Kolejny dzień mocnych spadków. GPW ma poważny problem

Po środowych mocnych spadkach GPW mocno spada także i w czwartek. Jeszcze przed południem skala przecen na WIG20 sięgnęła 2 proc. GPW znów ma problem i wcale nie ogranicza się on do wspomnianych dwóch sesji.

W czwartek, tuż przed południem, WIG tracił 1,6 proc., WIG20 zaś 1,7 proc., choć momentami notowany był nawet 2 proc. pod kreską. Mocno spadają także spółki średnie, mWIG traci 1,3 proc. Względnie dobrze wypadają maluchy, sWIG jest pod kreską "tylko" 1 proc.

Dzisiejsze spadki są kontynuacją wczorajszego ruchu. Środową sesję WIG20 zamknął aż 2,4 proc. pod kreską, mWIG 1,4 proc., WIG zaś 1,9 proc. W ciągu niecałych dwóch dni WIG20 stracił więc blisko 4 proc., WIG zaś przeszło 3 proc. Po gwałtownej korekcie z przełomu stycznia i lutego na GPW możemy mówić od drugiej silnej fali spadków. 

Kolejny dzień mocny spadków. GPW ma poważny problem
Kolejny dzień mocny spadków. GPW ma poważny problem (fot. Krystian Maj / FORUM)

Problem polega jednak na tym, że spadki sprzed miesiąca były wyraźnie "sponsorowane" przez Amerykanów. Mocny ruch w dół za oceanem przekładał się na mocny ruch w dół na indeksach europejskich, w tym na GPW. Teraz, owszem, S&P500 zaliczyło dwie spadkowe sesje, straciło jednak ledwie 1,5 proc. W Europie jeszcze wczoraj nie oglądaliśmy zbyt dużych spadków. Dzisiaj, choć przeważa czerwień, to i tak żaden indeks nie może się równać spadkami choćby z WIG-iem.

Ostatni do wzrostów, pierwszy do spadków

Widać to zresztą w szerszym ujęciu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnich pięć tygodni, WIG20 stracił już 10,5 proc. i jest najgorszym indeksem na świecie. Podczas korekty z przełomu stycznia i lutego wszystkie indeksy spadały mniej więcej solidarnie, później jednak WIG20, a nawet mWIG, wyraźnie słabiej radziły sobie z odrabianiem strat. Teraz wynik pogorszył się dodatkowo "dzięki" ostatnim spadkom. Cóż, po krótkiej euforii, gdy 23 stycznia 2018 roku WIG ustanawiał historyczne maksima, pozostało niewiele. WIG20 zaś znów świetnie opisuje "stare" powiedzenie - "ostatni do wzrostów, pierwszy do spadków".

Ostatni miesiąc dla WIG20 był fatalny
Ostatni miesiąc dla WIG20 był fatalny (Bankier.pl)

Problem GPW jest zresztą szerszy. Po pierwsze spada zainteresowanie inwestorów mniejszościowych, co widać zarówno po statystykach rachunków, jak i udziału "Kowalskich" w obrotach. Same obroty są zresztą tematem wartym szczególnej uwagi. Pod koniec lutego cudem było, gdy handel na szerokim rynku przekroczył 600 mln zł. To najgorsze statystyki od lat. Obroty powróciły w ostatnich dniach. Wczoraj wyniosły 1,2 mld zł, dziś zapewne też uda się przekroczyć 1 mld zł. Problem, że ów powrót obrotów towarzyszy spadkom, a to silnie niedźwiedzi sygnał. Jeżeli połączymy to z faktem, że WIG20 właśnie wyznacza półroczne minima, sygnał ostrzegający przed bessą jest tym wyraźniejszy.

GPW niezdrowo uzależniona od Ameryki

Nadzieją dla GPW może być odbicie na Wall Street. Choć polska giełda ostatnio relatywnie słabiej radzi sobie niż zachodnie indeksy, to jednak powiązanie wciąż jest widoczne. Ciężko o hossę w Warszawie bez hossy w Ameryce, ciężko też o solidne spadki na GPW, gdy Wall Street śrubuje rekordy. 

Na S&P500, choć ostatnio obserwowaliśmy spadki, drugiej fali gwałtownej korekty nie widać
Na S&P500, choć ostatnio obserwowaliśmy spadki, drugiej fali gwałtownej korekty nie widać (Bankier.pl)

Uzależnienie GPW od Wall Street widać szczególnie wyraźnie w ostatnich dniach. Ostatnie statystyki pokazały, że udział inwestorów zagranicznych w obrotach wzrósł aż do 55 proc. WIG20 często otwiera się w rytm zamknięcia na Wall Street i następnie przez kolejne godziny dryfuje w bok, czekając na otwarcie kolejnej sesji za oceanem (tutaj przykład sprzed tygodnia). sWIG z kolei porusza się dużo bardziej niezależnie. W indeksie tym są jednak mniejsze spółki, które dla zagranicznych graczy są zbyt mało płynne. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na WIG20, sWIG zaś w większym stopniu uzależniony jest od humorów polskich inwestorów, a także napływów do funduszy inwestycyjnych. Stąd taka różnica w zachowaniu obu indeksów.

sWIG świetnie pokazuje problemy GPW. Niby gospodarka rośnie, małe spółki jednak przede wszystkim spadają. Warto dodać, że do sWIG-u wzrok zagranicznych inwestorów raczej nie dociera
sWIG świetnie pokazuje problemy GPW. Niby gospodarka rośnie, małe spółki jednak przede wszystkim spadają. Warto dodać, że do sWIG-u wzrok zagranicznych inwestorów raczej nie dociera (Bankier.pl)

Warto także zwrócić uwagę, że polska giełda stała się w zasadzie ślepa na dane z polskiej gospodarki. Ostatnia publikacja informacji o mocnym wzroście PKB na wykresie indeksów z GPW w zasadzie jest niezauważalna. Niskie bezrobocie postrzegane jest raczej jako problem (presja płacowa) niż coś pozytywnego. Polską giełdą potrafią jednak wstrząsnąć dane z gospodarki amerykańskiej, czego świetny przykład mieliśmy dwa tygodnie temu. Nic więc dziwnego, że to w Wall Street trzeba upatrywać szansy na odbicie polskich indeksów. Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy zdrowa giełda powinna zachowywać się w sposób, w jaki zachowuje się GPW.

Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 21 silvio_gesell

A jak ma rosnąć GPW jeśli populacja maleje?

! Odpowiedz
4 73 tomasz686

Brawo panie Adamie, prosimy o więcej i mocniejszych artykułów opisujących patologie polskiej GPW! W końcu ktoś powinien otwarcie zacząć odpytywać polityków dlaczego doprowadzili do takiego stanu rzeczy, dlaczego nikt nie podnosi tego problemu i nie rozlicza rządzących za upadek jakiego jesteśmy świadkami. GPW to zdychajaca i wychudzona do granic przyzwoitości świnka skarbonka z której resztki wspólnych oszczędności wyrywają sobie poinformowane odpowiednio osoby. Zamknąć to bagno bo zygac się chce jak człowiek na to patrzy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 33 dalejlama

Podziękujcie Platformie Obywatelskiej za prowadzenie anty-polskie propagandy za granicą. GPW to nie Amber Gold, ty się nie traci tylko zamraża albo pomnaża kapitał, obecna sytuacja jest raczej momentem na tani zakup upatrzonych spółek. Na giełdzie sie gra a nie inwestuje, aby zacząć zarabiać pierwsze co zrobiłem to przestałem słuchać doradców ekonomicznych tylko własnego rozumu. Teraz mamy zjazd a za kilka miesięcy będzie znowu hossa a potem znowu zjazd i tak do końca świata na tym polega giełda , gdy wszyscy kupują sprzedawać gdy wszyscy sprzedają kupować. Im szybciej to zrozumiecie tym lepiej dla waszego portfela i stanu psychicznego. A ja sobie wychodzę z banków i już ustawiam się na energetyce bo są wyjątkowo tanio i za pół roku znowu zamiana :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 dalejlama odpowiada dalejlama

Jak ostrzegałem że na Ursusie gra spe kuła bo kurs rósł jak szalony nie poparty wynikami, to każdy mnie wyśmiał bo jakie możliwości rozwojowe w Elektro mobilności, cuda wianki dzikie węże a teraz towarzystwo płacze bo kurs runął na 3 zł. Takich potrzeba na GPW dawców kapitału.

! Odpowiedz
13 67 zenonka

"Widać to zresztą w szerszym ujęciu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnich pięć tygodni, WIG20 stracił już 10,5 proc. i jest najgorszym indeksem na świecie"

komentarz chyba zbędny.. Notoryczne ingerowanie w gospodarkę nigdy nie kończy się dobrze. Chyba dobrze to już było.

! Odpowiedz
8 7 dalejlama

Przecież jeszcze w 2017 roku na jesieni mówili ze będzie zjazd w 2018, ostrzegali że będą wycofywać kapitał , wiec w czym problem. Najgorzej jak się słucha tylko tego co się chce usłyszeć. A tak w ogóle to większość pisarzy na tym forum to laicy którzy nie rozumieją na czym polega giełda.

! Odpowiedz
17 68 cyganoitaliano

giełda zawsze wyprzedza o poł roku to co wydarzy się w gospodarce :) Czas "cudow" się kończy.

! Odpowiedz
48 79 jarekzbyszek

Gratulacje dla ekipy rządzącej za wspaniałe wsparcie giełdy. Zagranica już nie wierzy w pisowski cud gospodarczy.

! Odpowiedz
37 50 tu154sk

Jest okazja kupować kupować !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -1,15% 53 161,24
2020-02-26 11:12:00
WIG20 -1,01% 1 926,05
2020-02-26 11:27:45
WIG30 -1,07% 2 227,85
2020-02-26 11:27:00
MWIG40 -1,57% 3 774,58
2020-02-26 11:12:45
DAX -1,44% 12 606,73
2020-02-26 11:27:00
NASDAQ -2,77% 8 965,61
2020-02-25 22:03:00
SP500 -3,03% 3 128,21
2020-02-25 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.