REKLAMA

Kolejni podejrzani ws. niezgodnych z prawem zajęć komorniczych

2016-11-25 17:12
publikacja
2016-11-25 17:12
Kolejni podejrzani ws. niezgodnych z prawem zajęć komorniczych
Kolejni podejrzani ws. niezgodnych z prawem zajęć komorniczych
fot. Fot. Andrzej Bogacz / Forum / / FORUM

Prokuratura Okręgowa w Płocku (Mazowieckie) w ramach śledztwa dotyczącego niezgodnych z prawem zajęć komorniczych przedstawiła zarzuty, w tym paserstwa, pięciu kolejnym osobom. Wcześniej zarzuty w tym postępowaniu postawiono asesorowi komorniczemu.

Śledztwo płockiej Prokuratury Okręgowej dotyczy m.in. działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście i zajęcia w listopadzie 2014 r. ciągnika rolnika spod Mławy, który nie był dłużnikiem. Postępowanie obejmuje także inne podobne zdarzenia - w sumie 37 wątków.

"W śledztwie przedstawiono zarzuty pięciu kolejnym osobom, które od początku postępowania przewijały się w kilku czynnościach egzekucyjnych prowadzonych od końca 2014 r. i do początku 2015 r." - powiedziała PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Jak dodała, wśród postawionych zarzutów, wszyscy nowi podejrzani w sprawie usłyszeli zarzut paserstwa. "Chodzi przede wszystkim o nabywanie i pomoc w zbywaniu pojazdów uzyskanych w toku postępowań egzekucyjnych prowadzonych z naruszeniem prawa" wyjaśniła prokurator.

Zarzut taki przedstawiono m.in. Annie K., która nabyła, a następnie pomogła w sprzedaży ciągnika rolnika spod Mławy - pojazd wyceniony na 40 tys. zł sprzedano za 65 tys. zł. Według ustaleń śledztwa, Anna K. współdziałała z bliskim znajomym Konradem S., a on z kolei z Michałem K. Ten ostatni miał współdziałać także z Grzegorzem K., pełniącym funkcję dozorcy mienia w ramach postępowań egzekucyjnych.

Oprócz paserstwa, a także pomocnictwa asesorowi komorniczemu w przekroczeniu uprawnień, Grzegorzowi K. przedstawiono dodatkowo zarzut działania wspólnie i w porozumieniu z asesorem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według śledczych Grzegorz K. przedkładał w kancelarii komorniczej faktury z rzekomo poniesionymi kosztami postępowań egzekucyjnych, które w rzeczywistości poświadczały nieprawdę.

Podobny zarzut, dotyczący faktur poświadczających nieprawdę usłyszał również Michał M., prowadzący autokomis - jak ustalono w śledztwie, wystawiał on faktury za parkowanie pojazdów, którego nie było.

Jak przyznała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej, żadna pięciu osób, którym przedstawiono obecnie zarzuty, nie przyznała się do nich.

Wcześniej w tym samym śledztwie pięć zarzutów, w tym przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, postawiono asesorowi komorniczemu Michałowi K. To on, prowadząc czynności egzekucyjne, zajął m.in. w listopadzie 2014 r. ciągnik rolnika spod Mławy. Na obecnym etapie postępowania Michał K. nie przyznał się do żadnego z przedstawionych mu zarzutów.

W trakcie śledztwa ustalono m.in., że prowadząc jako asesor komorniczy zajęcia ciągnika, a także samochodu przedsiębiorcy z Gostynina oraz czterech aut właścicielki firmy z Sieradza, Michał K. działał w zastępstwie komornika Jarosława K., a każdy z tych przypadków dotyczył osób, które nie były dłużnikami.

Z ustaleń postępowania wynika też, że zajęte pojazdy były sprzedawane komisowo - np. w przypadku przedsiębiorcy z Gostynina zajęto jego samochód w związku z długiem żony - oboje mają odrębne działalności gospodarcze, a także rozdzielność majątkową; auto po zajęciu zostało wywiezione z posesji i w ciągu półtora miesiąca sprzedane w trybie komisowym.

W innym przypadku, według ustaleń prokuratury, Michał K. dopuścił się także niezasadnego zajęcia samochodu osobowego w miejscowości Boczki Domaradzkie na poczet zobowiązania dłużnika, mimo że auto stanowiło własność innej osoby - samochód został poddany dozorowi, oszacowany znacznie poniżej wartości rynkowej i sprzedany w trybie komisowym.

Z kolei w trakcie czynności komorniczych w Wieluniu, zdaniem śledczych, Michał K. nie dopełnił obowiązków dokonania spisu z natury przedmiotów znajdujących się w hurtowni będącej dłużnikiem - w protokole zajęcia mienia wskazał rzekomy spis z natury, a w rzeczywistości był to wykaz nieruchomości dostarczony przez pracowników hurtowni.

W lutym 2015 r. przesłuchiwany przez śledczych w charakterze świadka komornik Jarosław K. mówił dziennikarzom, iż nie miał wiedzy o działaniach asesora Michała K. podczas swej nieobecności. Oświadczył jednocześnie, że każdy zastępca komornika działa na własną odpowiedzialność. W październiku 2015 r. Jarosław K. wpłacił na konto rolnika spod Mławy, który stracił traktor, rekompensatę w wysokości 81 tys. zł.

W związku ze śledztwem do płockiej Prokuratury Okręgowej wpływały tam przez wiele miesięcy zawiadomienia od kolejnych osób, które także, jak rolnik spod Mławy, poczuły się pokrzywdzone działaniami komorniczymi - chodziło o postępowania egzekucyjne prowadzone przez tę samą kancelarię Jarosława K., m.in. na terenie Warszawy, Łodzi i Sieradza. W sumie w 2015 r. wpłynęły zawiadomienia dotyczące 13 przypadków działań komorniczych, w tym z udziałem asesora Michała K.

Z początkiem 2016 r. śledztwo rozszerzono o 24 przypadki postępowań egzekucyjnych, które w piśmie do śledczych wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości jako wymagające sprawdzenia.

Wcześniej, Komisja dyscyplinarna Krajowej Rady Komorniczej podjęła decyzję o wykreśleniu Michała K. z listy asesorów komorniczych, a minister sprawiedliwości zawiesił w czynnościach komorniczych Jarosława K.(PAP)

mb/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Kondrad
Niech ministerstwo ktoremu podlegaja komornicy zmieni przepisy komornicze i ograniczy ich prawa to sporo zmieni
~ABC
Komornik - złodziej powinien zostać skazany na zwrot potrójnej wartości skradzionego mienia (wraz z odsetkami wg stóp lombardowych). I ścisła kontrola (GPS na nodze) oraz zakaz wyjazdu z kraju a do tego minimalna emerytura. Po skazaniu pięciu reszta by się bała.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki