REKLAMA

Kolejne podwyżki na stacjach paliw. Ceny są najwyższe od 2013 roku

2021-07-02 14:29
publikacja
2021-07-02 14:29
Kolejne podwyżki na stacjach paliw. Ceny są najwyższe od 2013 roku
Kolejne podwyżki na stacjach paliw. Ceny są najwyższe od 2013 roku
fot. Madcat_Madlove / / Shutterstock

Końcówka czerwca przyniosła kontynuację podwyżek detalicznych cen paliw w Polsce. Patrząc na ewolucję stawek hurtowych, w najbliższym czasie nie ma co liczyć na odwrócenie trendu przy dystrybutorach.

Na przełomie czerwca i lipca średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 5 gr/l, osiągając poziom 5,50 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Przeciętna cena oleju napędowego podniosła się o kolejne 4 gr/l, dochodząc do 5,41 zł. Stabilne pozostały jedynie stawki autogazu, tankowanego średnio po 2,31 zł/l.

Oznacza to, że tylko w czerwcu benzyna podrożała średnio o 25 gr/l, a olej napędowy o 22 gr/l. Po raz ostatni tak droga tankowaliśmy te paliwa w październiku 2013 roku. Co więcej, tegoroczne wakacje będą pod tym względem znacznie droższe od zeszłorocznych. Średnia cena Pb95 jest o 1,26 zł/l wyższa niż rok temu, a w ON kosztuje o 1,20 zł/l więcej niż w na początku lipca 2020.

Obserwowane na stacjach wzrosty cen paliw są pochodną szybko rosnących stawek na rynku hurtowym. 2 lipca PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 465 zł/m3, czyli po ok. 5,49 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To już o 42 gr/l drożej niż jeszcze miesiąc temu.

Nieco mniejsze zwyżki odnotowano w przypadku oleju napędowego, który w płockiej rafinerii oferowany jest po 4 273 zł/m3, a więc po 5,26 zł/l po doliczeniu VAT-u. W tym przypadku mówimy o wzroście ceny hurtowej o 25 gr/l w ciągu pięciu tygodni.

- To, jak długo będzie utrzymywała się wzrostowa tendencja na krajowym rynku paliw, będzie zależało decyzji OPEC+ odnośnie poziomu wydobycia ropy od sierpnia. Wydaje się jednak, że początek miesiąca nie przyniesie poprawy sytuacji i obniżek cen, ze względu na dotychczasowy wzrost cen w hurcie - napisano w raporcie BM Reflex.

Czynnikiem mającym decydujący wpływ na niedawny wzrost cen paliw jest drożejąca ropa naftowa w otoczeniu słabego złotego i mocnego dolara. W piątek za baryłkę ropy Brent w Londynie płacono ponad  75 USD, a dzień wcześniej notowania surowca osiągnęły najwyższy poziom od października 2018. Równocześnie nie sprzyja nam względnie wysoki kurs dolara, który w relacji do złotego jest znacznie wyższy, niż był w latach 2012-14. Więcej o przyczynach paliwowej drożyzny piszemy w artykule zatytułowanym „Wszyscy winowajcy drogiego paliwa”.

KK

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
karbinadel
Obiecał Jarosław, że będziemy doganiać Europę Zachodnią. Więc co się dziwicie?
marxs
"Ghawar Field jest największym znanym polem naftowym na świecie, położonym w Al-Ahssa w Arabii Saudyjskiej. Ma wymiary 280 km x 30 km, a głównym i jedynym właścicielem jest spółka państwowa, Saudi Aramco. Stosunkowo niewiele wiadomo na temat Ghawar, ponieważ firma i rząd saudyjski ściśle strzeże informacje o pojemności i eksploatacji "Ghawar Field jest największym znanym polem naftowym na świecie, położonym w Al-Ahssa w Arabii Saudyjskiej. Ma wymiary 280 km x 30 km, a głównym i jedynym właścicielem jest spółka państwowa, Saudi Aramco. Stosunkowo niewiele wiadomo na temat Ghawar, ponieważ firma i rząd saudyjski ściśle strzeże informacje o pojemności i eksploatacji złoża. Dostępne informacje są głównie historyczne, jeszcze przed nacjonalizacją. "-otóż do tego złoża pompowane są gigantyczne ilości wody niechybny znak o końcu wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej w najbliższych latach spokojnie baryłka po 400-500 $ a litr paliwa na stacjach w granicach 10 zł (to będzie taniocha) do 30 zł
ps.niemozliwe to brednie? no to zobaczymy juz w tym roku prognozuję siódemkę lub cus kolo tego (to wersja optymistyczna i to bardzo pod warunkiem ze Glapa nie doprowadzi do katastrofy złotego)
onlyv8engine
tak to jest jak osoba bez pojęcia ma w zasięgu rąk klawiaturę. zbyt dużo scince fiction sie na ogladałeś
ertom
„Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny, ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności.” - Jarosław Kaczyński, 2011
the_mind_renewed
I będą tylko rosły spokojnie dotrze do co najmniej 200$ za baryłkę – taki mamy klimat, (Dodruk bez ograniczeń) ropa wzrosła w ostatnim roku z 40 do ponad 75 $ za baryłkę WTI. Oczywiście eksperci będą pitolić że to przejściowe i napięcia oraz takie inne wzdęcia. Nie to kredyt dramatycznie traci na wartości.
m00zyk
Akurat cena ropy nie podlega mechanizmom rynkowym i jest najbardziej manipulowana ze wszystkich aktywów, to jedno z podstawowych politycznych mechanizmów nacisku.
the_mind_renewed odpowiada m00zyk
„Akurat cena ropy nie podlega mechanizmom rynkowym” Ty kpisz czy o zdrowie pytasz? Mechanizmy rynkowe jakie nam pozostały to jedynie jedna wielka manipulacja ! To proszę wykuj na blachę!
onlyv8engine
chciałem Ci napisać że brednie ale tak w ujeciu pustych pieniędzy to może tak być. produkty ropopochodne od stycznia do teraz zdrożały średnio o 100%
shadow_xx
Kaczy kanister już zgnił na złomie czy co się z nim stało?

P.S. Odwaga i odpowiedzialność u kaczora jest bezobjawowa.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki