REKLAMA
WAŻNE

Kowalczyk: Z decyzją na temat stawek VAT należy poczekać do jesieni

2016-04-08 15:06
publikacja
2016-04-08 15:06

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uważa, że z decyzją na temat tego, czy obniżyć czy pozostawić stawki VAT na obecnym poziomie należy poczekać do jesieni.

Henryk Kowalczyk i Paweł Szałamacha / fot. Krystian Maj / FORUM

"Ja bym poczekał z taką kategoryczną odpowiedzią na realizację budżetu w tym roku. Jeśli uda się uszczelnić system podatkowy i wpływy budżetowe w drugim półroczu wzrosną..., ale to będzie można powiedzieć we wrześniu-październiku - wtedy można się zastanawiać nad powrotem do starej stawki VAT 22 proc. Obecnie jeszcze nas na pewno nie byłoby na to stać, ale mamy dopiero kwiecień. Właściwie dane za marzec, więc jeszcze za mało danych. Poczekajmy jednak do jesieni" - powiedział Kowalczyk w TVN24BiŚ pytany o obniżkę stawek VAT od przyszłego roku.

"Poczekałbym jeszcze parę miesięcy. Mam nadzieję, że będą podstawy do tego, żeby zdanie zmieniać. Nie zamykałbym teraz (tego tematu - PAP)" - dodał.

W piątkowym wywiadzie dla "DGP" minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że w przyszłym roku "raczej nie będzie" powrotu do niższych stawek VAT.

"Nie zarekomenduję takiego rozwiązania" - powiedział.

Podatek od handlu może wejść w życie od 1 czerwca

"Podatek handlowy jest gotowy, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu skonsultujemy go z handlowcami, pokażemy im ten podatek. Najpierw zobaczą go handlowcy" - powiedział Kowalczyk w piątek w TVN24BiŚ.

"Generalnie nie będzie aż tak dużo odmiennej propozycji (od pierwotnej - PAP), będzie zmieniona definicja franczycy, skale podatkowe - nadal dyskutujemy o liniowej z kwotą wyższą wolną od podatku lub progresywnej. Trzecia część to jest odejście od specjalnego opodatkowania handlu w sobotę" - dodał.

"W obecnej sytuacji raczej mało prawdopodobne, żeby to było z dniem 1 maja, ale 1 czerwca jest już realny" - powiedział Kowalczyk pytany o wejście podatku w życie.

(PAP)

jba/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~jo44
Podatki obniżą pół roku przed wyborami, teraz nie będą ryzykować bo i po co ? 'status quo' i nic nierobienie, "pardon" wstrzymanie się z decyzją o zmianie gwarantuje przetrwanie kadencji.. taką wygodną wegetację.
~asd
"Henryk Kowalczyk uważa, że z decyzją na temat tego, czy obniżyć czy pozostawić stawki VAT na obecnym poziomie należy poczekać do jesieni"

A podwyżki nie rozważacie? Czy może będziecie chcieli dokręcić śrubę tak bardziej po cichu? Może przenosząc niektóre towary z niższej stawki VAT do wyższej?
~greg
Niech poczeka całą kadencje to poleci jak Bredzisław i jego przydupasy z PO.
~żart
Kto handluje, ten żyje.
Teraz jest wojna (zakazane piosenki).
https://www.youtube.com/watch?v=ALLfC9n5wpI
~TK
To ja nie będę czekał i przyjmę każdy zakład,że nie obniżą
~marek
Nikt się z Tobą nie założy, bo wszyscy wiedzą, że żadnych obniżek nie będzie. Kampania wyborcza już się skończyła, kolejna za 3 lata.
~mgr
A moja firma (międzynarodowy koncern ) cała kasę jaką miał na rachunkach obrotowych w pln prawie 250 mln wymienił na euro , wlanie ksiegowalam :) myślicie że oni już wiedzą że będzie kicha
~plazowicz
Tu nie trzeba być żadnym prorokiem. Zwłaszcza, że nie jest się prorokiem we własnym kraju. Wiadomo, że będzie źle, a jak będzie źle to waluta będzie droga. Polską rządzą socjaliści i dyletanci, a międzynarodowymi koncernami "mózgi".
~Kamil
Co to za wymysł, żeby podatek handlowy konsultować z handlowcami ?? Może kary za przestępstwa trzeba zacząć konsultować z więźniami ??
lasekdrugi
chłopakowi się szczerze wyrwało że z budżetu lipa, to teraz starsi tonują wypowiedzi ;)

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki