REKLAMA

Konfederacja Lewiatan bez złudzeń: konsumpcja prywatna może dalej spadać

2023-05-24 12:47, akt.2023-05-24 13:08
publikacja
2023-05-24 12:47
aktualizacja
2023-05-24 13:08

Kolejny miesiąc z rzędu zarówno obecna, jak i przyszła ocena polskiej rzeczywistości poprawia się - wskazał Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan, komentując środowe dane GUS. Według eksperta to pozytywna informacja, ale konsumpcja prywatna w najbliższych miesiącach może dalej spadać.

Konfederacja Lewiatan bez złudzeń: konsumpcja prywatna może dalej spadać
Konfederacja Lewiatan bez złudzeń: konsumpcja prywatna może dalej spadać
fot. Michael Barajas / / Shutterstock

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, w maju poglądy konsumentów wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku niższej inflacji.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -29,9 i był o 2,3 pp. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. W odniesieniu do maja 2022 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 8,5 pp.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 4,4 pp. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -15,3. W maju br. WWUK osiągnął wartość o 12,6 pp. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że wiosna przyniosła kolejną poprawę nastrojów. "To już kolejny miesiąc z rzędu, kiedy zarówno obecna, jak i przyszła ocena polskiej rzeczywistości się poprawia" - stwierdził. Zaznaczył, że nie oznacza to, iż wskaźniki przyjmują dodatnie wartości. "Nadal przeważają pesymiści, a główny wskaźnik ufności konsumenckiej jest na poziomie -29,9 pkt" - podkreślił.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zauważył Zielonka, najwyższe wzrosty subwskaźników dotyczą obecnej i przyszłej oceny kondycji gospodarki. "To zapewne wynik zmniejszającej się inflacji. Wskaźnik dotyczący oczekiwań Polek i Polaków co do przyszłej inflacji jest jednym z najniższych w ostatnich pięciu latach" - stwierdził. Według niego wynika to zapewne częściowo z niezrozumienia faktu, że ceny nadal będą rosły, choć już nie tak szybko.

Zdaniem eksperta nie bez znaczenia dla postrzegania rzeczywistości jest także pogoda. "Wraz z jej poprawą dostrzegamy coraz mniej mankamentów otaczającej nas rzeczywistości. Dodatkowo odszedł nam problem związany z koniecznością ogrzewania gospodarstw domowych" - wskazał.

W ocenie Zielonki wszystko to wpłynęło na wzrost wskaźnika dotyczącego możliwości oszczędzania w najbliższej przyszłości. "Wskaźnik nadal jest na minusie, ale z wartości -12,2 znalazł się w maju na poziomie -4,7 pkt" - zauważył.

Według eksperta Konfederacji Lewiatan "z jednej strony to pozytywna informacja, z drugiej wydaje się, że konsumpcja prywatna w najbliższych miesiącach może dalej notować spadki lub w najlepszym wypadku dalsze przesunięcie w stronę towarów pierwszej potrzeby". 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
podatnik-
W związku z przypomnieniem o Konfederacji Lewiatan mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za śp. doktora Pośrednika W związku z przypomnieniem o Konfederacji Lewiatan mam pytanie do ministra Ziobry gdzie są zarzuty dla Przewodniczącego Konfederacji Lewiatan a jednocześnie geniusza gospodarczego PRLu bis Macieja Wituckiego: - który to doprowadził do ruiny finansowej TP S.A. następnie Orange PL, akcje spadły do 6 PLN( za śp. doktora Pośrednika vel Kulczyk akcje były po 38 PLN), spadek wartości firmy o 80%, dywidendy brak, tylko Zarząd i RN bez zmian zarobki zawsze w milionach(Zarząd, setki tysięcy RN), następnie powtórzenie numeru z Work Service i w nagrodę za swoje dokonania tow. Henryka Bochniarz oddaje mu swój stołek w Konfederacji Lewiatan tak wygląda PRL bis od środka i do tego facet jest na tyle bezwstydny, że chce nauczać innych Odpowiedzialnego Biznesu!
zoomek
Nie pojmuję dlaczego bestia biblijna jest patronem. To sami sataniści tam należą?
faramir_z_gondoru
Proponuję jeszcze bardziej nakręcić inflację, wtedy ceny na 100% spadną i ludzie będą zadowoleni. W TVPis wszystko wytłumaczą elektoratowi.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki