REKLAMA
WEBINAR

Kiedy RPP obniży stopy procentowe? PKO BP wskazuje termin

2023-06-07 07:00
publikacja
2023-06-07 07:00

W IV kw. br inflacja CPI najpewniej osiągnie poziom jednocyfrowy, a inflacja producencka (PPI) może w tym roku przyjąć wartości ujemne - wskazali w komentarzu analitycy PKO Banku Polskiego. Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe na posiedzeniu w listopadzie br. - wskazano.

Kiedy RPP obniży stopy procentowe? PKO BP wskazuje termin
Kiedy RPP obniży stopy procentowe? PKO BP wskazuje termin
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W środę odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, który m.in. przedstawi ocenię bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Jak poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła na ostatnim posiedzeniu stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, czyli referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., lombardowa 7,25 proc., dyskontowa weksli 6,85 proc., a redyskontowa weksli 6,80 proc. Czerwcowe posiedzenie było dziewiątym z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp proc.

Reklama

Według ekonomistów PKO BP, komunikat RPP wskazuje, że do spadku krajowej inflacji przyczyni się osłabienie PKB i konsumpcji, któremu towarzyszy spadek dynamiki kredytu. "Rada nadal ocenia, że dokonane silne zacieśnienie polityki pieniężnej będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP, chociaż powrót do celu będzie stopniowy" - napisano.

Perspektywy spadku inflacji

W ocenie analityków, Rada uzależnia kolejne decyzje od napływających danych. "W naszej ocenie będą one w najbliższym czasie sprzyjać łagodzeniu stanowiska RPP – w kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku inflacji CPI, która najpewniej w IV kw.2023 r. osiągnie poziom jednocyfrowy. Inflacja PPI też będzie gwałtownie się obniżać i może w tym roku przyjąć wartości ujemne" - wskazali w komentarzu. Napisali też, że dane o sprzedaży sugerują, że recesja konsumencka przestała się pogłębiać, a dane o wnioskach kredytowych wskazują na lekkie ożywienie popytu na kredyt hipoteczny.

Uważają, że powrotowi inflacji do celu sprzyjać będzie też obserwowane w tym roku znaczące umocnienie złotego. +Presję inflacyjną będzie też zapewne ograniczała rosnąca realna stopa procentowa – z naszych szacunków wynika, że stopa deflowana inflacją „za rok” stała się właśnie dodatnia, a kolejne miesiące przyniosą jej dalsze wzrosty+ - napisali.

Ich zdaniem, wypowiedzi członków RPP wskazują na pewien wzrost skłonności do obniżek stóp w tym roku. I choć - jak wskazali - nie ma on odzwierciedlenia w komunikacie NBP, ale możliwe jest złagodzenie retoryki na środowej konferencji prasowej prezesa NBP. "Naszym zdaniem RPP może obniżyć stopy na posiedzeniu w listopadzie br". - podsumowali. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jarunia
Glapo wszystko zmienia w złoto nawet algi
jenak
A tymczasem twarde waluty słaniają się wobec złotego. Szczególnie przoduje tu ojro.
unclepepe
Podstawy matematyki się kłaniają USD w relacji do PLN zniżkował niemal dwa razy bardziej niż EUR .
ministerprawdy
USA : inflacja 4,9 % - stopy procentowe właśnie podnieśli z 5,25 % na 5,5 % żeby dławić inflację i zachować wartość kapitału ludzi.
jenak
I w to wszystko wierzysz.

Takie oprocentowanie na koncie, taka mała inflacja, a dolar się słania?


A złoty rośnie.
men24a
Obniży pod warunkiem jak PiS wygra wybory, bo jak PO to Glapiński pokaże jak naprawdę zwalcza sie inflację i będzie nas czekała następna tura podwyżek stóp %
jas2
Ciekawe co byś wtedy pisał?
beju
w radzie siedzą też bubki z PO, też głosowali zawsze na zasadzie kontry, więc czego się spodziewałbyś gdyby czysto hipotetycznie popaprańcy doszli do władzy

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki