REKLAMA

Kolejne przypadki koronawirusa w Chinach i Korei Południowej

2020-03-30 02:51, akt.2020-03-30 11:56
publikacja
2020-03-30 02:51
aktualizacja
2020-03-30 11:56

W Chinach kontynentalnych zarejestrowano w niedzielę 31 nowych przypadków koronawirusa, w porównaniu z 45 dzień wcześniej - poinformowała w poniedziałek Narodowa Komisji Zdrowia.

/ fot. Yuan Zheng/Utuku/Ropi / ZUMA Press

Cztery kolejne osoby zmarły, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych od początku epidemii do dnia 29 marca do 3 304.

Wszystkie nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa. W prowincji tej nie zanotowano jednak w ciągu ostatniej doby ani jednego nowego przypadku zakażenia.

Łączna liczba zakażonych wzrosła w tym samym czasie do 81 470.

78 przypadków w Korei Południowej

W poniedziałek wykryto 78 nowych przypadków koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 9 661 - poinformowały południowokoreańskie Centra Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC).

Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w poniedziałek do 158, w porównaniu ze 152 dzień wcześniej. 195 osób wyzdrowiało.

Zdaniem ekspertów medycznych epidemia w Korei Południowej stopniowo zwalnia. Jeszcze na początku marca Korea Płd. była po Chinach drugim krajem, który został najbardziej dotknięty koronawirusem; każdego dnia odnotowywano tam setki nowych infekcji.

Lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem udało się opanować, ale zagrożenie wciąż stanowią infekcje przywleczone z zagranicy oraz skupiska zakażeń w kraju, jak w aglomeracji Seulu.

Większość nowych przypadków stwierdzono właśnie w stolicy i otaczającej ją prowincji Gyeonggi, najbardziej zaludnionej prowincji kraju, gdzie mieszka ponad połowa z 51-milionowej ludności Korei Płd.

Seul zaostrzył niedawno środki prewencji dotyczące osób powracających lub przybywających z Europy i USA, by zapobiec roznoszeniu przez nie wirusa. Osoby takie muszą izolować się od społeczeństwa przez 14 dni po przybyciu do Korei Płd.

Wzmocnione środki zapobiegania wirusowi

Od środy wszystkie osoby przybywające do Korei Płd. z zagranicy, niezależnie od narodowości, będą objęte obowiązkiem dwutygodniowej samoizolacji. Podróżni, którzy nie mają w tym kraju lokum, będą kierowani do rządowych ośrodków i poniosą koszty zakwaterowania.

Według Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) każdego dnia do Korei Płd. przybywa średnio 300 osób z objawami wskazującymi na zakażenie koronawirusem, a u 20-30 z nich badania dają wynik dodatni.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In ogłosił tymczasem w poniedziałek plan wsparcia dla rodzin, które mają trudności w związku z pandemią. Program przewiduje przekazanie rodzinom z grupy niższych dochodów kuponów wartych od 400 tys. do miliona wonów (od 1,3 tys. do 3,3 tys. zł) w zależności od wielkości rodziny.

Według agencji Yonhap zgodnie z tymi zapowiedziami pieniądze otrzymałoby ok. 14 mln rodzin liczących łącznie 35 mln osób. Całkowity koszt programu szacowany jest na 9,1 bln wonów (ok. 30 mld zł). Nie jest jasne, czy dodatkowy budżet zostanie zaakceptowany przez parlament.

Państwowa komisja wyborcza ogłosiła w poniedziałek, że zawieszenie działań związanych z wyborami parlamentarnymi 15 kwietnia rozszerzono łącznie na 65 placówek dyplomatycznych w 40 krajach świata. Oznacza to, że swoich głosów nie będzie mogło w nich oddać ponad 80 tys. obywateli Korei Płd., czyli ok. 47 proc. wszystkich osób uprawnionych do głosowania za granicą – twierdzi agencja Yonhap.

Komisja uzasadniła decyzję obawami o bezpieczeństwo i środkami podejmowanymi przez kraje przeciwko pandemii koronawirusa. Niektórzy Koreańczycy wyrażali jednak rozczarowanie, że nie będą mogli zagłosować. W Niemczech apelowali w mediach społecznościowych o możliwość udziału w wyborach. Inni twierdzili, że powinno się im umożliwić głosowanie przez e-mail – podał Yonhap. W państwach, których decyzja nie objęła, obywatele Korei Płd. będą oddawać swoje głosy między 1 a 6 kwietnia - wyjaśniła południowokoreańska agencja.

jm/ anb/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki