Kostka Polska - ile kosztuje modernizacja domu z czasów PRL-u?

Polska kostka – kwiat polskiej architektury z okresu PRL-u, który dzisiaj z pewnością nie jest ozdobą polskich osiedli. Prosta, powtarzalna bryła o wątpliwej funkcjonalności nie jest dziś zbyt atrakcyjna. Marzenie o nowoczesnym domu właścicieli takich budynków może się ziścić, ponieważ kwadratowe budynki okazały się znakomitą bazą do architektonicznych modernizacji. Na wykorzystanie tych możliwości zdecydowało się katowickie biuro architektoniczne, które stworzyło projekt Kostka Polska.

Przebudowa pracowni architektonicznej DEKOP
Przebudowa pracowni architektonicznej DEKOP (fot. Wojciech Polko/Kostka Polska)Pomysł na biznes czy społeczny projekt na rzecz wyglądu polskich osiedli? I jedno i drugie – wynika z wypowiedzi Wojciecha Polko – pomysłodawcy i współtwórcy projektu Kostka Polska. W rozmowie z Bankier.pl opowiada o tym jak pojawił się pomysł na taką działalność oraz z jakimi kosztami musi liczyć się inwestor, który chce przemienić swoją starą kostkę w nowoczesny i atrakcyjny dom. 

Mateusz Gawin, Bankier.pl: Skąd pomysł na metamorfozę polskich domów z czasów PRL-u?

Wojciech Polko: Wszystko zaczęło się od przebudowy domu kostki w którym mieści się nasze biuro. Już podczas remontu mieliśmy zapytania o możliwości przebudowy podobnych domów. W związku z tym, że coraz częściej proszono nas o interwencje wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom tworząc stronę internetową poświęconą tylko domom kostkom. Po prostu zareagowaliśmy na potrzebę rynku tworząc witrynę, która ma stanowić platformę do dalszej współpracy z inwestorami.

Wojciech Polko - pomysłodawca projektu Kostka Polska
Wojciech Polko - pomysłodawca projektu Kostka Polska (fot. Wojciech Polko)

Dlaczego sądzą Państwo, że projekt może stać się sukcesem? Jak wynika z Waszych obserwacji - kiedy i czy często Polacy decydują się na modernizację własnych domów?

WP: Zauważamy kilka przypadków w których inwestorzy zwracają się do nas z prośbą o projekt przebudowy domu. Są to głównie sytuacje, gdy mieszkają od wielu lat w takim domu i zauważyli potrzebę modernizacji z powodów prozaicznych lub oszczędnościowych – czyli poprawa jakości życia, ocieplenie, wymiana okien, likwidacja przecieków, ubytków itp. Często powodem jest także zmiana pokoleniowa – gdy dzieci bądź dalsza rodzina otrzymuje stara kostkę w spadku i chce ją dostosować do własnych potrzeb bądź wynająć lub odsprzedać po remoncie. Modernizacja związana jest też ze zmianą sposobu użytkowania (najczęściej z mieszkalnego na biurowy lub usługowy) lub rozbudową dla powiększenia powierzchni. Inwestorzy zawsze zgłaszają także problem połączenia ogrodu z parterem, który występuje niemal we wszystkich kostkach.

Często nowi właściciele mają inne potrzeby i dostosowują budynek z pomocą architekta. Na rynku nieruchomości obecnie pojawiło się sporo tego typu domów (w zasadzie jest to segment, który istnieje od lat). Mamy kontakt z biurami nieruchomości i można powiedzieć, że zapotrzebowanie na tego typu usługę powoli, ale stale wzrasta. Trzeba też zauważyć, że młodsze pokolenie ma większą potrzebę przebywania w estetycznym otoczeniu.

Kostka Polska to bardziej pomysł na biznes czy społeczny projekt, którego celem jest sprawienie by polskie domy wyglądały lepiej? Ilu klientów zainteresowanych odnową swojego domu zgłosiło się do Państwa? Ile projektów skutecznie zrealizowano?  

WP: Obecnie to po prostu jeden z profili naszej działalności projektowej. Skupiliśmy się na ośmiu najważniejszych problemach, jakie spotykamy podczas projektowania. Inwestorzy często korzystają z tego klucza definiując swoje potrzeby. Pokrótce opisujemy także na co powinno się zwracać uwagę przy kupnie bądź przebudowie, a także jak wystrzegać się błędów. Jednocześnie spotkaliśmy się ze sporym odzewem różnych organizacji które zajmują się wyglądem polskich miast i przedmieści oraz osób luźno związanych z architekturą, zajmujących się socjologią czy estetyką ogólnie. Można by przez to powiedzieć, że projekt biznesowy zyskał również charakter społeczny. Warto też wspomnieć, że nasza strona nawiązuje do śląskiej tradycji, przełączając język na 'slu' otrzymujemy stronę w gwarze śląskiej.

Nieco ponad rok opracowujemy takie domy, więc inwestycje jeszcze nie są dokończone. Oczekujemy rozpoczęcia około pięciu budów w przyszłym roku. Obecnie są kolejne domy w opracowaniu na różnym etapie. Zapytań jest coraz więcej.

Czytaj dalej: Ile kosztuje modernizacja starej kostki? »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~iXi

Szkoda, że ich strona nie działa. Niby się odpala, ale zawartość się nie ładuje.

! Odpowiedz
2 8 ~bajtlikowski

to fakt, nieocieple domy są po prostu nierentowne i to największy argument "za". W zeszłym roku ociepliliśmy dom kompletnym systemem ociepleń polskiego producenta (system + robocizna) i z palcem w nosie zmieściliśmy się w 18 tys., przy czym materiał jest od lidera rynku. Liczymy, że w stosunkowo krótkim czasie zwrócą się wszystkie koszty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~wwff

Ludzie! Czytajcie ze zrozumieniem. Za 300 tyś. jest rozbudowa o 100m2, czyli dobudowanie jeszcze jednego piętra, oraz modernizacja całości.

! Odpowiedz
8 4 ~cyb

Za 300 tys to ja postawię nowy dom… Będzie nowy i przede wszystkim szybciej…

! Odpowiedz
7 6 ~plazowicz

Przyszłość to pasywne domy modułowe bez mostków termicznych. Pod miastem. Czasy gdy na ogrzewanie na sezon wydaje się 10 tys. miną razem z peerelowskim dziadowstwem w postaci tego typu budynków. Są nieekonomiczne, a społeczeństwo wcale nie bogaci się jakoś gwałtownie. Pod względem dostępności mieszkań jesteśmy mniej więcej w tym samym punkcie co w 1980 roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~Edek

Jeżeli lokalizacja kostki jest w dobrym miejscu, to widzę opłacalność modernizacji - w innych przypadkach, to tylko i wyłącznie wyburzenie i budowa od zera. Osobiście popłynąłem na modernizacji kostki w małej miejscowości, ponieważ wydawało się, że a co to zmienić stolarkę, elewację, dach etc. - fakt trochę kasy i chęci, z tym, że dziś nie dość, że nie odzyskam wkładu, to jeszcze posiadam dom w wyludniającej się miejscowości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~prof

kolega ze Sląska :0

! Odpowiedz
4 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 5 ~olek

Tego już nie da poprawić. To trzeba rozwalić.

! Odpowiedz
6 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne