Jak marszałek do marszałka. "Sprawne pracujcie nad głosowaniem korespondencyjnym"

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby złamaniem konstytucji - oceniła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zaapelowała też do marszałka Senatu o sprawne procedowanie ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

(fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki / Flickr)

Marszałek Sejmu oceniła we wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym, że Polska właściwie wybrała narzędzia i metody do walki z epidemią koronawirusa. "W obliczu zagrożenia pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni i rozważni. Mądrze i racjonalnie podeszliśmy do zagrożenia. Polacy po raz kolejny pokazali, że potrafią się jednoczyć, jak nikt inny, wokół tego co najważniejsze" - powiedziała marszałek Sejmu.

Wskazywała, że dziś wszyscy zadają sobie pytania o przyszłość; jednym z nich jest pytanie czy w zaplanowanym terminie odbędą się wybory prezydenckie.

Projekt PiS: korespondencyjne wybory dla wszystkich

Projekt PiS: korespondencyjne wybory dla wszystkich

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że rząd i cała administracja państwowa pracuje, by szybko udało się wrócić do normalności. "Kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się i ograniczenia w codziennym życiu, optymalne przygotowanie służby zdrowia, bezprecedensowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców +tarcza antykryzysowa+ - to wszystko ma nam dać możliwość jak najszybszego powrotu do życia, które znamy i którego tak bardzo dziś wszyscy pragniemy" - powiedziała.

W jej ocenie, Polacy powinni odpowiedzialnie i z pełnym zrozumieniem reagować na sytuację i zalecenia rządu. "Dziś wszyscy robimy naprawdę dużo, aby w perspektywie najbliższych tygodni móc rozsądnie rezygnować z nałożonych ograniczeń" - mówiła.

Witek oceniła, że powrót do normalności nie będzie możliwy bez poszanowania dzisiejszego ładu konstytucyjnego i porządku prawnego. "Właśnie w takim kryzysie jak dziś państwo musi bezwzględnie przestrzegać norm i zasad. Szanować reguły i ich nie nadinterpretować. Nie można tworzyć precedensów, które kiedyś mogą otworzyć drogę do łamania praw obywatelskich i demokracji" - podkreśliła.

Marszałek Sejmu zwracała uwagę, że w kontekście rozpisanych na maj wyborów prezydenckich pojawiają się głosy o zasadności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Jak mówiła, takie rozwiązanie, pociąga za sobą konsekwencje dla swobód obywatelskich, dla ograniczenia działalności gospodarczej, funkcjonowania instytucji samorządów i administracji publicznej, idące dalej niż obecne ograniczenia i zakazy.

"Stan nadzwyczajny nie może być też pretekstem do podważania demokratycznego aktu wyborczego. Dziś wszyscy chcemy doprowadzić do tego, by w perspektywie kilku tygodni doszło do anulowania obostrzeń i zakazów. W tym miejscu konstytucja stanowi wyraźnie, że do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej potrzebne są ścisłe przesłanki – w sytuacji, w której rozwój epidemii zostanie osłabiony, a rząd będzie zdejmował kolejne obostrzenia, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji" - oceniła Witek.

Zdaniem marszałek Sejmu nie zmienia to faktu, że wybory muszą odbyć się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek zagrożenia dla Polaków. W jej ocenie, takim sposobem jest głosowanie korespondencyjne, "wprowadzane obecnie w wielu miejscach na świecie, gdzie mimo pandemii odbywają się wybory".

Zaznaczyła, że projekt odpowiednich przepisów w tej sprawie jest już w Sejmie. "Jednak, aby udało się skutecznie wprowadzić te zmiany czasu mamy mało i niezbędna jest płynna współpraca Sejmu, Senatu i prezydenta. Jako marszałek Sejmu zapewniam o gotowości do szybkiego, sprawnego i zgodnego procedowania nad tym projektem" - oświadczyła.

Zaapelowała też do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, by "Izba wyższa również poważnie i odpowiedzialnie podeszła do tego zadania". "Apeluję o sprawne procedowanie tej ustawy w Senacie, bowiem od uchwalenia jej w Sejmie pozostanie dosłownie kilka dni, aby Prezydent mógł podpisać te zmiany i by mogły one działać" - mówiła.

Marszałek Sejmu oświadczyła, że nie ma demokracji bez pełnej wyborczej podstawy. "Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym. Nie można tak postępować" - oceniła.

"Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przełożyć wybory, byłoby wprost złamaniem konstytucji" - dodała Witek.

Jak podkreśliła, w takim kryzysie jak dziś, wszystkim - niezależnie od barw politycznych czy poglądów - powinna przyświecać ciągłość utrzymania porządku instytucjonalnego państwa.

"Życie i zdrowie Polaków jest dla nas najwyższą wartością. Nic nie stoi ponad to. I dziś robimy wszystko by te wartości ochronić. Są one w centrum naszej uwagi. Ale myślimy też o przyszłości. O tym by państwo mogło sprawnie funkcjonować. Naszą rolą jest niedopuszczenie do chaosu i ochrona konstytucyjnej stabilności instytucji państwa. Bez tego nie pokonamy skutków kryzysu" - mówiła.

Witek zaapelowała też o przestrzeganie zasad i pozostanie w domu. "Chrońmy siebie, najbliższych. Chrońmy Polskę. Wierzę, że to się uda i wierzę, że przed nami jeszcze wiele dobrych dni. Wszystko będzie dobrze. Musimy tylko wytrwać. Tylko wtedy nam się uda" - powiedziała marszałek Sejmu.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 3 lelo1949

Szczekacze,którym nic się nie podoba ,co zrobi rząd uaktywnili się

! Odpowiedz
7 36 czerwony_wiewior

Teraz już wiadomo skąd te braki papieru toaletowego. Partia rządząca dostaje sraczki z obawy przed odsunięciem od koryta

! Odpowiedz
8 40 staszek55

Wkrótce koniec socjalu, elektorat się odwróci no to za wszelką cenę wybory ..

! Odpowiedz
11 37 anchetari

W korespondencji łatwiej oszukać wyniki. Łatwiej kupić głosy i zagłosować za kogoś myśle ze do tego dążą

! Odpowiedz
19 47 karbinadel

Kolejna marionetka w teatrzyku nowogrodzkim. Może zamiast walczyć z narodem i opozycją zajmijcie się wreszcie walką z epidemią?

! Odpowiedz
10 35 comedyhut

A bierze ktoś pod uwagę, że te korespondencyjnie oddane głosy trzeba fizycznie dostarczyć i policzyć? Kto będzie odpowiadał za bezpieczeństwo tych ludzi?

! Odpowiedz
19 26 samsza

Jak SN unieważni, bo chociażby wybory nie były równe, bo nie było równości w kampanii kandydatów, to ta cała chamówa pójdzie do ścieku, tylko kosztów żal...

! Odpowiedz
15 21 karbinadel

Będzie w ch... nikomu niepotrzebnej roboty i zbędnie wyciętych drzew

! Odpowiedz
7 13 sammler

Unieważni wybór, bo nie będą powszechne.

! Odpowiedz
2 10 wwj231 odpowiada sammler

O ważności wyborów to będzie decydowała nowo powołana izba Sądu Najwyższego obsadzona przez nominatów obecnej partii rządzącej i jej KRS.
Także wybory będą ważne, powszechne i równe. A do wyborów to się jeszcze uchwali się prawo, że jeżeli krytykujesz postanowienia rządu i orzeczenia sądów w czasie epidemii, to jest to działalność antypaństwowa i szerzenie fakenews karane wiezięniem. Coś jak na Węgrzech.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil