REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza skupi zboża od rolników

2022-07-20 12:50, akt.2022-07-20 14:08
publikacja
2022-07-20 12:50
aktualizacja
2022-07-20 14:08
Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza skupi zboża od rolników
Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza skupi zboża od rolników
/ KPRM

Terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża, powinien zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni - poinformował w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że przygotowywana jest powierzchnia magazynowa sięgająca 100 tys. ton.

Kowalczyk na środowej konferencji przypomniał, że rząd we wtorek przyjął uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku

"To decyzja o zapotrzebowaniu na dzierżawę nabrzeża portowego w Gdańsku (...), umożliwiająca bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej, żeby zwiększyć możliwości eksportowe" - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę.

Wicepremier dodał, że nabrzeże powinno zacząć działać w ciągu kilku tygodni, kiedy zostanie przystosowany odpowiedni magazyn mający pojemność 100 tys. ton.

Kowalczyk: Do transportu zboża z Ukrainy potrzebujemy pomocy technicznej

Po to, by usprawnić transport zboża z Ukrainy, potrzebujemy pomocy technicznej, czyli kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych - poinformował w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa wskazał, że wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. "Potrzebujemy kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych na granicy" - powiedział. Dodał, że bez tego bardzo trudno będzie zrealizować oczekiwania Ukrainy, czyli przewieść ok. 4-5 mln ton zbóż.

Zaznaczył, że obecnie przygotowywane są szlaki komunikacyjne, m.in. nabrzeże portowe w Gdańsku, usprawniany ma być także przeładunek na granicy z wagonów szerokotorowych na wąskotorowe.

"Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona" - wskazał minister. Dodał, że jeśli dojdzie do odblokowania portów na Morzu Czarnym, to kryzys żywnościowy zostanie zażegnany. "Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy" - powiedział.

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od rolników

Krajowa Grupa Spożywcza wprowadza mechanizm skupu zboża od naszych rolników, by ci mogli dostarczyć 30 proc. ziarna, a 70 proc. przechować u siebie i dostarczyć później; a rolnik, który może przechować u siebie zboże otrzyma za to wynagrodzenie - mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dodał, że z szacunków wynika, iż firmy prywatne mogą skupić ponad 7 mln ton zboża; w województwach podkarpackim i lubelskim w magazynach można zgromadzić 1 mln ton.

Jak mówił szef resortu rolnictwa podczas środowego briefingu "Polski rynek zbóż - eksport, import, zagrożenia", w każdym miejscu Polski, również przy granicy z Ukrainą, prowadzony jest skup zboża po cenach rynkowych. Dodał, że w przypadku firm prywatnych - z szacunku wynika - mają one ponad 7 mln ton możliwości skupowych.

"Korzystając z tego, że mamy już Krajową Grupę Spożywczą, to ona wprowadza pewne mechanizmy skupowe. Zostały one wypracowane w porozumieniu z rolnikami, organizacjami rolniczymi" - powiedział Kowalczyk. Poinformował, że skupem zboża będzie zajmowała się spółka Elewarr, która wchodzi w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Minister przekazał, że jej możliwości skupowe wynoszą obecnie ponad 300 tys. ton. Zapewnił, że spółka Elewarr nie skupowała zboża z importu, z Ukrainy, trzymając wszystkie zapasy, możliwości magazynowe dla polskich rolników.

Jak mówił Kowalczyk, biorąc pod uwagę młyny, które są w zasobach KGS, które mają możliwości magazynowe skupu zboża bezpośrednio konsumpcyjnego, czyli nadającego się na mąkę - to jest dodatkowe 60 tys. ton. "W tym momencie powierzchnia magazynowa, możliwości skupu bezpośredniego to jest ok. 360 tys. ton" - powiedział.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że KGS wprowadzi mechanizm skupu zboża od rolników. "Rolnik dostarczy 30 proc. ziarna do magazynów. 70 proc. będzie przechowywał rolnik i dostarczy w ciągu kilku miesięcy. Szacuje się, że dwa miesiące są takim optymalnym terminem. Elewarr będzie proponował rolnikowi takie rozwiązanie" - powiedział.

Kolejnym rozwiązaniem - jak przekazał minister rolnictwa - jest skup zboża od rolników, którzy mają możliwości przechowalnicze. W tym przypadku uzyskają oni 30 proc. płatności wartości - po zbadaniu jakościowym, podpisaniu stosownego kontraktu i zapłaceniu później 70 proc. wartości tego zboża przy odebraniu. "To jest kolejny element, który chcemy zastosować, oczywiście również płacąc rolnikom za przechowanie. Jeśli rolnik będzie przechowywał kilka miesięcy, to za przechowanie, otrzyma stawkę miesięczną, a całą kwotę wtedy, kiedy dostarczy zboże do magazynów" - tłumaczył wicepremier. (PAP)

Autorzy: Michał Boroń,  Ewa Wesołowska, Aneta Oksiuta

mick/ pad/ ewes/ aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Plan rządu jest prosty: ze zbożem trzeba zrobić jak z węglem. Zniszczyć krajową produkcję i uzależnić się od importu np z Ukrainy jak od węgla z Rosji zrobli. I za rok-dwa będzie nowy kryzysik głodowy. Brawo posłowie, senatorowie bo dzięki wam ten rząd realizuje kolejne cele.
andrettoni
Widać, że mamy wykształcony rząd, to już kolejny z super pomysłów, a długi rosną...
jpelerj
Bank Zbożowy Dyzmy. ""Rolnik dostarczy 30 proc. ziarna do magazynów. 70 proc. będzie przechowywał rolnik i dostarczy w ciągu kilku miesięcy." Rzą powinien zapłacić prawa autorskie spadkobiercom pisarza.
pikawka
skupowac pol darmo to kazdy by chcial ale tylko komuna pozwala na takie zabawy
cypisek11
Jak się Pis wziął za zboże to będzie jak z węglem czyli go nie będzie.
niepejsiaty_polak
Te pomysły odnośnie skupu i przechowywania zboża to nic nowego - są opisane w powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza pt. " Kariera Nikodema Dyzmy" oraz serialu pod tym samym tytułem. A że brakuje sprzętu, czyli wózków widłowych, kontenerów i innych - to myślę, że zamiast czołgów od Amerykanów - może byśmy zainwestowali w Te pomysły odnośnie skupu i przechowywania zboża to nic nowego - są opisane w powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza pt. " Kariera Nikodema Dyzmy" oraz serialu pod tym samym tytułem. A że brakuje sprzętu, czyli wózków widłowych, kontenerów i innych - to myślę, że zamiast czołgów od Amerykanów - może byśmy zainwestowali w sprzęt dla rolnictwa. Taniej wyjdzie,no i zdrowiej dał ludzi...
maniek_as
Też mi Nikodem Dyzma przyszedł od razu do głowy. Nasz rząd korzysta z pomysłów ćwierćinteligenta z czasów międzywojennych. Mam nadzieję, że będą mieli takiego samego fuksa jak Dyzma.
jarunia
Każdy patriota i ekolog powinien wyprodukować 50 litrów bimbru z UKRzboża
karbinadel
A co tam słychać w Maga Foods? Już wykończyliście tę firmę na amen, czy jeszcze zipią?
kutanga
W sensie "od naszych rolników"...
Ciekawe ilu 0słów już skupiło plony od zwykłych rolników, wiedząc, że takie coś będzie uchwalone.

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki