Kraków na wojnie ze smogiem. Co czeka mieszkańców?

Kraków jest pierwszym miastem, które w ramach wojny ze smogiem zdecydowało się na jedną z cięższych broni – wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem. Mieszkańcy nie będą mogli używać paliw stałych do ogrzewania swoich domów i mieszkań od września 2019 roku. Co ich czeka w związku z nowymi przepisami?

W styczniu małopolscy radni przyjęli tzw. uchwałę antysmogową. Zakłada ona, że od 1 września 2019 na terenie Krakowa będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia paliwami stałymi (w tym węglem i drewnem) w kotłach, piecach i kominkach. Do wymiany pozostaje jeszcze ponad 23 tysiące pieców. Mieszkańcy mają na to trzy lata. Im szybciej się zdecydują, mogą liczyć na wyższe dopłaty udzielane ze środków wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i budżetu gminy.

Kontrole pieców – czy mieszkańcy mogą spodziewać się wizyt straży miejskiej?

Na tych, którzy zlekceważą zakaz i po wyznaczonym terminie nadal będą ogrzewać swoje domostwa zabronionymi paliwami, nakładane będą kary grzywny w wysokości od 20 zł do 5 000 zł lub mandat do 500 zł. Jak dokładnie będzie wyglądało egzekwowanie nowych przepisów – tego jeszcze nie wiadomo. Wiemy natomiast, że sprawowanie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów będzie w kompetencji Prezydenta Miasta Krakowa.

Kraków walczy ze smogiem
Kraków walczy ze smogiem (fot. Wojciech Matusik / FORUM)

– Przestrzeganie przepisów może sprawdzać przede wszystkim krakowska straż miejska, ale uprawnienia do kontroli mają również takie organy jak policja, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – mówi wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. Po szczegóły w tej sprawie zwracamy się także do Urzędu Miasta Krakowa. Potwierdzone zostaje to, co już zapisane w uchwale. Kontrolę będzie mogła wykonywać straż miejska, jednak wystawianie mandatów będzie w gestii policji lub inspektorów ochrony środowiska. – Organami uprawnionymi do nakładania mandatów na podstawie art. 334 Prawa ochrony środowiska na gruncie aktualnego stanu prawnego jest Policja i inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska – podkreśla Ewa Olszewska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

W tej sprawie trudno uniknąć analogii do przepisów z 2013 roku regulujących zasady zagospodarowania odpadami i kwestii kontrolowania segregacji odpadów przez osoby, które taką segregację zadeklarowały. W tych przypadkach zapisy ustawy Prawo ochrony środowiska wskazywały, że w ramach kontroli podmiot, który ją przeprowadza, ma prawo wstępu do kontrolowanego obiektu. Mógł żądać pisemnych albo ustnych informacji oraz przesłuchiwać osoby w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego. Mógł też żądać okazania dokumentów i innych danych związanych z przedmiotem kontroli. Czy tak będzie również w przypadku kontrolowania przestrzegania zakazu opalania węglem lub drewnem w Krakowie – tego na pewno dzisiaj nie wiadomo. – Wydział Kształtowania Środowiska UMK nie posiada informacji o podejmowanych czynnościach mających na celu ustalenie szczegółowych procedur w tej sprawie – wskazała Ewa Olszewska-Dej.

Nie tylko kary, są też zachęty

Aby stosowanie kar nie było konieczne, a coraz więcej posiadaczy pieców opalanych węglem lub drewnem decydowało się na jak najszybszą wymianę sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny, wprowadza się programy dopłat i dofinansowań. Na jakie kwoty mogą liczyć mieszkańcy Krakowa?

– Dotacje do zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie niskoemisyjne są udzielane w oparciu o uchwałę Rady Miasta Krakowa. W tym roku dotacja udzielana jest w wysokości do 100% kosztów [szczegóły w tabeli – red.], w 2017 roku będzie to do 80 %, a w 2018 roku - do 60% poniesionych kosztów – wskazuje wicemarszałek Wojciech Kozak. – Pierwszeństwo w rozpatrywaniu wniosków o udzielenie dotacji mają: najemcy lokali komunalnych, osoby niepełnosprawne posiadające całkowitą niezdolność do pracy, samodzielnej egzystencji lub opiekunowie takich osób, które wspólnie z nimi mieszkają – dodaje.

Dotacje do zmiany systemu ogrzewania w Krakowie w 2016

Do 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż:

  • 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła ogrzewania w przypadku likwidacji palenisk lub kotłowni węglowych, przy czym zapotrzebowanie na ciepło nie może przekroczyć 100 W/m2 ogrzewanej powierzchni,
  • 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła centralnej ciepłej wody użytkowej, przy czym zapotrzebowanie na ciepło nie może przekroczyć 100 W/m2 ogrzewanej powierzchni,
  • łączna wysokość dotacji udzielona dla działania 1. i 2. nie może przekroczyć kwoty 8000 zł
  • 80 zł za każdy m2 powierzchni ogrzewanej w przypadku zakupu i montażu instalacji centralnego ogrzewania,
  • 3000 zł za każdy kW mocy zainstalowanej pompy ciepła, ale nie więcej niż 30 000 zł przy czym zapotrzebowanie na ciepło nie może przekroczyć 100 W/m2 ogrzewanej powierzchni,
  • 1000 zł za każdy m2 w przypadku zainstalowania kolektora słonecznego, przy czym maksymalna powierzchnia apertury nie może przekroczyć 5 m2.
Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Poza dotacjami na wymianę kotłów, Rada Miasta Krakowa przyjęła też lokalny program pomocy społecznej dla osób, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze w związku z trwałą zmianą systemu ogrzewania na system proekologiczny. Dopłata do różnic w kosztach ogrzewania udzielona jest ze środków własnych gminy i przyznawana jest bardziej potrzebującym rodzinom. Kwota przyznanej dopłaty uzależniona jest od tego, na jaki system zostało zamienione ogrzewanie paliwami stałymi oraz od dochodów przypadających na  członka rodziny. W kalkulowaniu kwoty dopłaty przyjmuje się również maksymalną powierzchnię lokalu objętą dopłatą.

Programu ograniczenia niskiej emisji (PONE) dla Miasta Krakowa. Dopłata do różnic ogrzewania

Wysokość dopłaty:

17,02 zł/m² przy przejściu na MPEC,

28,47 zł/m² przy przejściu na gaz,

41,92 zł/m² przy przejściu na olej opałowy,

65,96 zł/m² przy przejściu na ogrzewanie energią elektryczną.

Maksymalne powierzchnie do dopłaty:

35 m2 – dla 1 osoby,

40 m2 – dla 2 osób,

45 m2 – dla 3 osób,

55 m2 – dla 4 osób,

65 m2 – dla 5 osób,

70 m2 – dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa sie normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2

Dopłata w zależności od dochodów do różnicy kosztów ogrzewania wynosi:

100% - dochód do 1268 zł dla osób samotnych i do 1028 zł/os dla rodzin,

75% - dochód do 2219 zł dla osób samotnych i do 1799 zł/os dla rodzin,

50% - dochód do 3170 zł dla osób samotnych i do 2313zł/os dla rodzin.

Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Krakkkk

Znowu,, ktoś,, zrobi interesik. To, że co chwile montowane są zapory na drodze, mam na myśli

! Odpowiedz
6 5 ~gfds

Czemu o tym nie mowilo sie w latach 70tych i 80tych kiedy 90% palilo weglem i drzewem. Ludzie opamietajcie sie . Smog pochodzi od setek tysiecy samochodow a nie od piecow weglowywch ktorych jest stosunkowo nieduzo.!!!

! Odpowiedz
0 0 ~878

a ile tych aut miałeś przed 90 r ? Zabudowa nie była tak gęsta

! Odpowiedz
0 2 ~Kolus68

Czy powyższe dotyczy rónież węglowych EC??
Taka Veolia ma coraz droższy GJ energii, choć węgiel na świecie tanieje, dlaczego?

! Odpowiedz
0 6 ~oro

Coś czuję że władze Krakowa POlecą w najbliższych wyborach ...

! Odpowiedz
11 6 ~Korwinowiec

Żyjemy w socjalizmie i państwo nam mówi co należy zrobić. Jak wygra Korwin zniesie te absurdalne zakazy i Krakowianie będą mogli palić czym chcą, bo to jest liberalizm i państwu nic do tego.

! Odpowiedz
4 5 ~silvio_gesell

Wy korwinowcy robicie chyba najgorszą antyreklamę liberalizmu jaką widziałem. Powietrze nie jest niczyją prywatną własnością, tylko należy do wspólnoty ludzi. Liberalizm to wcale nie jest "róbta co chceta".

! Odpowiedz
0 3 ~34535

wolność? to znaczy ,że będę mógł palić ognisko z opon pod twoim domem tak ,żebyś słońca nie zobaczył z okna ?
A co to za wolość jak z domu nie idzie wyjść ? I chorujesz z powodu smogu?

! Odpowiedz
4 0 ~niepelnosprawny_org

stare miasto, biedni, tudzież inne przyczyny, czasem dymek jest fajny :)

! Odpowiedz
12 11 ~Krakowianka

I dobrze , że jest zakaz. Smog powoduje lawinowo astmę, dzieci chorują, ja ciągle mam zapalenie oczu. Ja palę gazem i płacę a sąsiad czym się da. Nie zamierzam płacić zdrowiem za smrodziarzy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne