REKLAMA

Kraków: nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji podczas smogu

2016-10-26 15:40
publikacja
2016-10-26 15:40

W Krakowie będą obowiązywały nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas smogu. Średnie stężenia pyłu zawieszonego PM10 będą liczone dwukrotnie w ciągu doby, a nie jak było w poprzednim sezonie grzewczym tylko raz - zdecydowali w środę jednomyślnie radni.

fot. Wojciech Matusik / / FORUM

Obie średnie będą obliczane niezależnie od siebie, na podstawie danych ze wszystkich czynnych stacji pomiarowych w Krakowie - teraz jest ich sześć, od 1 stycznia 2017 r. ma być ich osiem.

Jeśli założony poziom zanieczyszczenia będzie przekroczony, to darmowe przejazdy będą obowiązywać w dniu następnym.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu w dniach, gdy panuje smog.

Władze Krakowa mogą wprowadzać bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w dni, kiedy występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, od 26 grudnia zeszłego roku. W poprzednim sezonie grzewczym skorzystano z tego dwa razy, po raz pierwszy 1 stycznia.

"Bezpłatna komunikacja będzie wprowadzana na podstawie dwóch średnich, liczonych niezależnie od siebie. Doświadczenia z poprzedniego sezonu grzewczego pokazują, że średnia długa, 16-godzinna nie zawsze oddawała sytuację. Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę drugi pomiar wykonany po popołudniowym szczycie komunikacyjnym - i po rozpalaniu pieców przez mieszkańców po powrocie do domów" - mówił dziennikarzom w środę pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: "długą" - 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne (od godz. 1.00 do 16.00) i "krótką" - 10/11-godzinną (od 12.00 do 22.00 lub 23.00) obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Jeśli średnia poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów/m sześc., darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny.

Nowe zasady wejdą w życie prawdopodobnie w pierwszych dniach listopada. Jak podkreślił Śmiałek, będą one analizowane i jeżeli zajdzie potrzeba modyfikowane.

O ile przy zastosowaniu starych zasad w poprzednim sezonie grzewczym darmowa komunikacja miejska mogłaby obowiązywać siedem dni (było ich mniej, bo uchwała weszła w życie pod koniec grudnia), to gdyby stosowano nowe zasady takich dni byłoby 11 - wtedy spadek przychodów - MPK ze sprzedaży biletów szacowny jest od 120 do 670 tys. zł.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17.15 lub po 23.15 (w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 150 przez "średnią krótką") i będą publikowane na stronie krakowskiego magistratu www.krakow.pl oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL w mediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV.

Według polskich przepisów alarm smogowy jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy. Działacze wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego apelują o zaostrzenie tych norm i ustanowienie alarmu smogowego na poziomie, jaki obowiązuje w większości krajów europejskich.(PAP)

wos/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Palą śmieciami w okolicznych wsiach, i to wszystko spływa do krakowskiej kotliny.
~razdwa
Smród twojego dizla też kolego ekolog.
~silvio_gesell odpowiada ~razdwa
Akurat nie mam samochodu - pudło.
~razdwa odpowiada ~silvio_gesell
No ale za to wiesz że w okolicznych wsiach palą śmieciami. Nie masz samochodu jak tam dotarłeś kolego ekolog? Najlepiej przenieś Kraków z tej kotliny wtedy nie będziesz miał smogu kolego ekolog. . Nie oskarżaj kogoś bezpodstawnie kolego ekolog.
~Obserwator
A wiecie, że w zeszłym roku w Krakowie czuło się w powietrzu Wszystkich Świętych i Nowy Rok? Akurat tam byłam i pomyślałam, że Kraków naprawdę ma wielki problem ze smogiem. Tradycja tradycją a zdrowie ma się jedno. Na wiatr nie mamy wpływu, ale to co i ile palimy zależy tylko od nas.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki