Klauzula indeksacyjna - kredytobiorca przegrał z mBankiem

analityk Bankier.pl

W kwietniu 2016 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał wyrok, który odbił się szerokim echem. Uznając niedozwolony charakter klauzuli indeksacyjnej w umowie o kredyt oparty na franku szwajcarskim, efektywnie zamienił umowę na kredyt złotowy. Po apelacji mBanku 22 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy zmienił wyrok i oddalił powództwo w całości.

W sprawach sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych jednym z najczęściej przewijających się wątków jest kwestia zasad przeliczania zobowiązania i rat. Klauzule określające mechanizm ustalania należności występujące w umowach wielu banków zostały zakwestionowane przez SOKiK (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), a kredytobiorcy w sądach walczą o zwrot rat naliczanych w oparciu o nieprecyzyjne zapisy.

Sąd II instancji oddalił powództwo kredytobiorcy mBanku
Sąd II instancji oddalił powództwo kredytobiorcy mBanku (fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

W kwietniu 2016 r. miało miejsce precedensowe rozstrzygnięcie w jednej z takich spraw. Pozwanym był mBank, a osią sporu klauzula indeksacyjna w kredycie hipotecznym opartym na franku szwajcarskim. Sąd uznał, że fragment dotyczący zasad przeliczania walut nie wiąże klienta, a kontrakt pozbawiony tego elementu staje się kredytem złotowym z oprocentowaniem uzależnionym od stawki LIBOR.

22 czerwca 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok, który przekreśla rozstrzygnięcie z I instancji. Sędziowie uznali, że część umowy określająca zasady waloryzacji kredytu była skonstruowana wadliwie, ale mimo tego indeksacja zobowiązania jest dopuszczalna i była ona ustalona przez strony (bank i kredytobiorcę) indywidualnie. Jednocześnie wskazano, że to klient powinien udowodnić, że bank stosował zawyżone kursy. Ponieważ tego nie zrobił, powództwo zostało oddalone.

Wygrana mBanku jest ostateczna – wyrok ma charakter prawomocny, a kredytobiorca nie będzie mógł, ze względu na niską wartość przedmiotu sporu, wnieść skargi kasacyjnej. Sprawa budzi zrozumiałe zainteresowanie wśród frankowców i ekspertów śledzących prawne batalie banków z kredytobiorcami.

Dr Jacek Czabański, adwokat specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, w swoim blogu zwraca uwagę, że za błędne można uznać przyjęcie, iż klauzula zawarta we wzorcu umownym rzeczywiście podlega indywidualnym negocjacjom. Wątpliwości także budzi kwestia zastąpienia zapisów abuzywnych przez zasady oparte „na zwyczajach rynkowych”, co zalecił sąd. Przykład wygranej mBanku wskazuje, po raz kolejny, na niejednolite podejście sądów do trudnych spraw kredytów hipotecznych.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 mmaga

Ja już jestem na etapie sprawy w sądzie, jak coś to służę chałupniczą radą.
magdamazureczek@wp.pl

! Odpowiedz
0 0 mmaga

Nie dziwi, że taki wyrok został wydany. Przewodniczącym wydziału Sądu Okręgowego jest bowiem mąż pełnomocnika banku ....
Prawnik winien wnieść wniosek o wyłączenie sędziego w sprawie.


! Odpowiedz
5 9 leming

Czas na reformę tych skorumpowanych sądów !!!!

! Odpowiedz
4 32 ~Zza_woodoo

W mbankowych umowach nie było opcji indywidualnej negocjacji. Albo podpisywał klient to co bank chciał albo nie.

! Odpowiedz
13 35 slaw007

Należało zadać sędziemu proste pytanie: czy czytał Dyrektywę 93/13, bo z uzasadnienia jasno wynika, że albo nie czytał albo nie rozumie.

! Odpowiedz
37 36 bundfut

To jest właśnie niezłe, że frankowcy nie umieli przeczytaćwłąsnej umowy ale jak już ubabrali podeszwę po wdepnięciu to są eksperci od dyrektyw/okólników i interpretacji....

:-)

! Odpowiedz
0 4 slaw007 odpowiada bundfut

Dobrze, że na forach internetowych są eksperci, którzy bez zaglądnięcia do jakiejkolwiek umowy, wiedzą z góry, że problem wynika z niezrozumienia zapisów umów przez osoby podpisujące.
@bundfut - dla Twojej wiadomości, żebyś nie musiał więcej robić na forach za przygłupa. Tu nie chodzi o to, co te umowy zawierały, ale czego nie zawierały
:-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 22 ~re

Sąd też człowiek musi z czegoś żyć.

! Odpowiedz
24 26 glos_rozsadku

To samo będzie z tymi co teraz biorą kredyty na zmienną stopę. "ale ja żadnych pieniędzy nie dostałem! tylko jakieś cyferki na konto ideksowane do złotówek".

! Odpowiedz
27 33 ~Stop_bezprawiu_banko

Masoneria szulernia i lichwiarnia przy pomocy brukselskiej pederastii nie pozwoli żeby Polacy wygrali w Sądach.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl