ZSSR.......
~BANKIER
Co się dziwić ze ludzie kredytow nie biorą... oprocentowanie spada dzięki niskiej stopie lombardowej - i co z tego skoro banki nagle prowizje podniosly z 2% na 7-10% i koszt kredytu jest ten sam... Nie tędy droga ;/
~Te12313
Jest droższy.... Dwa lata temu jak brałem 8000 zł na 12 rat to miesięcznie w Pekao S.A płaciłem po 720 zł, dzisiaj ta sama kwota na ten sam okres to rata 741 zł. Porażka, obniżki stóp mają jedynie działać na świadomość zwykłego zjadacza, który ma myśleć że jak jest tanio to biorę kredyt.
~aaa
banki i ten caly system to jest towarszystwo wzajemnej adoracji. po co wymyslono ten system napewno nie dla dobra ludzi ale zeby ich trzymac w kleszczach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~rob
wszystko zgodnie z planem chłopców z EU .... ograniczanie rozwoju , dbałość o dobra surowców , energetyki a w to miejsce rozbudowa socjalu pod różnymi postaciami .....;)
~zz
Nowe inwestycje są w Azji - głównie w Chinach, w Europie pozostał głównie handel. Może Niemcy mają jeszcze swój przemysł. Generalnie inne kraje przyciągały inwestycje zagraniczne, ale gdy stały się mniej konkurencyjne zostały szybko przeniesione poza Europę. Inwestorzy zagraniczni nie są wieczni. Zyski ze sprzedaży obecnie jest łatwo Nowe inwestycje są w Azji - głównie w Chinach, w Europie pozostał głównie handel. Może Niemcy mają jeszcze swój przemysł. Generalnie inne kraje przyciągały inwestycje zagraniczne, ale gdy stały się mniej konkurencyjne zostały szybko przeniesione poza Europę. Inwestorzy zagraniczni nie są wieczni. Zyski ze sprzedaży obecnie jest łatwo transferować. Transport przy taniejącej ropie jest coraz bardziej opłacalny. To jest trend niekorzystny ale stały i stopy procentowe nic nie pomogą.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki