Kiedy można wyciąć drzewo bez zezwolenia?

Według orzecznictwa sądowego nie można ukarać za brak zezwolenia właściciela nieruchomości, z której drzewo zostało usunięte bez jego wiedzy.

(Thinkstock)

Często można spotkać się z sytuacjami, gdy dochodzi do kradzieży drzew z prywatnych lasów. Właściciel terenu, na którym doszło do takiego zdarzenia, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za wycinkę drzew bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Wyjściem z sytuacji okazuje się udowodnienie przed sądem, że do wycinki drzewa doszło za jego plecami, sam właściciel takiej decyzji nie podjął, a co najważniejsze, nie zrealizował.

Do takiej sytuacji doszło w Poznaniu, gdzie Sąd Administracyjny (sygnatura akt: IV SA/Po 261/13) uchylił rozporządzenie jednej z gmin. Wójt nałożył karę na właściciela nieruchomości, z której usunięto drzewo bez zezwolenia (właściciel nie uiścił również odpowiedniej opłaty z tego tytułu). W trakcie postępowania okazało się, że do wycinki doszło bez jego wiedzy. Spółka, która jest w posiadaniu tej działki, nie wyrażała nigdy zamiaru usunięcia drzewa, w konsekwencji nie występowała także o wydanie na to zezwolenia. Decyzję o wycięciu podjął za to ktoś inny, kogo w trakcie postępowania nie udało się ustalić, a zrobił to bez wiedzy posiadaczy nieruchomości.

Wójt nałożył zatem karę na właściciela w wysokości trzykrotnej wartości opłat za usunięcie drzewa. Motywował swoje postępowanie tym, że sam fakt nieustalenia sprawcy i uchybieniami w nadzorze nad nieruchomością nie wpływają w żaden sposób na możliwość nałożenia kary administracyjnej. Po prostu według wójta nie miało znaczenia, kto tak naprawdę wyciął drzewo. Jego decyzję poparło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Z taki tokiem rozumowania nie zgodziła się instancja odwoławcza, do której trafiła sprawa. Sąd w wydanym wyroku anulującym postanowienie wójta zadecydował, że nie można ukarać właściciela nieruchomości, ponieważ nie wiedział on o usuwaniu drzewa z jego własności, a tym samym nie mógł wyrazić na takie działania swojego pozwolenia. W momencie, kiedy sprawa dokonywała się za jego plecami, nie mógł jej zapobiec – tak zadecydował Sąd Administracyjny. Jak argumentuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl postępowanie sądu jest w pełni logiczne i uzasadnione – w treści przepisów nie ma bowiem zawartej normy ani też odesłania do takiej normy, która miałaby regulować sprawy należytego dbania o drzewa znajdujące się na danej nieruchomości. Skoro prawo nie nakłada obowiązku sprawowania pieczy nad drzewami znajdującymi się w obrębie nieruchomości danego właściciela, nie ma podstaw prawnych do nakładania na niego kary administracyjnej.

Należy również pamiętać, że obowiązują zmienione przepisy prawa. Znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody pozwalają na dokonanie wycinki drzew bez zezwolenia jeżeli nie są one starsze niż dziesięć lat (do tej pory nie można było usuwać bez zezwolenia drzew w wieku do pięciu lat)

Bartosz Antos, Saveinvest, www.grunttozysk.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~pawelski

Kupilem choinke w donicy na Boze Narodzenie, pozniej zal mi bylo jej wyzucac, spalic, to se ja wysadzilem na posiadlosci niech se rosnie i to jest moja wlasnosc. tymczasem sie okazuje ze po 10 latach musze pytac urzedasow o zgode na wyciecie wlasnosci.
Co mowi Ustawa Zasadnicza o wlasnosci.

! Odpowiedz
3 44 ~hello

Chore przepisy?Posadziłeś sam u siebie drzewo a po 10 latach nie pasuje ci do działki albo jest za duże albo gówno kogo obchodzi co robisz ze swoją własnością.Tym właśnie była i jest komuna że w sprawie swojej własności musisz pytać urzędasa o zgodę.

! Odpowiedz
4 12 ~je

Jestem na etapie sadzenia drzew na działce,planuję gatunki,miejsca -oczywiście potomnym.Mój entuzjazm słabnie po relacjach i informacjach o decydowaniu w sprawie wycinki drzew.Kiedyś przeczytalem komentarz do artykulu na temat sadzić czy nie sadzić drzewa.Jakiś kumaty gość wyjaśnil-sadzić bo kiedy już drzewa wyrosną to te idiotyczne przepisy wycinkowe będą zniesione.Pocieszony tym faktem sadzę jesiony ,świerki itp.a jak będzie???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~zniecierpliwiony odpowiada ~je

Ta ustawa obowiązuje do końca 2015r. Ciekawe co wymyśla ekoterroryści i urzędasy by dalej obowiązywała.

! Odpowiedz
3 5 ~Eltor

No, przecież napisali co masz zrobić.
Wycinasz i mówisz, że nie wiesz kto to zrobił i z powodu "nieustalenia sprawców" sprawa zamknięta.

! Odpowiedz
2 11 ~bbb

kolejne chore przepisy

! Odpowiedz
0 31 ~endi

nie są chore , są wysoko dochodowe - zobacz ilu urzędników ma pracę ? jedni chodzą i robią zdjęcia wszystkiego dookoła - straż miejska , inni przyjmują opłaty za wnioski o wycinkę , inni rozpatrują te wnioski , gmina ma dochód z opłat , kolejni urzędnicy - wymiar sprawiedliwości - ma pracę jak do nielegalnej wycinki dojdzie , potem komornik ma pracę , media mają temat .... toż to cała ARMIA URZĘDNIKÓW ma dzięki temu zajęcie ...to wszystko jest po prostu chore

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne