REKLAMA

Kopalnia w Turowie będzie zamknięta? Sąd zaciągnął hamulec wydobyciu

2023-06-06 19:37, akt.2023-06-07 06:37
publikacja
2023-06-06 19:37
aktualizacja
2023-06-07 06:37

Wydobycie w kopalni Turów będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. To komentarz do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej, co w praktyce oznacza zamknięcie kopalni. 

Kopalnia w Turowie będzie zamknięta? Sąd zaciągnął hamulec wydobyciu
Kopalnia w Turowie będzie zamknięta? Sąd zaciągnął hamulec wydobyciu
fot. Ute Grabowsky / / mageBROKER / Forum

"Działalność kompleksu w Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu! Wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne" - napisała we wtorek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

We wspólnym komunikacie Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przekazały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. "To na tej podstawie w lutym 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla" - napisano w komunikacie.

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. trzy wymienione wyżej organizacje. Ekolodzy zwrócili uwagę, że postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin napisał we wtorek na Twitterze, że "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy". "Na wniosek Die Grosse Kreisstadt Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold sędziowie żądają zamknięcia kopali Turów. Nie pozwolimy na to! Obronimy 60 000 miejsc pracy" - zaznaczył.

"Ten wyrok w ogóle nie bierze pod uwagę tego, że kilka procent energii produkowanej w Polsce to właśnie energia produkowana tam, w Turowie, między 6 a 8 procent. To jest istotny komponent naszego bezpieczeństwa energetycznego i taka prosta decyzja dotycząca zamknięcia jest nie tylko niewykonalna, bo nie jest możliwa jej realizacja bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale byłaby też niesłychanie szkodliwa społecznie i gospodarczo" - powiedział Szynkowski vel Sęk.

"Ona nie będzie przez rząd realizowana, podejmiemy wszelkie środki, żeby tę decyzję podważyć, a na pewno nie będziemy jej realizować" - dodał minister ds. UE.

Spółka PGE w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że WSA w Warszawie "z rażącym naruszeniem przepisów prawa wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r". "Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech" - zaznaczono.

Jak przekazano, sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji.

"Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykorzystamy wszystkie przysługujące nam środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie pozwolimy zamknąć Turowa. Ani polskie ani europejskie sądy nie są od tego żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo" - podkreślił cytowany w oświadczeniu prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Spółka dodała, że kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. "Dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona" - zapewniono. 

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (74)

dodaj komentarz
trooper
Czesi by się dogadali, byli otwarci. Ale nasi tępogłowi jak poszli do negocjacji, każdy nadumany samiec alfa (orangutan) to wszystko się syplo i teraz narzekają nieudacznicy ma sądy
tomkooo
widze powstal nowy wrog klasowy. oprocz przedsiebiorcow, niepelnosprawnych, kobiet teraz doszli sedziowie :) a ja pytam, gdzie odpowiedzialni za sprawe turowa ? gdzie urzednicy ministrowie ktorzy doprowadzili do tego cyrku, gdzie dymisje ? kto reprezentowac turow przed sadem ?
czy jak zwykle pis nic nie mogl, winna unia tusk putin
widze powstal nowy wrog klasowy. oprocz przedsiebiorcow, niepelnosprawnych, kobiet teraz doszli sedziowie :) a ja pytam, gdzie odpowiedzialni za sprawe turowa ? gdzie urzednicy ministrowie ktorzy doprowadzili do tego cyrku, gdzie dymisje ? kto reprezentowac turow przed sadem ?
czy jak zwykle pis nic nie mogl, winna unia tusk putin ?
btw moze ktos strescic uzasadnienie wyroku, argumentacje obu stron ? bo bez tego chyba ciezko wyzywac sedziow od antypisowcow ;)))
jenak
A tymczasem pałac, czy zamek już na ukończeniu.Czego nie rozumiesz?

jenak
Zauważmy, jaki jest zestaw doniesień choćby z dziś.


1/ Chiny nie przyjęły mięsa, bo było przeterminowane, bo "komuś się pomyliło".
2/ Ścigają producentów samochodów, że łatwo je ukraść.
3/ Sąd, tym razem polski, zaciąga hamulec ws. Turowa.


Ktoś rozpoznaje pewien pattern, wzorzec?

O jakie
Zauważmy, jaki jest zestaw doniesień choćby z dziś.


1/ Chiny nie przyjęły mięsa, bo było przeterminowane, bo "komuś się pomyliło".
2/ Ścigają producentów samochodów, że łatwo je ukraść.
3/ Sąd, tym razem polski, zaciąga hamulec ws. Turowa.


Ktoś rozpoznaje pewien pattern, wzorzec?

O jakie sygnały chodzi?

Co chcą przez to powiedzieć gawiedzi?
lebero654
Jeżeli administracja nie wykonuje wyroku sądu to ja wątpię. Z drugiej strony nasi rządcy są kompletnymi ignorantami. Po niemieckiej stronie jest 5 kopalni węgla brunatnego i w Czechach chyba jedna tyle, że mała i zamiast podnosić ten wątek, to siedzimy cicho. Nad Niemcami satelity amerykańskie pokazują największe chmury zanieczyszczeń,Jeżeli administracja nie wykonuje wyroku sądu to ja wątpię. Z drugiej strony nasi rządcy są kompletnymi ignorantami. Po niemieckiej stronie jest 5 kopalni węgla brunatnego i w Czechach chyba jedna tyle, że mała i zamiast podnosić ten wątek, to siedzimy cicho. Nad Niemcami satelity amerykańskie pokazują największe chmury zanieczyszczeń, dużo większe niż nad Polską, a my nawet nie umiemy znaleźć tych danych. Ja widziałem zdjęcie Europy w internecie. Logicznie rzecz biorąc. Jeżeli musimy zlikwidować Turów, bo musimy, dlaczego Pani Minister blokujecie wiatraki i solary. Czyżby dla ochrony interesów rosyjskich? Czy polskiego lobby energetycznego?
jenak
Artykuł obok zaskarżenie producentów samochodów, że zbyt łatwo je ukraść. Czyli nie ścigają złodziei tylko producentów.


Można? Można.
com
Skoro sędziowie opłacani przez polskich podatników jawnie przejęli zwierzchność Brukseli, Berlina czy Pragi, to wyobraźmy sobie, co będzie, jak wybory wygra PO, mająca spory dług wdzięczności wobec nich za szkodzenie obecnemu rządowi. To z kim ta kasta będzie liczyć się w Polsce?!
ppooll
Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne Pozwalniali górników dając im po 120 tys. odprawy, a teraz będą ich zatrudniać. Najpierw regulowali ceny energii, niby dla naszego dobra zamrozili ceny osobom prywatnym, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Firmom podnoszą cenę za prąd. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Dlaczego nierentowne kopalnie były wiele lat utrzymywane przez resztę społeczeństwa?. Jak komuś biznes nie idzie, to nikt mu nie pomaga. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Dlaczego kopalnie teraz nie podzielą się zyskami z nami? Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Im zależy by nas utrzymywać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
chudy_january
o j tam Borowiak,
oceń sam siebie,
piszesz na forum pouczasz a tak naprawdę zalewasz forum spamem na swoją książeczkę.
Jeszcze gdybyś się faktycznie sam czegoś dorobił...., a tak mieszkasz w blokowisku w Radomiu...
jenak
Pozamykają ci wszystko, każą założyć pompę cieplną i lustra oraz każą pracować do 70 tki.


Czego nie rozumiesz?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki