Klienci Orange nie włączą już płatnych SMS-ów

Od 1 listopada 2018 roku w Orange nie będzie już można zamówić płatnych przychodzących SMS-ów i MMS-ów specjalnych - poinformował operator.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Czym są wiadomości specjalne? To SMS-y bądź MMS-y np. z prognozą pogody, horoskopem, wynikami totolotka czy poradami wróżki. Klienci często aktywują je albo nieświadomie, przy okazji np. próby obejrzenia filmu online za darmo, lub nie będąc w pełni świadomym, że są one bardzo drogie i że ciężko je potem wyłączyć. Także więcej z nimi kłopotu niż z nich pożytku.

Operator przyszedł więc swoim klientom z pomocą. Od 1 listopada nie będzie możliwe zamówienie takiej usługi, a ci, którzy zamówią ją wcześniej, będą mogli otrzymywać wiadomości nadal. Wcześniej na podobny krok zdecydowało się Play.

Liczba użytkowników SMS-ów i MMS-ów specjalnych malała z roku na rok - zauważa operator. Zdarzały się także przypadki nadużyć, co spowodowało m.in. nowelizację przepisów prawa telekomunikacyjnego regulujących te kwestie.

Nowelizacja ustawy wprowadza dodatkowe progi kwotowe i możliwość całkowitej blokady tego rodzaju usług. Obecnie abonent mógł, ale nie musiał określać, czy chce korzystać z usługi SMS-ów o podwyższonej opłacie. A jeśli chce - do jakiej kwoty. W efekcie, jak mówili w toku prac przedstawiciele resortu cyfryzacji, jest to furtka do nadużyć dla nieuczciwych firm. Tymczasem, zgodnie z ustawą, jeśli abonent nie określi żadnego progu - progiem domyślnym będzie 35 zł. Przekroczenie progu będzie wywoływać konieczność poinformowania abonenta o tym fakcie i automatyczną blokadę połączeń na numery premium. Obecnie blokada jest uruchamiana dopiero na żądanie abonenta. Ustawa wprowadza także "całkowity zakaz usług Premium Rate niewpisanych do rejestru usług, prowadzonego przez prezesa UKE".

Ustawa ma też usprawnić system ostrzegania o możliwych zagrożeniach, takich jak np. możliwe klęski żywiołowe.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 30 autor_widmo

Brawo Orange! w T-Mobile niestety jest na to przyzwolenie, nawet nie klikając, twój router LTE może sam zamówić na Twój koszt takie usługi, co już jest totalnym kosmosem! Oczywiście trzeba na wszystko składać reklamację albo zawczasu wszystkie badziewia Premium wyłączać. Jak swoją drogą szanująca się firma może świadomie przyzwalać na "nieświadome włączenie usługi Premium", no cóż zapewne prowizja i nie każdy umie się odwołać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.