PKB Polski w górę tylko i aż o 2 proc.

2020-05-29 10:10, akt.2020-05-29 14:42
publikacja
2020-05-29 10:10
aktualizacja
2020-05-29 14:42
fot. Grand Warszawski / FORUM

W pierwszym kwartale dynamika polskiego PKB sięgnęła 2 proc. To równocześnie mało na tle poprzednich lat i dużo w porównaniu z tym, co dopiero nas czeka.

Realny wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Polski w pierwszym kwartale 2020 r. roku wyniósł 2 proc. w ujęciu rocznym - wynika ze wstępnych szacunków GUS-u (dane niewyrównane sezonowo). To dużo mniej niż w czwartym kwartale 2019 r. (3,2 proc.) i najmniej od 2013 r.

Poniżej zera zeszła natomiast dynamika PKB w ujęciu kwartalnym, która wyniosła –0,4 proc. (dane wyrównane sezonowo). Również wyrównane dane dotyczące dynamiki rocznej (wykorzystywane m.in. do porównań międzynarodowych) sięgnęły natomiast 1,7 proc.

Wyłaniający się z tych danych obraz jest nieco lepszy od oczekiwań analityków (-0,5 proc. k/k i -1,6 proc r./r. wyrównane sezonowo i -1,9 proc. niewyrównane sezonowo), które bazowały na poprzednich wskazaniach GUS-u.

Dwa tygodnie temu poznaliśmy „szybki szacunek”, który jednak pozbawiony był wielu szczegółowych informacji – m.in. o wpływie poszczególnych kategorii na końcową dynamikę. Poznaliśmy je dopiero dziś.

W naznaczonym początkiem pandemii pierwszym kwartale 2020 r. największy wkład we wzrost PKB miały wydatki rządowe, które dołożyły 0,8 pkt proc. do ogólnej dynamiki. Pod względem wpływu na PKB przewyższyły one wydatki konsumentów (0,7 p.p.), które w ostatnich latach były motorem polskiego wzrostu gospodarczego. Wyraźnej zapaści doświadczyły też inwestycje, które wniosły jedynie 0,1 p.p. Wpływ zapasów był neutralny, a handel zagraniczny dodał do PKB 0,4 p.p.

Hamowanie przed pandemią

Warto przy tym dodać, że polska gospodarka wyraźnie hamowała na długo przed pojawieniem się epidemii Covid-19. W ostatnim kwartale 2019 roku wzrost PKB wyniósł zaledwie 0,2 proc. k/k, a dynamika roczna spowolniła do 3,2 proc. wobec 3,9 proc. kwartał wcześniej. Wyraźnie zwalniał wówczas wzrost konsumpcji, czemu towarzyszył spadek importu i niska dynamika eksportu.

Wiadomo też, że drugi kwartał przyniósł niewidzianą od przynajmniej 30 lat katastrofę w polskiej gospodarce. Kwietniowa wskaźniki koniunktury odnotowały najsilniejsze spadki od przynajmniej 20 lat, zapowiadając bardzo głęboki spadek PKB w II kwartale. Nawet jeśli Polska ma się okazać najodporniejszą gospodarką w całej Unii Europejskiej, to i tak będzie to oznaczało całoroczny spadek PKB prawdopodobnie o 4-5 proc.

Spadek PKB w II kw. jest trudny do oszacowania

Drugi kwartał br. przyniesie spadek PKB, ale jego skala jest trudna do oszacowania; ograniczy ją proces odmrażania gospodarki - informuje Ministerstwo Rozwoju w komentarzu dla PAP dotyczącym piątkowych danych GUS o PKB w I kw. 2020 r.

"W ocenie MR, II kwartał przyniesie spadek PKB choć jego skala jest trudna do oszacowania" - poinformował resort rozwoju.

Według ministerstwa restrykcje przyjęte w celu walki z pandemią przełożyły się na bezprecedensowe ograniczenie aktywności gospodarczej w kwietniu – ponad 20-proc. spadki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

"Zaawansowany już w maju proces odmrażania gospodarki pozwoli w naszej ocenie złagodzić spadki w kolejnych miesiącach i w efekcie ograniczy skalę spadku PKB w II kwartale" - prognozuje resort rozwoju.

Michał Żuławiński/PAP

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
ri1212
Tak z minus 10 realnie uwzględniając prawdziwa inflanckie a to dopiero początek.
goldbaker
Nie czytam artykułów tylko komentarze są zaj...
...ste
grzegorzkubik
Mamy zatem za czasów Koronawirusa wyższe PKB niż w czasie hossy podczas rządów PO. Ogólnie jest to dodatni 2% podczas gdy w wielu bogatszych krajach w UE mamy ujemne PKB. Jest dobrze i będzie lepiej.
krokus12
Znowu kłamiesz jest to PKB za 1 Kwartał gdy w Polsce nie było jeszcze wirusa , w czasie 8 lat rządów PO dwa razy było po 1,6 w czasie kryzysów w 2009 i 2013 r a nie jak twierdzisz w czasie hossy jesteś typowym pisowskim kłamcą
jacyna2017 odpowiada krokus12
To za PO były kiedyś wogóle jakieś kryzysy!? W TVN, GP i oneciku wogóle o tym nie mówili - było tylko o 'zielonej wyspie' dla wiernych-naiwnych. A o tym, że 'napędzali' gospodarkę pompując vat za granicę i kasę do mafi paliwowej wiesz, czy też o tych grubych miliardach 'wolne media' nie wspomniały!?
krokus12 odpowiada jacyna2017
Mam dylemat które z was jest bardziej ograniczone Pani albo Grzesiu albo jesteście jedną osobą .Pisze pani chyba bez udziału rozumu mówili o kryzysach bo inaczej jaki sens było by mówienie o ,,zielonej wyspie'' a Grzesiu to może sprostuj swoje kłamstwa a nie kłam dalej
nostsherlock
Inflacja zaniżona o kilka procent, to i PKB podmalowany. Jakby podali prawdziwą inflację, to już byłby ujemny
lipsk
Jeżeli to było jednorazowe uderzenie to do ogarnięcia . Ale jak to wróci (koronawirus ) z podobną siłą to po zawodach. Wtedy nie tarcza i sypanie banknotami do pieca tylko zaciskanie pasa . Pierwsza na obcinki płac budżetówka > Co wcale nie musi być złe jak się słyszy o mega pensjach w samorządach . Tym bardziej Jeżeli to było jednorazowe uderzenie to do ogarnięcia . Ale jak to wróci (koronawirus ) z podobną siłą to po zawodach. Wtedy nie tarcza i sypanie banknotami do pieca tylko zaciskanie pasa . Pierwsza na obcinki płac budżetówka > Co wcale nie musi być złe jak się słyszy o mega pensjach w samorządach . Tym bardziej że się tam niektórym marzy samodzielne wprowadzanie nowych podatków.
tergal
To dobra wiadomość, ale jak to przekłada się na kieszeń każdego Polaka?

Produkt Krajowy Brutto (PKB) to łączna wartość wyrażona w pieniądzu wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym kraju. Np. budowa urzędu czy stadionu jest również wliczana :)
igła
Ha, nie tylko to. Praca w domu nauczycielek i urzędników podczas tzw. homeoffice, czyli taka niby-praca też jest wliczana do PKB. No bo przecież świadczyli swoje cenne usługi, więc to wchodzi w wartość wytworzonych usług.
Bez nich PKB byłby o 1% niżej.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki