REKLAMA

Kopacz: W ciągu kilku dni zdam sprawozdanie z tego, co mi się udało

2015-09-22 10:45
publikacja
2015-09-22 10:45

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała we wtorek, że w ciągu kilku dni, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, zda sprawozdanie wszystkim wyborcom z rzeczy, które udało jej się zrealizować podczas roku pracy na stanowisku premiera.

/ fot. Jacek Dominski/REPORTER / EastNews

Premier wzięła udział w uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego 2015/2016 Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas spotkania z seniorami w Legionowie mówiła, że koalicja PO i PSL rządzi Polską już drugą kadencję i że nominacja na stanowisko szefa rządu rok przed zakończeniem drugiej kadencji wcale nie była dla niej sprawą prostą.

"Wiedziałam, że wtedy, kiedy wychodzę na mównicę (w związku z expose), muszę tylko i wyłącznie powiedzieć to, z czego za 12 miesięcy wyborcy mnie rozliczą; że nie mogę obiecywać rzeczy, których nie jestem w stanie w ciągu tych 12 miesięcy wykonać. Dlaczego też za kilka dni - myślę, że w ciągu tego tygodnia - będę w stanie zdać sprawozdanie wszystkim wyborcom, co mi się udało w ciągu tego jednego roku" - oświadczyła szefowa rządu.

"I to nie będzie wstyd, wierzcie mi, starałam się" - podkreśliła Kopacz. Jak dodała, w czasie swej pracy na stanowisku premiera chciała przede wszystkim pokazać "pełne zaangażowanie i pracę" na rzecz wszystkich środowisk, ale też wysiłek finansowy, "który znajdzie odzwierciedlenie w budżecie na rok 2016".

Kopacz podsumowała też swe działania na rzecz seniorów. Jak mówiła, jeszcze jako marszałek Sejmu zdecydowała, że seniorzy będą mieli swoja stałą reprezentację Sejmie, czyli stałą komisję sejmową ds. senioralnych.

"Przeprowadziłam to. Mało tego za kilka dni spotkamy się w Sejmie, bo macie swój dzień seniora - Parlament Seniora, będziecie podejmować uchwały" - powiedziała premier. Jak zaznaczyła, uchwały te mają moc prawną, stanowią zobowiązanie dla rządu, aby to, co w nich zapisano, zostało wykonane.

Podsumowując działania rządu na rzecz seniorów, szefowa zadu zaznaczyła, że o tym, co się udało, najlepiej wiedzą właśnie słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. "40 milionów co miesiąc, które jest dla waszego środowiska przeznaczane, to oczywiście można by było powiedzieć i dużo, i mało" - mówiła.

Podkreśliła, że jest pełna podziwu dla słuchaczy UTW, jak "bardzo im się chce". "Jak nie siedzicie w domu i nie myślicie o tym, co się wam należy; sami wzięliście sprawy w swoje ręce i mówicie: chcemy urządzić swoje życie tak, żeby ono nadal było atrakcyjne i jeszcze, żeby było przydatne dla tych, którzy obok żyją. Dlatego też postanowiłam, że tych sił musicie mieć trochę więcej" - powiedziała.

Premier zaznaczyła, że letnie turnusy rehabilitacyjne dla seniorów "powinny być zdecydowanie bardziej finansowane". Jak zapowiedziała, znajdzie to odzwierciedlenie już w budżecie na rok 2016. Poinformowała, że na dofinansowanie tych turnusów zostanie przeznaczane 20 mln zł z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.

Kopacz zaznaczyła, że zgodnie ze swoją zapowiedzią z expose kierowany przez nią rząd doprowadził do uchwalenia specjalnej ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej, dzięki czemu seniorzy mogą korzystać w całej Polsce z 1,5 tys. punktów, gdzie każda osoba powyżej 65. roku życia może bezpłatnie skorzystać z porad adwokata, radcy prawnego, doradcy finansowego. "Uzyska bezpłatną poradę prawną, mało tego, uzyska pismo, które, gdyby trzeba było, będzie mógł złożyć do sądu - nieodpłatnie" - dodała.

Według Kopacz punkty bezpłatnej pomocy prawnej mają służyć w sumie 22 mln ludzi, oprócz seniorów także osobom niepełnosprawnym i ludziom młodym. Jak zaznaczyła, na ten program "wydano miliardy złotych", ale - jak mówiła - warto było, bo dzięki tym pieniądzom seniorzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa.

Jak przypomniała, wygłaszając expose, obiecała także, że rząd wybuduje dzienne domy pobytu dla seniorów. "Mamy w tej chwili na ten cel przeznaczone 370 mln zł a w tym roku powstanie 113 takich placówek" - powiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że jest to także zasługa samorządów; zapowiedziała, że budowa domów pobytu dziennego będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Kopacz podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia w ramach swojego budżetu przeznaczyło 40 mln zł na budowę 40 placówek, w których seniorzy mogliby korzystać z rehabilitacji "w warunkach domowych, przyjaznych", bez poczucia, że są w szpitalu. Jak zaznaczyła, rehabilitacja w tych ośrodkach będzie nieodpłatna, refundowana prze NFZ.

Zaznaczyła, że rząd przygotował, również program umożliwiający seniorom korzystanie ze specjalnych zniżek i bezpłatnych wejść w instytucjach kultury.

Premier przywołała też swoją propozycję wprowadzenia bonu refundacyjnego na leki - miałoby z niego skorzystać ponad 3 mln osób. Jak mówiła wcześniej, bon refundacyjny dla tych, którzy dzisiaj są obciążeni zbyt wielkimi dopłatami do leków, to jest ulga dla ludzi chorych - zarówno młodych, jak i tych starszych".

Na wtorkowym spotkaniu szefowa rządu przypomniała, że w przyszłym roku emeryci, renciści i osoby pobierające świadczenia przedemerytalne oprócz waloryzacji otrzymają jednorazowe, specjalne zasiłki - od 100 zł do 350 zł w zależności od wysokości pobieranych świadczeń.

Polityka senioralna należy - zgodnie z zapowiedziami Kopacz z expose - do priorytetów rządu PO-PSL. W latach 2014-2020 przedsięwzięcia służące poprawie jakości życia seniorów skorzystają m.in. z funduszy europejskich. Część unijnych pieniędzy z nowej perspektywy finansowej będzie przeznaczona na budowę tzw. dziennych domów pobytu dla osób powyżej 60 lat.

Seniorzy mogą liczyć również na różne formy wsparcia. Np. organizacje pozarządowe otrzymają w tym roku 40 mln zł z resortu pracy na organizację zajęć dla osób starszych w ramach programu "Aktywność Społeczna Osób Starszych". Wspierane są projekty dotyczące edukacji osób starszych, aktywności społecznej, integracji międzypokoleniowej oraz partycypacji społecznej. Wśród dofinansowanych przedsięwzięć są zarówno zajęcia edukacyjne organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, jak i warsztaty artystyczne, działania związane z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to przedsięwzięcia edukacyjne dla seniorów, którzy uczestniczą w zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Chodzi nie tylko o rozwijanie zainteresowań i aktywne spędzanie czasu, ale i o upowszechnianie zdrowego trybu życia. W Polsce działa ponad 500 UTW; zrzeszają ok. 150 tys. osób. Ruch obchodzi właśnie 40-lecie.(PAP)

mzk/ mrr/ mok/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~qwert
niech opowie gdzieprowadzila ja pani merkel i czy sie nie zgubila w tej brukseli
~doktor_Wycior
no tak to zrozumiałe, żeby wymyślić coś z niczego trzeba trochę czasu
~spostrzegawczy
Udało się jej przyjąć 600 % więcej imigrantów niż początkowo planowala. Antysukces murowany.
~oszustomstop
Szanowna Pani jako premier to powiatowy lekarz jest jednym wielkim nieporozumieniem.Jeśli w waszej partii są wykształceni ludzie jak np. Pan Rosati i musi słuchać bzdur , które ośmieszają PO i taką "premier" , to tylko lodu na głowę.Udało się Pani dzięki Angeli Merkel nie sforsować ogrodzenia , które osoba Szanowna Pani jako premier to powiatowy lekarz jest jednym wielkim nieporozumieniem.Jeśli w waszej partii są wykształceni ludzie jak np. Pan Rosati i musi słuchać bzdur , które ośmieszają PO i taką "premier" , to tylko lodu na głowę.Udało się Pani dzięki Angeli Merkel nie sforsować ogrodzenia , które osoba premiera chciała pokonać z marszu -reszta to same porażki i oszustwa.Niech "premier" wraca natychmiast do Szydłowca do swoich chorych , to nam wszystkim wyjdzie na zdrowie.
~ZDRADA
Udało Ci się, kobieto, zeszmacić Polskę jeszcze bardziej niż myślałem, że jest to możliwe.
Jak tacy ludzie jak ty mogą wytrzymać z samymi sobą? Hańba.
Historia zapamięta i oceni.
Oleksy.
Cimoszewicz.
Buzek.
Miller.
Belka.
Tusk.
Kopacz.
~PL
Ostatnie sprawozdanie na jesień.
~plazowicz
Zaczęła myć włosy i nosić drogie garsonki. To całe jej "dokonania". Zmniejszyła dyskomfort estetyczny związany z jej oglądaniem. Jak się jednak słucha to nadal zbiera na wymioty.
~kotek
ja niestety jak na nią patrzę jednak zwracam treść żołądkową, a jak słyszę to nawet żółcią
~Polon
gdy politycy PO-PSL rzadzą krajem, nie licz na greckie wakacje a raczej na grecką tragedię
~plutarch
wkopie się na metr w głąb papierów, żeby znaleźć jakieś pozytywne dokonania a to oczywiście musi potrwać kilka dni

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki