REKLAMA

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT w okresie rządów PiS? KO zapowiada wniosek

2020-11-10 13:03
publikacja
2020-11-10 13:03
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

PiS szukał mafii VAT-owskich po stronie opozycji, a okazało się, że mafia VAT-owska ulokowała się w MF pod okiem Mateusza Morawieckiego - mówili we wtorek posłowie KO. Zapowiedzieli złożenie w przyszłej kadencji Sejmu wniosku o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT w okresie rządów PiS.

Poseł KO Zbigniew Konwiński poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że podczas prac komisji śledczej ds. VAT wszedł w posiadanie dokumentów, z których wynika, że służby w czasie, w którym "powinny zajmować się zwalczaniem mafii VAT-owskich w ministerstwie finansów kierowanym przez Mateusza Morawieckiego, zajmowały się latami 2008-2015 - politykami PO i pracownikami MF".

"Na zlecenie pani prokurator Elżbiety Pieniążek z Białegostoku przeszukiwano sprawy z lat 2008-2015. Najpierw sprawy przestępstw VAT-owskich, następnie pani prokurator prosiła o sprawy, w których pojawiają się nazwiska polityków, posłów, pracowników ministerstwa finansów za lata 2008-2015" - mówił Konwiński.

Jego zdaniem oznacza to, że prokuratura Zbigniewa Ziobry "zamiast zajmować się mafią VAT-owską, która w tym czasie siedziała w ministerstwie finansów pod okiem Mateusza Morawieckiego, zajmowała się latami 2008-2015 i pracownikami MF z okresu rządów PO i PSL".

Poseł KO przekazał, że zlecenie kwerendy materiałów na polityków opozycji otrzymały także wszystkie delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Polsce. Przedstawił też odpowiedzi delegatur ABW z Gdańska, Poznania, Białegostoku, Lublina, z których wynika, że nie odnotowano jakichkolwiek kontaktów osób zaangażowanych w działalność przestępczą z posłami, politykami lub urzędnikami MF w okresie 2008-2015.

"Szukali mafii VAT-owskich po stronie opozycji, a okazało się, że mafia VAT-owska ulokowała się w MF pod okiem Mateusza Morawieckiego, kiedy był ministrem finansów" - mówił Konwiński.

Z kolei poseł KO Dariusz Joński zapowiedział złożenie w przyszłej kadencji Sejmu wniosku o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT w okresie rządów PiS.

"Za rządów PiS główni urzędnicy, dyrektorzy z ministerstwa finansów, naczelnik Urzędy Skarbowego Warszawa-Śródmieście przygotowali całą koncepcję wyprowadzania publicznych pieniędzy. Śledztwo jest utajone, nie wiadomo czemu, nie możemy się dowiedzieć co się dzieje" - mówił Joński.

Sejmowa komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Badała prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie - w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

We wrześniu ub. roku komisja przyjęła raport końcowy, w którym zarekomendowała postawienie przed Trybunałem Stanu prezesów Rady Ministrów i konstytucyjnych ministrów. Uzasadniając decyzje komisji jej przewodniczący Marcin Horała (PiS) przedstawił szereg argumentów, że w latach 2007-2015 nastąpiło rozszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, za co odpowiedzialność powinni ponieść byli premierzy i ministrowie finansów z rządu PO-PSL. Posłowie opozycji złożyli zdanie odrębne.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
qart
Może zaczną szukać u siebie. Dlaczego komisja "przyjazne państwo" prowadzona przez prawą rękę D. Tuska czyli Palikota wprowadziła przepisy dzięki którym mafie ukradły 250-300 mld zł?
Kto odda te pieniądze?!!!
pstrzezek
ojej przypomniał sobie o PO po tylu latach, ach jak miło powspominać siedząc w szambie po uszy
jarekzbyszek
Mafie Vatowskie to domena prawicy. Mało wyroków? Swoich nie wsadzają. Banaś: to jego ludzie zorganizowali przekręt w MF. Podpadł to ma proces. Ale nie ruszeni zostają ludzie Ziobry: za PZU, Pekao i Alior. Wystarczy przekopać umowy najmu nieruchomości jakie podpisali za czasów Krupińskiego, Surówki. Zakupy Covidowe: tu Mafie Vatowskie to domena prawicy. Mało wyroków? Swoich nie wsadzają. Banaś: to jego ludzie zorganizowali przekręt w MF. Podpadł to ma proces. Ale nie ruszeni zostają ludzie Ziobry: za PZU, Pekao i Alior. Wystarczy przekopać umowy najmu nieruchomości jakie podpisali za czasów Krupińskiego, Surówki. Zakupy Covidowe: tu sami chcą uchwalić ustawę, która uchroni od paki.
fortidude
Jakiej prawicy? Prawica w Polsce nie rządzi od blisko 15 lat.
anty12
PiS to prawica ? XD Dobre. TO BOlszewica.
kowalzmordoru odpowiada anty12
Prawdziwa prawica to było SLD, dobrze mówię komuszku?
meryt
Dziecinne tłumaczenie.
W procentach nie ma znaczenia, jakie jest PKB i jego wzrost, a liczy VAT jako % PKB.

anty12 "za pisu byl boom gospodarczy na calym swiecie ? Juz wiesz, czy nadal za male IQ'

"W latach 2008-2015 relacja dochodów z VAT do PKB spadła o 1,4 pp. Od końca 2015, w ciągu około półtora
Dziecinne tłumaczenie.
W procentach nie ma znaczenia, jakie jest PKB i jego wzrost, a liczy VAT jako % PKB.

anty12 "za pisu byl boom gospodarczy na calym swiecie ? Juz wiesz, czy nadal za male IQ'

"W latach 2008-2015 relacja dochodów z VAT do PKB spadła o 1,4 pp. Od końca 2015, w ciągu około półtora roku, dzięki działaniom uszczelniającym system podatkowy udało się odbudować aż 0,7 pp. PKB"
bankster-kreator
Ile ci za to płacą, że we wszystkich artykułach najczęściej związanych z polityką od rana do wieczora wklejasz jakieś pierdoły pod komentarzami? Ile nas to kosztuje z pieniędzy podatnika ??.?
kowalzmordoru odpowiada bankster-kreator
Może najpierwe sam się pochwalisz?
jes odpowiada bankster-kreator
Może też kiedyś będzie rozliczenie odpowiedzialnych za wydatkowanie pieniędzy podatników na takich niedorozwiniętych trolli.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki