REKLAMA

SONDAŻKonfederacja postrzegana przez Polaków jako trzecia siła polityczna

2023-06-27 06:49
publikacja
2023-06-27 06:49

39,4 proc. respondentów uważa Konfederację za realną polityczną trzecią siłę - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Trzecią Drogę wskazuje 26,8 proc., a Lewicę 20,3 proc. badanych przez IBRiS.

Konfederacja postrzegana przez Polaków jako trzecia siła polityczna
Konfederacja postrzegana przez Polaków jako trzecia siła polityczna
/ Konfederacja

W sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zadano ankietowanym pytanie "które z ugrupowań jest wg. Pana/Pani realną polityczną trzecią siłą obok PiS i Koalicji Obywatelskiej?"

39,4 proc. respondentów uważa Konfederację za realną polityczną trzecią siłę. Na dalszym miejscu, z wynikiem 26,8 proc., plasuje się Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050. Lewicę na najniższym miejscu podium widzi 20,3 proc. respondentów. Na „inne” ugrupowanie wskazało 0,5 proc. badanych, a 13 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

"Ugrupowania Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni liczyły na premię sondażową po zjednoczeniu, ale kolejne badania pokazują, że jako sojusz mogą mieć problem z przekroczeniem 8-proc. progu dla koalicji" - czytamy w "Rz".

Jak wynika z badania, Konfederację jako trzecią siłę postrzegają głównie mężczyźni (49 proc.), znacznie mniej kobiety (29 proc.), i są to głównie mężczyźni młodzi (52 proc. 18–29 lat, 47 proc. 30–39 lat, 48 proc. 50–59 lat) zamieszkujący głównie miasta do 50 tys. mieszkańców (48 proc.) i duże miasta powyżej 250 tys. mieszkańców (53 proc.). 100 proc. wyborców z dochodem najniższym, do 999 zł brutto, wskazało Konfederację.

Na ugrupowanie Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena najżyczliwszym okiem patrzą też ci, którzy zarabiają więcej, między 4000–4999 zł (53 proc.) i zarabiający między 5000 a 6999 (aż 64 proc. badanych). W przypadku innych ugrupowań wyniki są bardziej zrównoważone. Jako trzecią siłę Lewicę postrzega prawie tyle samo kobiet i mężczyzn (21 i 20 proc.), a na Trzecią Drogę wskazują głównie kobiety (31 do 23 proc.).

Sondaż, metodą CATI, przeprowadzono 23–24 czerwca 2023 r. na grupie 1100 respondentów. (PAP)

amk/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (22)

dodaj komentarz
samsza
100 proc. wyborców z dochodem najniższym, do 999 zł brutto ??

ci chyba nie kochają partii rozdawniczych, mają coraz gorzej w warunkach narastającej drożyzny.
niamek
Oby tylko korwin znowu czegoś nie wypalił, nich trzyma gębę na kłudke...albo najlepiej juz na emeryturę...
and00
Zapomniałeś o Braunie i jego skrajnie katolickich monarchistach
gucio_222 odpowiada and00
wolę katola brauna niż zwolenniczkę prawa shariatu - Ochojską
sterl odpowiada gucio_222
https://www.youtube.com/shorts/2lcYbg9mvsM
karbinadel
Jest tak postrzegana, bo to jedyna partia, która do tej pory nie rządziła. W każdych wyborach jest taka siła, z reguły jej kariera trwa nie trwa dłużej niż dwa sezony. Była kiedyś Partia Przyjaciół Piwa, potem BBWR, Ruch Palikota, Kukiz15, i jeszcze gdzieś po drodze Stan Tymiński i jego Partia X. Ich cechą wspólną jest to, że jak Jest tak postrzegana, bo to jedyna partia, która do tej pory nie rządziła. W każdych wyborach jest taka siła, z reguły jej kariera trwa nie trwa dłużej niż dwa sezony. Była kiedyś Partia Przyjaciół Piwa, potem BBWR, Ruch Palikota, Kukiz15, i jeszcze gdzieś po drodze Stan Tymiński i jego Partia X. Ich cechą wspólną jest to, że jak się bliżej przyjrzeć, to nie mają tak naprawdę nic nowego do zaproponowania, poza TKM
szakry931
A czytałeś chociaż ich program albo oglądałeś wystąpienia bo ja tam widzę bardzo dużo ciekawych pomysłów i z tego co mi wiadomo to ta partia jest od dawna i nawet to co opowiada ten charakterystyczny starszy Pan zwany Korwin często jest najprawdziwsza prawda.

Ta partia przede wszystkich moim zdaniem to nie podoba się osobom
A czytałeś chociaż ich program albo oglądałeś wystąpienia bo ja tam widzę bardzo dużo ciekawych pomysłów i z tego co mi wiadomo to ta partia jest od dawna i nawet to co opowiada ten charakterystyczny starszy Pan zwany Korwin często jest najprawdziwsza prawda.

Ta partia przede wszystkich moim zdaniem to nie podoba się osobom na utrzymaniu panstwa pracujących w różnego rodzaju instytucjach państwowych ktore ta partia chce albo zlikwidować albo zreformować i dlatego próbują ta partie dyskredytować.

Ja tam na nich będę głosował bo maja wiele pomysłów podatkowych a nazywanie zusu po imieniu a wiec niewydolna zbankrutowana piramida finansowa mi nie przeszkadza, jednego Brauna tez przeżyje, przynajmniej robi show, jest ciekawie i cos się dzieje
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Trzeba przyznać Mentzenowi ze dobry jest w nawijaniu makaronu na uszy i zna sie na tym. Zobaczymy czy to co mowi warte jest coś wiecej niż pendrive na którym to nagrał. Zobaczymy czy Braun serio Antysemitą czy tylko sobie jako reżyser antysemite wyreżyserował. Ja tam chętnie dam im szanse i popatrze na to
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hfjdj
Przeciez wyjaśnił ze jest za tym aby większość Polaków zadecydowała o tym więc co to ma do rzeczy czy on jest za czy przeciw? Pytania należy zadawać do rzeczy to wtedy będzie się otrzymywać odpowiedzi.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki