Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie

Proponowana kwota wolna od podatku handlowego to kwota do 1,5 mln zł przychodu/m-c. Proponowane stawki podatku wynoszą: 0,4 proc. dla nadwyżki w przedziale 1,5-17 mln zł; 0,8 proc. dla 17-170 mln zł oraz 1,4 proc. dla przychodu powyżej 170 mln zł - poinformował w środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że możliwy jest drugi wariant z podatkiem liniowym i kwotą wolną 17 mln zł.

Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie
Kowalczyk: Kwota wolna od podatku handlowego do 1,5 mln zł przychodu miesięcznie (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Nasze propozycje stawek podatków byłyby: kwota wolna podatku to 1,5 mln zł miesięcznie. Od 1,5 mln zł do 17 mln zł 0,4 proc., 17-170 mln zł to 0,8 proc. i 1,4 proc. ponad 170 mln zł" - powiedział w środę Kowalczyk.

Dodał, że są to założenia do projektu, a nie projekt.

"Dziś przedstawiamy propozycje, ale z pewną świadomością nie publikowaliśmy tego, bo to nie jest ostateczny projekt rządowy" - powiedział.

Kowalczyk poinformował również, że handel w soboty i niedziele opodatkowany miałby być tak, jak w pozostałych dniach tygodnia.

"Rozważamy też wariant drugi, jeśli będzie zdecydowana większość popierająca drugi wariant, żeby go przyjąć. Drugi to taki: 17 mln zł obrotu kwota wolna i 0,9 proc. stawki liniowej" - dodał.

Minister poinformował, że mają być brane pod uwagę "powiązania kapitałowe".

"Odchodzimy od szerokiej definicji franczyzy, która była wcześniej bardzo szeroka, obejmująca wszystko. Tu nie będzie takiej definicji franczyzy, jeśli już - to tylko powiązania kapitałowe, czyli - gdy duży właściciel jest właścicielem bądź współwłaścicielem sklepu" - powiedział Kowalczyk.

Wyłączenia z podatku dotyczyć mają sprzedaży m.in. gazu i wody dostarczanych do konsumentów, ON przeznaczonego do celów opałowych, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

Z dokumentu przedstawiającego założenia do projektu ustawy wynika, że podatek miałby wejść w życie 1 lipca 2016 r.

Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawy z 2 lutego, podatek od sprzedaży detalicznej miał być podatkiem progresywnym ze stawką 0,7 proc. obciążającą przychód nieprzekraczający w danym miesiącu 300 mln zł oraz stawką 1,3 proc. od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł. Ponadto wyższe stawki podatku miały obowiązywać od przychodu osiągniętego w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Dla przychodu do wysokości 300 mln zł w tym miesiącu stawka podatku miałaby wynosić 1,3 proc., natomiast dla nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł - 1,9 proc.

Projekt przewidywał przedmiotowe zwolnienie podatkowe - podatnicy, których obrót nie przekroczy w miesiącu 1,5 mln zł, będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych. Zgodnie z projektem, w przypadku sieci handlowych podatek miał być obliczany, pobierany i wpłacany przez franczyzodawców.

Kowalczyk: Wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje liniową stawkę podatku handlowego

Jest wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje do prac parlamentarnych wersję podatku handlowego z liniową stawką podatkową - powiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dodał, że w obu przedstawionych wariantach wpływy do budżetu w 2016 r. będą zbliżone do 1 mld zł.

"Nie chcę mówić na 100 proc., ale wielce prawdopodobne, że będzie to wariant z podatkiem liniowym" - powiedział w środę w trakcie spotkania konsultacyjnego z przedstawicielami branży Kowalczyk.

"Na razie są obydwa warianty. Ale widzieliśmy, że zdecydowana większość opowiadała się za liniowym. Prawdopodobnie to zaproponujemy (do prac parlamentarnych - PAP)" - dodał w późniejszej rozmowie z dziennikarzami.

Na pytanie, czy oba warianty są zbliżone w kontekście wpływów do budżetu, Kowalczyk powiedział: "Tak. Różnica jest na poziomie 100 mln zł".

"Jeśli uda się wprowadzić podatek od lipca to będzie ok. 1 mld zł w tym roku" - dodał.

(PAP)

nik/ asa/ ana/ sar/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~silvio_gesell

Wystarczy przeczytać Adama Smitha, Miltona Friedmana, Winstona Churchilla, Henry Georga żeby wiedzieć, że jedyny słuszny podatek to LVT, czyli od wartości samej ziemi, bez budynków i innych ulepszeń będących dziełem człowieka. Ta pierwotna wartość ziemi (skapitalizowana renta gruntowa) rośnie w wyniku pracy okolicznej wspólnoty, a nigdy w wyniku pracy właściciela - jednak to on czerpie wszystkie korzyści. Zamiast opodatkowywać pracę należy opodatkować rentierstwo - czyli właśnie podnajem przestrzeni handlowej przez zagraniczne hipermarkety korzystające z infrastruktury utrzymywanej z naszych podatków.


http://www.magiel.waw.pl/2013/11/aktualnosci/polityka-i-gospodarka/podatek-dobry-na-wszystko/
http://slib.pl/pl/publikacje/geolibertarianizm/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~robertjak

tyle czasu upłynęło od wyborów a ci dalej debatują a pieniądze uciekają . Szli do wyborów z gotowymi już ustawami i co i dalej jak było tak jest . Nie macie jaj by to zmienić no ale cóż jak we własnym życiu jesteście nieudacznikami

! Odpowiedz
0 3 ~Jasko

Obiecywali opodatkować dla programu 500+ sklepy wielkopowierzchniowe, tak aby przy okazji rodzimy handel (niestety "małopowierzchniowy" i rozdrobniony) zwiększył swoją konkurencyjność. Do dudy z takimi obiecankami, w handlu płacić będą niemal wszyscy, co musi przełożyć się na przerzucanie tych dodatkowych kosztów na klienta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~otco

Wykonczyc wszystkie duże sklepy. Maja być male i polskie. A potem kartki na cukier i kielbase zwyczajna. Oto strategia gospodarcza PiS.

! Odpowiedz
2 8 ~Adres

Ah, jaki to mędrek!. Zabrał się pracownik wychowany na PRLowskim socjalu, do walki z kapitalistyczną machiną. Powodzenia hahahah.

! Odpowiedz
2 31 ~KURSKI_z_dnaPL

Czy PIS przetrwa u władzy do końca II kw. 2016 r.

NIE - zielona łapka
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Czy PIS przetrwa u władzy do końca III kw. 2016 r.

NIE - czerwona łapka

! Odpowiedz
6 9 ~anonim

A dlaczego miałby nie przetrwać?

! Odpowiedz
0 10 ~widłyCHŁOPA odpowiada ~anonim

uszczęśliwieni rolnicy ich wypiepszą

w ramach ochrony gruntów rolnych

! Odpowiedz
3 2 ~LinuxMint_17_3_User

Politycy wyglądają najlepiej, gdy są zawieszeni na latarnię!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.