Sasin: Konsolidacja branży energetycznej ma sens, będą analizowane jej kierunki

Konsolidacja spółek Skarbu Państwa w sektorze energetycznym ma sens - ocenia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiada, że będą prowadzone analizy w celu określenia kierunków tej konsolidacji i korzyści z niej płynących dla sektora i całej gospodarki.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"To jest pytanie, przed którym stoimy: czy korzystna dla gospodarki byłaby konsolidacja spółek energetycznych. Dzisiaj mamy cztery główne spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa. W stosunku do jednej z nich, czyli Energi, zostało ogłoszone wezwanie przez Orlen. W przypadku pozostałych trzech spółek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy one powinny funkcjonować w dotychczasowej strukturze, czy być może właśnie działania konsolidacyjne byłyby uzasadnione i przyniosłyby dobre efekty dla gospodarki" - powiedział dziennikarzom Sasin.

Dodał, że również sam sektor energetyczny, w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i wynikającymi z niej wyzwaniami, muszą na nie skutecznie odpowiedzieć.

"Co do samego pomysłu konsolidowania spółek Skarbu Państwa to wielokrotnie deklarowałem przekonanie, że jest to kierunek właściwy, żeby tworzyć duże podmioty, które po skonsolidowaniu swoich budżetów inwestycyjnych byłyby w stanie nie tylko dokonywać większych inwestycji, ale i dużo skuteczniej rywalizować z innymi podmiotami działającymi w danych branżach, w tym również z podmiotami zagranicznymi, które działają na polskim rynku" - powiedział wicepremier.

"Takie duże spółki mogłyby wychodzić poza Polskę i podejmować rywalizację również na rynkach innych krajów, stawać się spółkami o wymiarze europejskim, a w przyszłości również o wymiarze globalnym" - dodał. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

Tak, restrukturyzacja jednego podmiotu jest bardziej efektywna, gdy spada populacja. Tylko nie powiedzą tego na głos.

! Odpowiedz
3 37 elear

Tchórzewski był ignorantem i pozerem, Sasin będzie gwiazdą PISu..., po której PIS straci większość w parlamencie, a w gospodarce będzie chaos.
Konsolidacja i tworzenie jeszcze większych firm by mogły konkurować.., z kim? gdzie? te firmy powoli przestają mieć przewagi na własnym podwórku, nie dbają o zyski, mnożą niepotrzebne koszty. Przykład? Stoi w moim mieście elektrociepłownia PGE, ja kupuję prąd od firmy prywatnej...
Duże polskie firmy JSW, energetyka, PKPcargo, Azoty i inne kosztują grosze! Rząd kpi sobie z oszczędzających w PPK, OFE i ogólnie na giełdzie, zapowiadając ustami ministra zmniejszenie dywidend.
Sasin chce trafić do historii Polski jako genialny gospodarz i planista, zostanie grabarzem spółek Skarbu Państwa, oraz przy okazji naszych oszczędności i emerytur.

Akcjonariusz spółek Skarbu Państwa i były wyborca PIS... Tragedia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 29 antybolszewik

Konsolidacja, centralizacja, nacjonalizacja a na koniec krajem rządzi nieomylny Pierwszy Sekretarz.

! Odpowiedz
6 37 kzabor

Wykup spółki skarbu państwa przez inną spółkę, to dopływ świeżej gotówki do budżetu?

! Odpowiedz
3 8 marianpazdzioch

Jeśli spółka przejmująca ma mniejszy udział SP niż przejmowana, to nawet wypływ. A tak jest np. w przypadku Orlenu i Energa ;)

! Odpowiedz
9 60 samsza

To co powstanie po "konsolidacji" proponuję nazwać Monopol, i dodać przymiotnik Narodowy.

! Odpowiedz
8 69 trooper

Tzw przerzucanie z wora do wora, tam się spółki połączy, tam rozłączy, stworzy się nowe stanowiska dla swojaków, zatrudni koleżeńskie firmy doradcze i tak się biznes kręci, tak się PIS na podatnikach uwłaszcza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE 2,65% 1,16
2020-04-03 17:04:39

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil