Kosiniak–Kamysz propnuje: dobrowolny ZUS i rozliczenie VAT po otrzymaniu zapłaty

Mali i średni przedsiębiorcy powinni mieć wsparcie w Prezydencie RP – mówił w sobotę w Katowicach prezes PSL Władysław Kosiniak, który zamierza ubiegać się o ten urząd. Przedstawił postulaty dobrowolnego ZUS-u i rozliczania VAT po otrzymaniu należności za fakturę.

(fot. Adam Chelstowski / Forum)

Lider PSL w sobotę rano w Zakopanem potwierdził, że wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Następnie pojechał do Katowic, gdzie spotkał się z przedsiębiorcami i na briefingu przedstawił główne kierowane do nich założenia swojego programu.

„Prezydent musi być rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw – prawdziwym rzecznikiem, prawdziwym ambasadorem. Musi dbać o ich rozwój i bezpieczeństwo, bo mała i średnia przedsiębiorczość, najmniejsi przedsiębiorcy, ci samozatrudnieni, to jest sól tej ziemi. Oni płacą podatki, oni składają się na budżet państwa; z ich podatków jest szansa realizowania spraw społecznych, spraw socjalnych” - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podziękował przedstawicielom sektora MŚP, że to – jak zaznaczył - z ich podatków finansowany jest program Rodzina 500 plus.

„Oni nie mogą być pozostawieni sami sobie, nie mogą o nich zapomnieć najważniejsi przedstawiciele państwa polskiego na czele z prezydentem. Dlatego zadeklarowałem na spotkaniu z przedsiębiorcami, że po pierwsze zrobimy wszystko, aby jak najszybciej wprowadzić dobrowolny ZUS” - zasygnalizował prezes PSL.

Wyjaśnił, że chodzi o zmianę zasad ściągania składek zusowskich od samozatrudnionych, aby mieli oni pod tym kątem wolność wyboru. „Tyle wolności gospodarczej, ile można i tyle wsparcia, ile potrzeba. Potrzebny jest dobrowolny ZUS, aby firmy mogły przetrwać” - uznał.

„Od przyszłego roku to będzie 1,5 tys. zł dla samozatrudnionych i te propozycje, które składa dzisiaj rząd, są dobre, ale to za mało – bo to jest czasowe, to jest ograniczone, to nie dotyczy wszystkich. A nasza propozycja jest prosta, bo proste rozwiązania są najlepsze: dobrowolny ZUS to szansa na rozwinięcie firmy, przetrwanie w trudnym momencie, szansa na rozwój gospodarczy dla wielu terenów” - przekonywał.

Lider PSL zgłosił też postulat wprowadzenia zasady odprowadzania podatku VAT dopiero po faktycznej zapłacie faktury. Jak wyjaśniał, przedsiębiorcy muszą opłacać VAT od często niezapłaconych faktur. „Chcemy wprowadzać takie regulacje, żeby VAT był w tym wypadku kasowy, by dopiero po opłaceniu przez tego, który zamawiał daną usługę, całej faktury, był od niej odprowadzany podatek” - wyjaśniał.

Ocenił też, że poprawa funkcjonowania gospodarki wymaga większej stabilności i przewidywalności prawa gospodarczego. „Do tego się też zobowiązujemy” - zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz zrelacjonował, że rozmowa z przedsiębiorcami w Katowicach dotyczyła również samorządu gospodarczego. „Chciałbym, żeby powstał powszechny samorząd gospodarczy w Polsce, a jego patronem powinien być Prezydent Rzeczypospolitej” - wskazał.

Powtórzył, że to przedsiębiorcy gwarantują rozwój kraju. „Nie poradzimy sobie, jeśli nie postawimy na naszych przedsiębiorców. Uzależnienie się od kapitału zagranicznego powoduje, że w kryzysie wraca on do swoich macierzystych stron i tam szuka ratunku. Mały i średni przedsiębiorca zawsze tu będzie. Trzeba postawić na pełny rozwój przedsiębiorczości” - mówił.

„Prezydent ma kompetencje ustawowe, ma kompetencje, by być patronem, ma kompetencje niesienia misji gospodarczych za granice i wykonywania promocji gospodarczej. Do tego powinien być przygotowany i mieć za sobą przedsiębiorców, którzy będą mu doradzać – to musi być prawdziwe porozumienie. My do takiego współdziałania jesteśmy gotowi” - zaznaczył Kosiniak-Kamysz

Po wizycie w Katowicach szef PSL miał w sobotę udać się do Rawicza, a jeszcze wieczorem dotrzeć do Gdańska. Na niedzielę zaplanowano jego obecność w Gdyni, Elblągu i Białymstoku.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 lelo1949

Zlikwidować KRUS p Kosiniak,masz odwagę?

! Odpowiedz
0 2 tomitomi

ta kooo rwa , jest jeb nięta !!!

! Odpowiedz
0 0 marianpazdzioch

https://memy.pl/show/big/uploads/Post/121691/14860523951454.jpg

! Odpowiedz
21 18 2kbb

Postkomuna z PSL na czele zaczyna zdychać w Polsce. Co roku umiera ok 400 000 ludzi najbardziej zindoktrynowanych komuną w czasie swojej młodości... Dzisiaj PIS oddał do eksploatacji kolejne odcinki drogi ekspresowej S5 Poznań- Wrocław spinając na całej długości obie te ważne stolice, Wielkopolski i Dolnego Śląska. To są wymierne korzyści dla Polski i jej gospodarki. Na koniec 2 kadencji oddadzą 70-80 % wszystkich planowanych do 2025 dróg ekspresowych i autostrad spinając najważniejsze miasta w Polsce i połączenia międzynarodowe północ południe i wschód zachód...Oprócz tego będzie wykonane: zakończenie przekopu Mierzei Wiślanej, rozpoczęcie budowy CPK, siatka szybkich połączeń kolejowych, rozbudowa terminalu LNG do 10 mld m3 w Świnoujściu, i wiele innych inwestycji...PO SLD PSL to choł ///owie postkomunistyczne które odchodzi w zapomnienie !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 krokus12

to samo słychać w wiadomościach TVP wszystko może będzie tylko gdzie obiecane elektryki w liczbie miliona ,gdzie 3 miliony mieszkań gdzie prom który miał być zwodowany w 2019 jak obiecywał pan Morawiecki .Na razie CPK kosztuje 300 milionów i widzieliśmy tylko kolorowe rysunki

! Odpowiedz
3 4 kris74keh odpowiada krokus12

Dzisiaj każdy może isć do dilera Tesli i sobie kupić auto elektryczne , jaki problem?

! Odpowiedz
7 26 pazdzioch_indastries

Czy ta partia psl, nie była czasem u władzy aż 8 lat?

To zadziwiające jak ci wszyscy ludzie? są mierni,słabi,chytrzy,ociekają hipokryzją tylko po to by być w ich wymarzonym budynku.

Jak się tam dostaną tracą wszystkie chęci do zmian, przez usta nie przechodzą im słowa które z takim zaangażowaniem wypowiadają przed wyborami.

Dobrowolny zus, dobre sobie.Kto to wprowadzi? Komu na tym zależy by kasa zostawała w kieszeni obywatela i była dobrowolnie wydana?

Może zus na to pozwoli, zus który jest chyba drugą największą "spółką" w Polsce, pozwoli na zabranie sobie kase.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 26 grzegorzkubik

Przy tych swoich poglądach przekaże głos na Kidawę a pamiętamy jak PO podwyższała ZUS i podatki. Tyle są warte słowa tego typka. Niemniej wyborcy PSL-u nie muszą go słuchać.

! Odpowiedz
11 25 grzegorzkubik

Jak współrządził podwyższył składkę na ZUS, podatki i wiek emerytalny. Jedynie Konfederacja może wprowadzić takie zmiany a częściowo być może PIS.

! Odpowiedz
14 22 nostsherlock

Jak na razie PiSiory tylko dorzucają nowe podatki, a od nowego roku rekordowo wzrośnie stawka ZUS. A konfederacja? Nie bardzo może cokolwiek zrobić, bo mają za mało mandatów. PSL w sejmie już siedzi od niepamiętnych czasów i jedyne czego chcą, to utrzymać się na powierzchni

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil