REKLAMA

Dom drewniany czy murowany? Wady i zalety

Katarzyna Rostkowska2017-10-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-10-03 06:00

Większość budynków jednorodzinnych powstaje w technologii tradycyjnej. Jednak pomimo powszechnie panującego przekonania o solidności i większej trwałości domów murowanych, drewniane zdobywają coraz większą popularność. Czy za sprawą rządowego projektu "Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą" na dobre zagoszczą na polskim rynku? Odpowiadając na wasze zgłoszenia w sondzie #naBankiera, porównujemy wady i zalety obu technologii.

Temat zabudowy jednorodzinnej wykonanej z drewna rozgorzał za sprawą rządowego projektu "Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą". Przedstawiciele Lasów Państwowych, Ministerstwa Środowiska oraz resortu infrastruktury chcą w ten sposób przyczynić się do rozwoju budownictwa w technologii drewnianej. Drewno ma zostać wykorzystane w budownictwie mieszkalnym i kubaturowym. W planach jest budowa domów pod wynajem na niektórych gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe, które nie są zalesione, oraz małych, drewnianych hoteli. Dodatkowo w przyszłości ma zostać utworzone krajowe Centrum Promocji Drewna, gdzie przyszli inwestorzy będą mogli uzyskać kompleksową pomoc w budowie domu oraz informacje o dostępnych instrumentach wsparcia.

Takie działanie miałoby zachęcić inwestorów do wykorzystywania naturalnych zasobów przyrodniczych oraz półfabrykatów pozyskiwanych w ramach uprzątania lasów. Podjęte kroki mają szansę przyczynić się do wzrostu popularności domów drewnianych, które obecnie są rzadziej wybierane niż tradycyjne domy murowane. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że nieruchomości wzniesione w technologii tradycyjnej są trwalsze i cieplejsze od odpowiedników drewnianych. – Przewaga budownictwa murowanego wynika częściowo z powszechnego przekonania, że mury są znacznie trwalsze i służą wielu pokoleniom – potwierdza Michał Grabowski, dyrektor handlowy Lange Łukaszuk.

Dom dla pokoleń – trwałość inwestycji

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, w pierwszej kolejności należy wybrać technologię, w jakiej zostanie wzniesiona nieruchomość. Inwestorzy mogą postawić na projekt tradycyjnego domu murowanego, w technologii szkieletu drewnianego oraz z bali. Niestety już na etapie poszukiwania projektu widać przeważającą popularność nieruchomości murowanych.

W katalogach projektów gotowych zdecydowana większość to tradycyjne domy. Pod względem architektonicznym i funkcjonalnym są one bardzo różnorodne, dzięki czemu inwestor z łatwością znajdzie dom spełniający jego oczekiwania. Inaczej jest w przypadku domów szkieletowych. Na rynku jest znacznie mniejsza liczba projektów gotowych, w związku z czym należy liczyć się z dodatkowymi kosztami za wprowadzenie nowych rozwiązań projektowych, które będą odpowiadać naszym potrzebom.

fot. / / FORUM

Decydując się na budowę domu, kierujemy się wieloma czynnikami. Jednym z nich jest trwałość inwestycji. Niewątpliwie tę cechę posiadają domy murowane, nie powinno to prowadzić jednak do wniosku, że mniej wytrzymałe są domy szkieletowe. Dzięki obecnej technologii oraz właściwemu użytkowaniu nieruchomości może ona przetrwać w doskonałym stanie kilkaset lat. – Istnieje przeświadczenie, że domy drewniane są mniej trwałe od murowanych. Nie jest to absolutnie prawdą. (…) domy mieszkalne z drewna, które wybudowane zostały z najlepszych materiałów przez profesjonalną ekipę budowlaną, a potem odpowiednio konserwowane i remontowane, są w stanie służyć właścicielom przez długie dziesięciolecia. Generalnie różnica w trwałości czy okresie eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest na tyle do siebie zbliżona, że nie powinna stanowić argumentu za wyborem jednej z dwóch technologii, co niestety w Polsce ma miejsce ze wskazaniem na domy tradycyjne – informuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Należy zwrócić uwagę, że każda nieruchomość drewniana czy murowana przy budowie, której nie zostały zachowane odpowiednie normy może nie przetrwać próby czasu. Między innymi, jeśli nieruchomość drewniana nie została wykonana z zachowaniem odpowiednich rozwiązań technologicznych przez firmę, która ma wiedzę i doświadczenie w budowie tego typu domów, może mieć problem z wilgocią np. braki w izolacjach czy awarie, mogą spowodować w nich znacznie większe spustoszenia niż w domu murowanym. Dodatkowo, na plus dla nieruchomości murowanych może świadczyć ich większa odporność na ogień, bowiem nich podstawowe materiały konstrukcyjne są niepalne.

Czas budowy

Czas budowy domu drewnianego oraz murowanego znacznie się od siebie różni. Jak wiadomo czas to pieniądz, w związku z czym jeśli szukamy oszczędności w postawieniu domu jednorodzinnego, to znajdziemy je właśnie tutaj. Konstrukcja domów drewnianych jest znacznie lżejsza od murowanych. Wpływa to na fundamenty, które są węższe, a przez to również tańsze.

Jedyne roboty mokre to właśnie wylanie fundamentów, co sprawia, że budowa domu drewnianego jest możliwa o każdej porze roku. Dodatkowo technologia szkieletowa oparta jest na lekkiej konstrukcji, która pozwala na szybkie i ekonomiczne wybudowanie domu. Inna sytuacja jest w przypadku domów z bali. Ich ściany wznoszone są z pionowych słupów, między które wsuwa się grube, poziome bale. Są przez to nieco cięższe niż ich szkieletowe odpowiedniki. Jednak ich masa całkowita nadal pozostaje mniejsza niż w przypadku ścian murowanych. Niestety wszystkie oszczędności związane z budową fundamentów trzeba przeznaczyć na pionowe bale wzmacniające bryłę budynku.

Warto również zaznaczyć, że większość szkieletu budynku drewnianego powstaje w halach produkcyjnych. Na miejsce budowy są zatem dostarczane gotowe już elementy i półfabrykaty, co wpływa na skrócenie czasu budowy.

fot. Grzegorz Klatka / / FORUM

– Dom szkieletowy o powierzchni 150 mkw. można wykonać pod klucz w 3 miesiące, ponieważ jest to technologia sucha, która nie wymaga, aby nieruchomość była sezonowana jak w przypadku murowanej. Dom murowany dobrze wykonany, powinien być wybudowany do stanu surowego otwartego, który pozostawiany jest na okres około 6 miesięcy do wyschnięcia (aby z zapraw murarskich z płyt żelbetonowych wyszła wilgoć). Dopiero po tym czasie można rozpocząć montowanie stolarki zewnętrznej i wykonywać pozostałe prace. Budowa domu murowanego może trać nawet 2 lata. – wyjaśnia Robert Drobny, współwłaściciel, Grupa DrewHome - budownictwo szkieletowe.

Podobnego zdania jest Krzysztof Mazur, architekt, kierownik projektów w Magmillon – Drewno jest materiałem, który bardzo łatwo jest prefabrykować – wtedy gotowe elementy przyjeżdżają na plac budowy i w niecałe trzy miesiące dom może być gotowy do wprowadzenia się. W technologii kanadyjskiej budowa trwa około pół roku. Postawienia domu murowanego niestety nie da się tak przyspieszyć. (…) Bez zachowania koniecznych przerw technologicznych można narazić się na konsekwencje, np. odpadanie tynków, „wstawanie podłóg” czy pojawienie się grzyba. Mały dom, przy dobrym rozplanowaniu robót i sprzyjającej pogodzie, może powstać w niecały rok, lecz lepiej od razu założyć sobie dłuższy termin.

Koszt budowy domu jednorodzinnego

Na ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego wpływa wiele czynników – cena gruntu, w zależności od jego położenia, cena materiałów budowlanych i ich jakość, złożoność projektu, czas trwania budowy. Dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie – dom drewniany czy murowany – jest bardziej korzystne pod względem finansowym.

Postawienie domu murowanego jest bardziej czasochłonne od drewnianego, jednak zważywszy na popularność projektów w tej technologii, na rynku znajdziemy wielu specjalistów, którzy pomogą inwestorom obniżyć koszt jego budowy. Dodatkowo proces można przyspieszyć przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi i sprzętu budowlanego. Nie zmienia to jednak faktu, że domy z drewna budowane są znacznie szybciej. Przy ich stawianiu można zaoszczędzić na fundamentach. Dzięki temu, że są lżejsze, nie wymagają tak grubego podłoża, jak w przypadku nieruchomości murowanych. Oszczędności można również szukać w wyborze formy, niezależnie od wybranej technologii. Najtańsze w budowie są domy o prostych i klasycznych kształtach, które znacznie łatwiej jest również wykończyć.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

– W ogólnym rozrachunku budowa podobnej wielkości domu w tych dwóch technologiach to koszt zbliżony. W technologii drewnianej, która jest de facto systemem zamkniętym, trudno jest na czymś zaoszczędzić, jedyną oszczędnością będzie czas budowy. Stawiając dom murowany można natomiast przeliczyć, czy korzystniej, bez straty na jakości, wyjdzie budowa ściany trójwarstwowej, dwu- lub jednowarstwowej, wybór stropów monolitycznych czy Terriva. Innym czynnikiem wpływającym na koszt budowy jest robocizna – firm budujących z drewna jest mało, dlatego trzymają cenę, zaś w technologii murowanej można znaleźć różne ekipy – droższe i dużo tańsze, a część prac można wykonać nawet samemu – wyjaśnia Krzysztof Mazur, architekt, kierownik projektów w Magmillon.

W przypadku domów drewnianych warto wybrać dobre jakościowo, odpowiednio wysuszone drewno, ponieważ wszelkie oszczędności w tym kierunku mogą wpłynąć na zmniejszenie żywotności budynku. Niestety wysoka jakość niejednokrotnie wiąże się z wyższą ceną. Na inwestora czekają również wydatki związane z zatrudnieniem wykwalifikowanych fachowców. W związku z wciąż niewielką popularnością tego typu technologii, na rynku nie ma tak szerokiej konkurencji, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Większość ekip specjalizuje się w budowie tradycyjnych domów, a konkurencja na rynku sprawia, że koszty robocizny przy technologii murowanej mogą być znacznie niższe niż w przypadku budowy domu drewnianego.

– Jeśli porównamy firmy, gdzie jedna wykonuje dom drewniany, natomiast druga z nich murowany, to dom szkieletowy będzie tańszy o około 20 proc. w stosunku do nieruchomości murowanej. Już na etapie pracy przy fundamencie mamy oszczędności na poziomie około 12 tys. zł. (…) Często inwestor, który stawia dom, nie bierze pod uwagę kosztów zawiązanych z obsługą budowy, takich jak wynajem kwater dla ekip budujących dom, wynajem WC na plac budowy, zużytego prądu czy wody. Natomiast dzięki temu, że w technologii szkieletowej czas budowy jest stosunkowo krótki, daje to kolejną oszczędność na poziomie nawet 4 tys. zł. Na cenę domu drewnianego pozytywnie wpływa również wykonanie wszystkich instalacji. W domu murowanym jej położenie wymaga kucia w murach w celu ukrycia przewodów, co zajmuje czas i generuje dodatkowe koszty. W domu szkieletowym instalacje są natomiast najczęściej puszczane w specjalnych rusztach. Dlatego budując szkielet możemy na tym etapie oszczędzić 800 zł na każdej instalacji – wyjaśnia Robert Drobny, współwłaściciel Grupy DrewHome.

Podsumowując, koszt budowy domów w szkielecie drewnianym i murowanych jest podobny. W obu przypadkach inwestor może poczynić kroki, które będą miały na celu ograniczenie wydatków. Jednak, jeśli porównamy zbliżone do siebie nieruchomości, wybudowane w technologii szkieletowej oraz tradycyjnej, może się okazać, że cena domu drewnianego będzie niższa o około 20 proc. W przypadku planowania budowy domu z bali, musimy liczyć się z tym, że jest to dość droga technologia, która wymaga odpowiednich umiejętności i dużej precyzji. Ponadto nie zdobyła jeszcze zbyt dużej popularności w Polsce. – (…) w kosztach budowy domów murowanych i drewnianych jest symboliczna różnica, która nie przekracza zaledwie kilku procent. Co więcej, w przypadku klasycznych domów z bali koszt ich wybudowania nie tylko dorównuje, ale często przekracza w Polsce koszt tradycyjnego domu murowanego – potwierdza Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wady i zalety domów drewnianych i murowanych

Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Jednak jego postawienie jest procesem złożonym, który wymaga wysokich nakładów finansowych oraz wielu wyrzeczeń. Obie technologie – drewniana oraz tradycyjna posiadają zarówno zalety jak i wady, z którym przyjdzie się zmierzyć przyszłemu inwestorowi. Dlatego wybór zazwyczaj jest kwestią indywidualną.

Przede wszystkim należy podkreślić, że domy drewniane są wykonane z ekologicznego surowca, przez co kojarzą się z naturalnością i elegancją. Drewno jest materiałem posiadającym zdolność do samoregulacji wilgotności, co sprzyja wytworzeniu specyficznego mikroklimatu – latem daje uczucie chłodu, natomiast zimą szybko się nagrzewa. Jednak w odróżnieniu od domów murowanych cechuje je mniejsza akumulacja ciepła, co powoduje ich szybsze wychładzanie po wyłączeniu ogrzewania. Nieruchomości murowane stygną wolniej pomimo otwarcia okna czy spadku temperatury na zewnątrz.

Koleją kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest grubość ścian. Do budowy domów szkieletowych wymaga się znacznie mniejszej grubość ścian niż w technologii murowej, a mimo to uzyskuje się dobry współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo dzięki małej grubości ścian, w domu szkieletowym zyskuje się dodatkową powierzchnię użytkową - zwykle 10-11 mkw. na każde 100 mkw. powierzchni całkowitej.

Jeśli chodzi o akustyczność, domy drewniane dorównują pod tym względem konstrukcjom murowanym. Jednak należy liczyć się z tym, że stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe (np. bieganie na piętrze). – Trzeba zadbać o odpowiednie wygłuszenie nieruchomości drewnianych. Ktoś nieprzyzwyczajony do przebywania w takim domu może być zdziwiony tym, że budynek pracuje tj. trzeszczy, strzela – potwierdza Krzysztof Mazur, architekt, kierownik projektów w Magmillon. Konstrukcje murowane znacznie lepiej pochłaniają dźwięki uderzeniowe, ale z drugiej strony przenoszą stosunkowo dużo dźwięków „powietrznych”, jak muzyka czy odgłosy rozmowy.

Niekwestionowanym atutem domów murowanych jest natomiast ich popularność. Powszechność technologii sprawia, że znacznie łatwiej zakupić gotowy już projekt, który spełni oczekiwania inwertora oraz znaleźć wykonawców robót budowlanych. Wybierając wzniesienie domu drewnianego, trzeba pamiętać, że jest to technologia nadal mało rozpowszechniona, wymagająca dużej dokładności i wiedzy technicznej. Budowę nieruchomości powinno zlecić się firmie specjalizującej się w stawianiu domów drewnianych, a tych na rynku w dalszym ciągu jest ich niewiele. – Technologia szkieletu drewnianego w porównaniu do technologii murowanej jest bardziej wymagająca pod względem jakości materiałów i dokładności wykonania. Dodatkowo inwestorzy na Polskim rynku spotkają się z trudnościami ze znalezieniem profesjonalnego wykonawcy – informuje Robert Drobny, współwłaściciel Grupy DrewHome.

Cech przemawiające na korzyść domu drewnianego bądź murowanego

Cechy

Dom drewniany

Dom murowany

Krótszy czas budowy

Budowa możliwa o każdej porze roku

Większy wybór projektów

Powszechna dostępność materiałów budowlanych

Większy wybór wśród wykwalifikowanych fachowców

Samoregulacja wilgoci

Większa akumulacja ciepła

Lepsza akustyczność domu

Łatwość montażu elementów

Łatwiejsza przebudowa i modernizacja

Łatwość położenia instalacji

Możliwość wprowadzenia dowolnego rozwiązania technologicznego


Trwałość nieruchomości

Koszt budowy*

* koszt budowy w obu technologiach jest porównywalny, przy budowie dwóch podobnych nieruchomości, dom drewniany można wybudować do 20 proc. taniej

Źródło: Bankier.pl

Budowa domu drewnianego ma jednak przewagę nad tradycyjną technologią, a mianowicie oszczędność czasu. Krótki czas, jaki jest potrzebny do wzniesienia między innymi domu w technologii szkieletowej, uznaje się za niewątpliwą zaletę. Inwestor może w ciągu jednego sezonu wybudować i wykończyć nieruchomość, a następnie się do niej wprowadzić. Możliwe jest to dzięki ograniczeniu prac mokrych do minimum oraz braku konieczności robienia przerw technologicznych potrzebnych przy budowie domów murowanych. Dodatkowo dom drewniany można postawić o każdej porze roku, a wznoszenie jego konstrukcji sprowadza się do montażu elementów gotowych, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki. W związku z tym, że materiały budowlane są lżejsze, ich transport na plac budowy jest tańczy, a dodatkowo przy ich składowaniu czy przemieszczaniu, teren wokół domu ulega znacznie mniejszemu zniszczeniu niż ma to miejsce podczas budowy domu murowanego. Oczywiście w technologii murowanej również można stosować lekkie elementy, nie zmienia to jednak faktu, że rozpoczęcie i kontynuowanie budowy trzeba dostosować do pory roku i temperatury.

W domach drewnianych sprawniej niż w technologiach murowych przebiega także wykończenie domu wewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji. Nieruchomości drewniane, głównie szkieletowe, można również łatwo przebudowywać czy przeprowadzić różnego rodzaju modernizacje, co nie wymaga kucia ścian oraz stropów. Przebudowa domów murowanych jest znacznie bardziej skomplikowana i pracochłonna.

– Budownictwo mieszkaniowe z drewna ma bardzo długą listę zalet przy praktycznie braku istotnych mankamentów. (…) Jednak zasadniczą wadą domów drewnianych jest ich wysoki koszt wybudowania w stosunku do domów tradycyjnych. Zważywszy na lekką konstrukcję i bardzo krótki czas budowy (średnio 3 miesiące) domy drewniane w technologii szkieletowej powinny kosztować znacznie mniej od murowanych, a tymczasem kosztują praktycznie tyle samo (maksimum to kilka procent taniej), a w technologii z bali nawet od kilku do kilkunastu procent drożej. Poza kwestią mentalności Polaków, którzy błędnie postrzegają dom murowany jako solidniejszy i trwalszy, właśnie cena jest głównym powodem znacznie mniejszej popularności domów drewnianych niż tradycyjnych murowanych, których buduje się nad Wisłą nieporównywalnie więcej – podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Pomimo wielu zalet domów drewnianych, inwestorzy stawiają na technologię tradycyjną. Domy murowane dają poczucie trwałości, projekty i materiały budowlane są ogólnodostępne oraz posiadają praktycznie nieograniczone możliwości architektoniczne. – Zaletą domów murowanych jest pewna elastyczność – można wybudować właściwie każdy kształt i zastosować każde rozwiązanie, które sobie wymyślimy – potwierdza Krzysztof Mazur, architekt, kierownik projektów w Magmillon.

Polacy wybierają domy murowane

Pomimo rosnącej popularności domów drewnianych, w dalszym ciągu są one daleko w tyle za technologią murowaną. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim przewiązanie Polaków do tradycji i przeświadczenie o większej trwałości domów murowanych. – Od wielu lat zdecydowanie większą popularnością cieszą się domy wznoszone metodą betonową. Powód jest prosty – tego właśnie oczekują klienci. To dla nich rozwiązanie znane, przewidywalne, a przede wszystkim bezpieczne – potwierdza Krzysztof Jabłoński z Iglica Nieruchomości, ekspert rynku nieruchomości.

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego?

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego?

Wiele osób marzy o własnym domu letniskowym, gdzie można spędzać weekendy poza miastem, a nawet i całe wakacje. Jego budowa to inwestycja o mniejszym rozmachu niż przedsięwzięcie związane z postawieniem tradycyjnego domu jednorodzinnego. Co należy wiedzieć przed budową domku letniskowego i jakie formalności czekają inwestorów? Czytaj dalej...

Taką tendencje potwierdzają również dane napływające od firm zajmujących się dostarczaniem materiałów budowlanych. Jak wskazuje Michał Grabowski, dyrektor handlowy Lange Łukaszuk (firmy z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej), posiadanie własnego domu to bardzo popularna i chętnie wybierana opcja. Widać to po ilości firm budowlanych i wykończeniowych obecnych na rynku. Właśnie w oparciu o kontakty z wykonawcami, którym firma dostarcza narzędzia, można stwierdzić, że w Polsce dominującą pozycję na rynku mają domy murowane.

Na potrzeby rynku reagują również deweloperzy, którzy dostosowują technologie do oczekiwań klientów. Jednak i w tym przypadku drewno stanowi wyłącznie dodatek, a nie podstawowy materiał budowlany. – W przypadku domów jednorodzinnych drewno niewątpliwie zyskuje popularność. Jest obecnie używane nie tylko do budowy drewnianych domków letniskowych, a także budynków przeznaczonych do stałego zamieszkania. Natomiast w przypadku całych osiedli mieszkaniowych ze względu na wymogi związane z technologią budowy, drewno nie jest jednak optymalnym materiałem, które na naszym rynku byłoby często używane przez deweloperów. (...) Coraz częściej drewno gości natomiast we wnętrzach mieszkań – informuje Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Bouygues Immobilier Polska.

Przyszłość pokaże, czy rządowy projekt "Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą" przyczyni się do popularyzacji technologii drewnianej. Możliwość skorzystania z dofinansowania budowy domu drewnianego może zachęcić Polaków do wyboru tego typu technologii. Obecnie jednak daleko nam do krajów takich, jak USA, Kanada czy Skandynawia, gdzie przeważa budownictwo w technologii drewnianej. – Na tą chwilę około 15 proc. wszystkich budowanych domów w Polsce jest wykonywanych w szkielecie, lecz to się zmienia i uważam że za 20 lat będzie królowała głównie ta technologia – twierdzi Robert Drobny, współwłaściciel Grupy DrewHome.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
wrobeleczek87
Jeszcze trochę o wadach i zaletach tych domów polecam tu sobie poczytać - https://ocieplamyzycie.pl/budowa/dom-murowany-czy-drewniany-jaki-wybrac/
miki789
Wiesz, wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy mówimy o budowie pod klucz, czy tylko stanie surowym zamkniętym. Na tej stronie http://www.eko-domydrewniane.pl/ masz różne projekty domów z drewna łącznie z technologią budowy i ceną. Polecam Ci współpracę z nimi, bo dział handlowy tam naprawdę wymiata – potrafią Wiesz, wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy mówimy o budowie pod klucz, czy tylko stanie surowym zamkniętym. Na tej stronie http://www.eko-domydrewniane.pl/ masz różne projekty domów z drewna łącznie z technologią budowy i ceną. Polecam Ci współpracę z nimi, bo dział handlowy tam naprawdę wymiata – potrafią się dostosować do każdego oczekiwania.
scorpiox
Czy kojarzy ktoś może firmę Complete Home, która stawia domy z drewna? Szukam opinii, bo chce przede wszystkim dobrać sobie solidnego wykonawcę.
adam987
Zadzwoń sobie pod numer 798  500 105, firma która wykonuje takie domy, wyjaśnią Ci krok po kroku jak taki dom wygląda, co będzie najważniejsze, na co się zdecydować, by w trakcie użytkowania być zadowolonym.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kamilok
Drewniany to wspaniała sprawa. Wychodzi dużo taniej i szybciej się buduje a utrzymanie tez przy dobrej izolacji może być niedrogie, do tego taki dom to zdrowie i ekologia. Niewiele jest w Polsce dobrych fachowców od takich domów, solidny jest Ecoax, to oni nam budowali dom i mogę o nich jak najlepiej się Drewniany to wspaniała sprawa. Wychodzi dużo taniej i szybciej się buduje a utrzymanie tez przy dobrej izolacji może być niedrogie, do tego taki dom to zdrowie i ekologia. Niewiele jest w Polsce dobrych fachowców od takich domów, solidny jest Ecoax, to oni nam budowali dom i mogę o nich jak najlepiej się wypowiadać.
panmareczek
Kto co woli jednemu się podoba drewniany inny powie że woli murowany. Ja osobiście w tej 2 grupie osób jestem. Drewniane domy może i ładnie wyglądają ale wydają mi się mniej praktyczne. Latem strasznie gorąco w takich jest. Ja póki co rozglądam się za projektem domu. Z homekoncept wybrałem kilka projektów które moje Kto co woli jednemu się podoba drewniany inny powie że woli murowany. Ja osobiście w tej 2 grupie osób jestem. Drewniane domy może i ładnie wyglądają ale wydają mi się mniej praktyczne. Latem strasznie gorąco w takich jest. Ja póki co rozglądam się za projektem domu. Z homekoncept wybrałem kilka projektów które moje oczekiwania spełniają i teraz się zastanwiam który będzie najelpszy. Wiadomo to inwestycja na lata jest a nie na tydzień także trzeba sie dobrze zastanowić by wszytko było w porządku.
s1lusar3k
Podobnie jak hania12 wolę dom drewniany niż murowany. Z tą różnicą, że ja już mieszkam i mam doświadczenie :)
@panmareczek - w domu drewnianym latem gorąco? To znaczy, że mieszkał Pan w źle wykonanym domu. Może bez żadnej izolacji? Ja mam grube bale i dodatkowo Natur Eko Dom ociepla wełną drzewną i nie mam takiego
Podobnie jak hania12 wolę dom drewniany niż murowany. Z tą różnicą, że ja już mieszkam i mam doświadczenie :)
@panmareczek - w domu drewnianym latem gorąco? To znaczy, że mieszkał Pan w źle wykonanym domu. Może bez żadnej izolacji? Ja mam grube bale i dodatkowo Natur Eko Dom ociepla wełną drzewną i nie mam takiego efektu jaki Pan opisuje. W domu jest przyjemnie i zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz. Drewno ma to do siebie, że tworzy fantastyczny mikroklimat poprzez samoregulacje wilgoci w pomieszczeniu. Gdy jest jej za dużo to pochłania a jak za mało to oddaje. Podobnie jak w domach z gliny.
hania12
Preferuje budowę domu drewnianego z bala nie tylko z racji krótkiego czasu budowy ale również ze względu na ich wytrzymałość i energooszczędność. Bardzo podobają mi się realizacje Natur Eko Dom i to właśnie im zamierzam powierzyć budowę swego domu. Będzie to dom w stylu tradycyjnym, wybudowany z sosny mazurskiej Preferuje budowę domu drewnianego z bala nie tylko z racji krótkiego czasu budowy ale również ze względu na ich wytrzymałość i energooszczędność. Bardzo podobają mi się realizacje Natur Eko Dom i to właśnie im zamierzam powierzyć budowę swego domu. Będzie to dom w stylu tradycyjnym, wybudowany z sosny mazurskiej niezwykle wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału. Będę w nim żyła w zgodzie z naturą czyli ekologicznie.
palka301
Czy ktoś słyszał o takiej technologi?
https://www.youtube.com/watch?v=hjW4gGwEdeE
Proszę obejrzeć do końca

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki