Konsumpcja nie załamała się tak mocno, jak się obawiano

Ignacy Morawski2020-06-01 09:19założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-06-01 09:19
fot. FamVeld / Shutterstock

Analiza danych o PKB w pierwszym kwartale ma charakter paleontologiczny. Większość informacji sprzed epidemii pokazuje świat, który przeminął i nie prędko wróci. Ale mimo wszystko z piątkowych danych GUS na temat polskiej gospodarki można wyciągnąć pewne ciekawe wnioski na przyszłość.

Przede wszystkim zaskakująco wysoka konsumpcja sugeruje, że lockdown nie musiał uderzyć w wydatki konsumentów aż tak mocno, jak się obawiano. To może być potencjalnie sygnał wskazujący, że drugi kwartał nie przyniesie dwucyfrowego spadku PKB.

W pierwszym kwartale PKB Polski wzrósł o 2 proc. rok do roku. Konsumpcja wzrosła o 1,9 proc., a inwestycje o 0,9 proc.

Z tego zestawu informacji najbardziej interesująca jest konsumpcja, która wypadła lepiej od oczekiwań. Była w miarę zgodna z tym, co pokazywały dane o sprzedaży detalicznej (patrz wykres), podczas gdy wydawało się, że konsumpcja będzie słabsza niż sprzedaż ze względu na wyjątkowo mocne ograniczenie wydatków na usługi (nieujęte w statystykach sprzedaży detalicznej).

Sprzedaż detaliczna i konsumpcja prywatna w Polsce, w proc. rok do roku / SpotData

Jak to interpretować? Jeżeli do połowy marca konsumpcja rosła w tempie ok. 3,5 proc. (tak jak w poprzednim kwartale), to znaczy, że w okresie lockdownu musiała być o ok. 10 proc. niższa od normy. Byłby to wynik lepszy od wcześniejszych szacunków. Dane raportowane przez niektóre banki z transakcji kartami płatniczymi sugerowały, że aktywność konsumentów w okresie zamknięcia gospodarki spadła o ok. 20-30 proc. poniżej normy.

Możliwe, że zagadkę wysokiej konsumpcji rozwiązuje wysoka sprzedaż w małych osiedlowych sklepach, realizowana przy pomocy gotówki wyciągniętej z bankomatów ze strachu przed kryzysem. Coraz więcej danych pojawiający się na rynku wskazuje, że małe sklepy odnotowywały wzrosty sprzedaży w okresie społecznej kwarantanny. A do tego można dodać informacje o potężnych wypłatach z bankomatów realizowanych w marcu – najwyraźniej te pieniądze nie zostały pod poduszką.

Drugi kwartał będzie zapewne dla konsumpcji znacznie gorszy niż pierwszy. Ale jeżeli lockdown nie zamroził konsumpcji aż tak bardzo, jak się obawiano, to może spadek całego PKB w drugim kwartale też będzie mniejszy od obaw. Sądziłem, że możemy zanotować dwucyfrową redukcję produktu krajowego brutto. Teraz wydaje mi się, że spadek ma szansę być mniejszy.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
and-owc
Konsumpcja nie spadła (każdy potrzebuje jeść i pić). Spadnie jak ceny wzrosną (woda,śmieci,prąd,gaz itd...,czyli "media" do przeżycia). Wzrosną ceny auta,wczasów, i innych "luksusów". Banki muszą się wyżywić i rząd z podatków. Żyć nie umierać (na wesoło).
jes
Tego pana już znamy z "zamówionych" analiz pochlebnych rządowi. I nawet wiemy dlaczego.
bha
Zawsze w wielu krajach istnieje propaganda nie bez celu....,że nie jest niby tak żle jakby mogło być ???.
tomek_bankier
Wada takich badań jest taka, że nie pokazuje jacy są Polacy. To chyba mamy w sobie od czasy wojny. Mówię tu np. o fryzjerskim podziemiu, które funkcjonowało podczas epidemii :)
andrew_
Narzekarz na biadolenie samemu biadoląc:) Ile mozna wałkować temat 500+? Programy socjalne z jakiś powodów są w całej zachodnie Europie i sa standardem. A u nas dla grupy oświeconych są rozdawnictwem dla patologii:) A teraz powiedz w jaki sposów sytuacja z konsumpcją byłaby lepsza jakby tych programów nie było? Zabierając Narzekarz na biadolenie samemu biadoląc:) Ile mozna wałkować temat 500+? Programy socjalne z jakiś powodów są w całej zachodnie Europie i sa standardem. A u nas dla grupy oświeconych są rozdawnictwem dla patologii:) A teraz powiedz w jaki sposów sytuacja z konsumpcją byłaby lepsza jakby tych programów nie było? Zabierając program stymulujący poprawisz konsumpcję?
onurb
Oczywiście, że spadek będzie mniejszy. Tak to już jest w tym kraju, że jak jest podłoże do biadolenia, narzekania, snucia katastrofalnych scenariuszy to Polska wiedzieć w tym prym. Przede wszystkim wynika to z faktu, że każdy myśli, że coś na tym ugra. Taki naród wiecznie biadolący. Sytuacja byłaby jeszcze lepsza Oczywiście, że spadek będzie mniejszy. Tak to już jest w tym kraju, że jak jest podłoże do biadolenia, narzekania, snucia katastrofalnych scenariuszy to Polska wiedzieć w tym prym. Przede wszystkim wynika to z faktu, że każdy myśli, że coś na tym ugra. Taki naród wiecznie biadolący. Sytuacja byłaby jeszcze lepsza gdyby nie głupie posunięcia tego rządu, który rozdawał kasę w formie łapówek na różne „plusy” i inne kretyńskie programy i nadal zamierza to robić.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki