REKLAMA

Kolejna fala protestów we Francji. „Prezydent Macron igra z ogniem”

2023-02-07 11:43
publikacja
2023-02-07 11:43

We wtorek rozpoczął się kolejny dzień protestów przeciwko rządowemu projektowi reformy emerytalnej. Strajkują między innymi pracownicy sektora energetycznego, a transport w wielu miejscach kraju jest poważnie utrudniony. Protestujący sprzeciwiają się podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Kolejna fala protestów we Francji. „Prezydent Macron igra z ogniem”
Kolejna fala protestów we Francji. „Prezydent Macron igra z ogniem”
fot. STEPHANE MAHE / /  Reuters / Forum

Wiele połączeń kolejowych odwołano, a dostawy paliw zostały częściowo zakłócone po tym, jak związki zawodowe wezwały społeczeństwo do ponownego masowego wyjścia na ulice.

W poniedziałek we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu, rozpoczęła się debata nad reformą, jednak została zdominowana przez okrzyki, gwizdy i wzajemne oskarżenia. Posłowie zagłosowali przeciwko całkowitemu odrzuceniu projektu oraz rozpisaniu referendum w omawianej sprawie.

Strajki i uliczne demonstracje mają wywrzeć presję na rządzących. Jak podaje AFP, w całym kraju ma się odbyć około 200 wieców, a liczba demonstrantów może przekroczyć milion. W ramach zapewnienia bezpieczeństwa i porządku zmobilizowanych zostanie 11 tys. policjantów i żandarmów, w tym 4 tys. w stolicy.

Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego do 64 lat protestuje osiem głównych francuskich centrali związkowych. „Prezydent Macron igra z ogniem” - powiedział na antenie RTL sekretarz generalny konfederacji związkowej CGT Philippe Martinez.

W niektórych miejscach w kraju są problemy z przemieszczaniem się; dotyczy to przede wszystkim Paryża i okolic, gdzie ruch pociągów i metra jest „mocno zakłócony”. W Hawrze na północy kraju demonstranci zaczęli rano blokować wjazdy i wyjazdy z miasta.

„W wyniku zakłóceń w transporcie publicznym ruch drogowy był szczególnie duży w regionie Ile-de-France (wokół Paryża – PAP), gdzie około godziny 7 było 325 km korków” – podała agencja AFP.

Strajki objęły między innymi sektor energetyczny. W rafineriach TotalEnergies strajkować ma ponad połowa pracowników, przynajmniej według szacunków firmy; jak podaje CGT, zastrajkować miało ich aż 75 proc. W fabrykach firmy EDF z powodu strajków produkcja spadła o około 4,5 tys. MW – poinformowała agencja AFP.

Według szacunków policji protesty, które odbyły się 19 i 31 stycznia zgromadziły za każdym razem ponad 1 mln demonstrantów. Według organizatorów miało ich być nawet ponad 2 mln. Kolejne, prócz wtorkowych, są zaplanowane na sobotę.

Francuzi spędzają najwięcej lat na emeryturze spośród wszystkich krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – podaje France 24. Jak pokazują sondaże, większość nie chce z tego rezygnować. 

mrf/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
zoomek
U nas PełO jak podniosło to nieczego takiego nie zaobserwowano.
Morał? Drzeć z Polaków ile wlezie!
300_pala
We Francji też podniosą
benq1979
Sługus satanistycznej sekty z Davos ma to centralnie w rzyci. Realizuje plan oszalałej z chciwości lichwiarskiej międzynarodówki.
slawekqs
Francja jest pod presją tam już z 10 lat jest gorzej i gorzej jeszcze teraz te domiary do mieszkań na ocieplenie budynku tam serwuje micron swoje śmieszne reformy a dopłaty do remontu spore maja tam jakieś plusy drogo tam No i najlepiej praca u Szwajcara choc są odstępstwa od trendu
pikawka
ale to po co ludzie maja w siebie inwestowac i dbac o siebie? aby ich PAN mogl im pozniej po latach powiedziec ze skoro tak to beda sobie teraz dluzej pracowac? :) a cala reszta oczywiscie jak nie dozyje to tez sama sobie bedzie winna. wiadomo jak dziala taka lewacka logika :)
jenak
Po pierwsze, trzeba było mieć dzieci.

Po drugie, hamować globalizm.

Po trzecie, pilnować granic.Choćby te trzy przykazania spełnić i już byłoby lżej.
jpelerj
W PL walczą z uchodźcami, ale musisz dorabiać do emerytury wpisami. Uważaj, bo PIS doprowadził do katastrofy demograficznej i za takie wpisy mogą nie płacić.
jenak odpowiada jpelerj
Mylisz mnie z medialnym opisem rzeczywistości przez tefałyn, gdzie opór z prawej strony kojarzony jest z Podkarpaciem, emerytami i niewykształconymi.
Wszystko kulą w płot.

Dlatego rzeczywistość tefałenowska tak ciągle skrzeczy.
grzegorzkubik
Tak gdzie rządzi lewactwo tam są solidne protesty dotyczące kwestii ekonomiczo- gospodarczych. To nie strajk kobiet a poważny protest.
jpelerj
U nas wystarczy, że kobiety nie rodzą. Żadnych strajków nie będzie trzeba. PL ędzie się prosić o imigrację, tyle że do PiSiego raju już nawet Filipińczycy nie chcą... A co to będzie, jak rzeczywiście PIS wyprowadzi PL z Unii...

Powiązane: Reforma emerytur we Francji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki