REKLAMA

Prezes: Kończące się wakacje kredytowe nie powinny mieć znaczącego wpływu na wyniki Getin Holdingu

2020-10-01 12:08
publikacja
2020-10-01 12:08
Puls Biznesu

Getin Holding ocenia, że kończące się wakacje kredytowe jego klientów nie powinny mieć znaczącego wpływu na wyniki grupy w kolejnych kwartałach i liczy, że kwestia potencjalnej sprzedaży aktywów białoruskich wyjaśni się do końca roku - poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

Getin podał, że wskutek lockdownu w II kwartale i zwiększonych odpisów na portfele zysk netto jego zagranicznych spółek w I półroczu spadł do 38,8 mln zł z 69,7 mln zł rok wcześniej, jednak wszystkie rynki, na których działa grupa, były na plusie.

Półroczny zysk segmentu na Ukrainie spadł do 18,9 mln zł z 44,5 mln zł rok wcześniej, a rezerwy wzrosły w tym okresie do 64,5 mln zł z 41,2 mln zł.

W pierwszym półroczu zysk netto grupy w Rumunii wyniósł 5,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 6,4 mln zł. Rezerwy w tym okresie wzrosły do 9,8 mln zł z 8,7 mln zł.

Prezes poinformował, że długość wakacji kredytowych na rynkach, na których działa grupa wynosiła od dwóch do dziewięciu miesięcy.

"Ten portfel na pewno będzie wpływał na wyniki naszych spółek w kolejnych kwartałach natomiast i poza Rumunią, gdzie wprowadzono ustawowe wakacje kredytowe, w pozostałych krajach ten portfel nie był duży i obejmował poniżej 10 proc. całego portfela" - powiedział Kaczmarek.

"Na Ukrainie w trzecim kwartale zakończyły się wszystkie wakacje kredytowe, w Rumunii ich część, a na Białorusi większość. Nie spodziewam się znaczących wpływów tej kwestii na nasze wyniki w najbliższych kwartałach" - dodał.

Poinformował, że obecnie nie ma realnego zagrożenia, by którykolwiek z biznesów zagranicznych wymagał dokapitalizowania.

Podał, że w Rumunii wakacje kredytowe są najdłuższe, mogą obejmować okres do 9 miesięcy.

"Tutaj pewnie wpływ lockdownu zobaczymy w kolejnych okresach. A z drugiej strony Rumunia wróciła do wcześniejszych poziomów sprzedaży kredytów najszybciej - w maju mieliśmy sprzedaż kredytową zgodną z budżetem, a w czerwcu była ona powyżej" - powiedział Kaczmarek.

"Można więc być spokojnym o wyniki tego banku w III i IV kwartale" - dodał.

Zysk netto segmentu Białoruś spadł w pierwszym półroczu do 6,5 mln zł z 8 mln zł rok wcześniej. Saldo rezerw wzrosło w tym czasie do 4,4 mln zł z 2,1 mln zł.

Getin podał, że bank ten na początku II kwartału 2020 r. miał przejściowe problemy z płynnością i brakiem środków na prowadzenie działalności operacyjnej, jednak w kolejnych miesiącach powrócił do aktywności i obecnie spełnia wszystkie wymagania regulatora.

"Jednak we wrześniu - w dobie szczególnej niepewności polityczno-ekonomicznej na Białorusi, kiedy większość podmiotów z sektora na lokalnym rynku w ogóle wstrzymała sprzedaż kredytów - bank ograniczył sprzedaż jedynie do kredytów oferowanych kanałami online" - podał Getin Holding w raporcie.

W lipcu Getin Holding informował, że ma dwie niewiążące oferty kupna akcji Idea Bank Białoruś i zdecydował o przystąpieniu do działań mających na celu potencjalną sprzedaż wszystkich posiadanych akcji spółki.

"Nie jest to otoczenie sprzyjające na rynku fuzji i przejęć. Proces się toczy. Jestem przekonany, że to się wyjaśni w tym roku" - powiedział Kaczmarek.

Zysk netto grupy Getin Holding przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w drugim kwartale 2020 roku 6,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa miała 35,4 mln zł zysku.

Wynik jednostkowy holdingu wyniósł w I połowie 2020 roku 86,3 mln zł. Wartość wypłaconych dywidend dla Getin Holdingu wyniosła w tym czasie 55 mln zł.

Zobowiązania krótkoterminowe Getin Holding wynoszą 12,1 mln zł, zaś stan środków pieniężnych 27,3 mln zł. W ocenie spółki, proces delewaryzacji został zakończony, a ryzyko utraty płynności jest niskie. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki