REKLAMA

Banki gonią Revoluta. Porównaliśmy karty wielowalutowe

Michał Kisiel2019-07-19 06:00, akt.2019-07-19 12:56analityk Bankier.pl
publikacja
2019-07-19 06:00
aktualizacja
2019-07-19 12:56

Karty wielowalutowe lub podobne usługi obniżające koszty płacenia za granicą stały się rynkowym standardem. Są na wyciągnięcie ręki, dostępne dla użytkowników podstawowych kont osobistych już w 11 bankach. Różnią się jednak zakresem możliwości, wygodą użytkowania i ceną.

Sprawdzanie historii konta po wakacyjnym wyjeździe nie musi być już okazją do soczystych przekleństw. W większości banków znajdziemy karty wielowalutowe i inne narzędzia, które sprawią, że można sporo zaoszczędzić na płatnościach wykonanych za granicą.

fot. leungchopan / / YAY Foto

Jeszcze kilka lat temu mało kto zwracał uwagę na koszty posługiwania się kartami płatniczymi na zagranicznych wyjazdach. Niezbyt korzystne kursy wymiany traktowano jako cenę, którą trzeba było zapłacić za wygodę łatwego dostępu do swoich pieniędzy. Rozwój kantorów internetowych, pojawienie się oddzielnych opłat za przewalutowanie transakcji, a wreszcie silna niebankowa konkurencja celująca w klientów-podróżników zupełnie zmieniły krajobraz.

Reklama

Dzisiaj klienci, nawet ci podróżujący tylko okazyjnie, baczniej analizują koszty i szukają sposobu na łatwe i tanie zarządzanie swoim wakacyjnym budżetem. Banki w końcu dostrzegły, że pozostały w tyle za Revolutem i innymi konkurentami i podrasowały swoje oferty. To oznacza, że jeśli dziś zastanawiamy się, jak najprościej przygotować swój „walutowy portfel”, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, co proponuje instytucja prowadząca nasz podstawowy rachunek.

Trzy narzędzia w walutowym arsenale

Zebraliśmy informacje o usługach pozwalających obniżyć koszty płacenia na zagranicznych wyjazdach oferowanych przez banki. Przyjęliśmy punkt widzenia „przeciętnego” posiadacza konta osobistego, który ma już zwykły (nie VIP-owski) rachunek i kartę debetową wykorzystywe na co dzień w kraju. Teraz, przygotowując się do wakacyjnych wojaży, chce możliwie szybko i bezboleśnie wyposażyć się w narzędzia pozwalające uniknąć dodatkowych kosztów przewalutowań i wypłaty gotówki w innych krajach. Wykluczyliśmy zatem „klasyczne” konta walutowe z wydawanymi do nich specjalnymi kartami.

Dobra wiadomość jest taka – w większości dużych banków można doposażyć swój walutowy portfel niemal od ręki. Zła informacja to brak standardu. Każda instytucja inaczej zabiera się do wdrażania wielowalutowości, a dla klienta oznacza to zwykle, że trzeba poświęcić chwilę na sprawdzenie warunków, ocenę opłacalności pakietu i przygotowanie się na inny sposób użytkowania konta za granicą.

(1) Najczęściej spotykana opcja to duet – karta wielowalutowa i osobne rachunki walutowe dla najpopularniejszych walut. W wielu instytucjach nie trzeba starać się o dodatkową kartę, podstawowy plastik po uruchomieniu usługi staje się „inteligentny”. Transakcje będą automatycznie obciążać odpowiednie konto. Płacimy w euro? Pieniądze zostaną pobrane z rachunku w euro. Bez kosztów przewalutowania.

W tym przypadku musimy przede wszystkim pamiętać o wcześniejszym zasileniu rachunków walutowych. Banki oferują zazwyczaj usługę wymiany zintegrowaną z kontem i dostępną np. w bankowości internetowej i mobilnej. Wadą tego rozwiązania jest konieczność planowania wakacyjnych finansów z wyprzedzeniem i śledzenia stanu konta podczas wyjazdu. Można to również jednak uznać za zaletę – od razu tworzymy budżet trzymający w ryzach wydatki.

(2) Drugi instrument to plastik umożliwiający płatności bez kosztów przewalutowania, po kursach proponowanych przez organizację płatniczą. Tutaj wystarczy jedno konto – w złotych. Wszystkie transakcje obciążają nasz podstawowy rachunek. Nie trzeba otwierać osobnych kont i dbać o ich zasilenie.

(3) Trzecia opcja to już raczej relikt przeszłości – karta „ręcznie” podpinana do kont walutowych. Działa podobnie jak pierwszy mechanizm, ale przed wyjazdem musimy pamiętać o podłączeniu plastiku używanego codziennie w Polsce do rachunku w obcej walucie. Po powrocie czeka nas odwrotna operacja. Raczej nie dla zapominalskich.

Jak to działa w Twoim banku?

Propozycje banków zazwyczaj mieszczą się w jednej z trzech wymienionych „przegródek”, ale część oferuje modele mieszane. Przykładowo, w Santander Banku użytkownik „Pakietu wielowalutowego” korzysta z karty jak z plastiku wielowalutowego podłączającego się do rachunków w euro, funtach lub dolarach (model nr 1). Jeśli jednak płaci w innej walucie niż trzy najpopularniejsze, transakcja obciąża rachunek w złotych i przeliczana jest bez kosztów przewalutowania, po kursie stosowanym przez organizację płatniczą (jak w modelu nr 2).

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa sparowana z rachunkami walutowymi. Po takie narzędzie mogą z łatwością sięgnąć klienci m.in. PKO BP, Banku Pekao, Santander Banku i mBanku.

Wybrane usługi pozwalające obniżyć koszty płacenia za granicą dostępne dla posiadaczy kont osobistych w bankach

Bank

Jak się nazywa usługa?

Jaka karta jest potrzebna?

Jakie waluty są obsługiwane?

Ile to kosztuje?

Jak to działa?

PKO BP

Funkcja wielowalutowa

Każda karta PKO Ekspress

EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF

0 zł

(1)

Bank Pekao

Karta Rewolucyjna

Karta rewolucyjna, Konto Przekorzystne

EUR, GBP, USD, CHF + pozostałe po kursie Mastercard

0 zł

(2)

Santander Bank

Pakiet wielowalutowy

Dowolna Karta Dopasowana / Visa VIP

EUR, GBP, USD + pozostałe po kursie organizacji płatniczej

9 zł / miesiąc

(2), pakiet można włączać i wyłączać w razie potrzeby, darmowe wypłaty za granicą w bankomatach

mBank

Usługa wielowalutowa

Podstawowa karta do konta

EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF, JPY

0 zł

(1), niższa opłata za przewalutowanie (3,5%) przy pozostałych walutach

BNP Paribas Bank

Karta Otwarta na Świat

Karta Otwarta na Świat (Konto Otwarte na Ciebie)

160 walut

10 zł / miesiąc

(3)

ING Bank Śląski

Karta wielowalutowa

Visa do konta osobistego

EUR, GBP, USD

0 zł

(1)

Credit Agricole

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa, Konto dla Ciebie

EUR, GBP, USD

0 zł, 1 zł / miesiąc prowadzenie konta walutowego

(1), można nabyć abonament na darmowe wypłaty w bankomatach zagranicznych (5-7 zł)

eurobank

Karta multiwalutowa

Karta do konta osobistego

EUR, GBP, USD

1,9 zł / miesiąc (konto Prestige - 0 zł)

(1)

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Karta do Konta Jakże Osobiste

152 waluty

0 zł / 3,5 zł (w zależności od wybranych "korzyści")

(4), dostępny osobny pakiet darmowych wypłat w bankomatach zagranicznych

Citi Handlowy

-

Karta do ROR

EUR, GBP, USD

0 zł

(5)

Kantor Alior Bank

Karta wielowalutowa

Karta wielowalutowa

EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY

0 zł / 15 zł (warunek - 1 transakcja w ciągu 6m)

(1), transakcje w pozostałych walutach obciążają konto w EUR

Getin Bank

Karta wielowalutowa

Karta do konta osobistego Konto Proste Zasady

EUR, GBP, USD, CHF

0 zł

(1)

(1) Podpięcie karty do rachunków walutowych. Transakcje we wskazanych walutach obciążają konto walutowe, bez kosztów przewalutowania.

(2) Podpięcie karty do rachunków walutowych. Transakcje we wskazanych walutach obciążają konto walutowe, bez kosztów przewalutowania. Transakcje w pozostałych walutach obciążają rachunek w złotych, bez dodatkowych kosztów przewalutowania, przeliczenie po kursie organizacji płatniczej (Visa / Mastercard).

(3) Transakcje w walutach obciążają rachunek w złotych, bez dodatkowych kosztów przewalutowania, przeliczenie po kursie Mastercard.

(4) Transakcje w USD, GBP, EUR obciążają rachunek w złotych, przeliczenie po kursie NBP, pozostałe waluty – przeliczenie po kursie Mastercard na USD, następnie z USD na złote po kursie NBP.

(5) Karta ręcznie podpinana do rachunku walutowego przez użytkownika w bankowości internetowej lub mobilnej.

Źródło: Bankier.pl na podstawie ofert banków (17.7.2019).

Uruchomienie funkcji wielowalutowej w znakomitej większości banków możliwe jest w każdym kanale kontaktu. Najłatwiej skorzystać jest z samoobsługi – otworzyć konta walutowe i połączyć je z kartą w bankowości internetowej.

Skorzystanie z usług dla podróżników niestety nie chroni nas przed wszystkimi typami opłat. Podczas wakacyjnych wyjazdów możemy spotkać się z:

  • Koniecznością wypłaty pieniędzy z bankomatu. Tutaj obowiązywać będą opłaty narzucone przez bank w cenniku, chyba że kupiliśmy dodatkowy pakiet do konta osobistego (np. w Credit Agricole, Alior Banku) lub usługa wielowalutowa zawiera darmowe operacje (np. Santander Bank). Zestawienie opłat za wypłaty w zagranicznych maszynach zebraliśmy w tym miejscu.
  • Bankomatami, w których opłatę pobiera operator urządzenia. Nie uchroni nas przed nią żaden pakiet. Zanim transakcja dojdzie do skutku powinniśmy zostać poinformowani na ekranie o konieczności pokrycia prowizji i jej wysokości.
  • Płatnościami w walutach, do których nie posiadamy odpowiedniego rachunku walutowego. Jeśli nasz bank nie przewiduje specjalnych warunków w takiej sytuacji, środki zostaną pobrane z rachunku w złotych, a za przewalutowanie zapłacimy odpowiednią opłatę. Dane o wysokości prowizji dla najpopularniejszych rachunków osobistych zebraliśmy w osobnym zestawieniu.

Warto przypomnieć, że korzystając z plastiku połączonego z rachunkiem walutowym i tak możemy zostać narażeni na koszty przewalutowania. Dzieje się tak, gdy w terminalu płatniczym lub bankomacie proponuje się nam wymianę waluty „na miejscu” (tzw. DCC – Dynamic Currency Conversion). Urządzenie rozpoznaje, że karta została wydana w Polsce i dlatego jego operator podsuwa nam opcję konwersji, na której dodatkowo zarabia. Pamiętajmy, żeby zawsze odrzucać opcję przeliczenia transakcji na złote – w innym przypadku nie zadziała mechanizm zapłaty z odpowiedniego rachunku. Gdy maszyna proponuje zmianę waluty na złote i podaje kwotę w PLN, wybierajmy opcję „nie”.

Najważniejsze zasady istotne dla płacących kartami za granicą zebraliśmy w wakacyjnym poradniku. Podpowiadamy w nim:

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (14)

dodaj komentarz
stane
Polecam całkiem nowo otwarty bank internetowy BlackCatCard, pochodzi z Malty, działa w całej UE, a konto u nich jest darmowe.

Nowi klienci dostają bonus 40 euro, czyli prawie 200 zł za darmo

Tutaj przeczytacie więcej: https://zaofertowani.com/blackcatcard
edab
Polecam. Rejestracja jest prosta i przejrzysta, korzystanie z apki intuicyjne, a po podaniu kodu DGPP899D dostaje się 5 funtów za darmo.
racek
A ja wolę kartę Curve. Oto powody dlaczego:
1. zastąpi wszystkie posiadane w portfelu karty - portfel będzie w końcu cieńszy! W aplikacji wybieram którą kartą chcę płacić
2. przez pierwsze 90 dni z trzech wybranych sklepów będę otrzymywał dodatkowy cashback 1% (ja wybrałem BP, Lidl i Aldi)
3. W przypadku gdy zapłacę nie
A ja wolę kartę Curve. Oto powody dlaczego:
1. zastąpi wszystkie posiadane w portfelu karty - portfel będzie w końcu cieńszy! W aplikacji wybieram którą kartą chcę płacić
2. przez pierwsze 90 dni z trzech wybranych sklepów będę otrzymywał dodatkowy cashback 1% (ja wybrałem BP, Lidl i Aldi)
3. W przypadku gdy zapłacę nie tą kartą, którą chciałem to do 14 dni mogę przesunąć płatność na inną kartę!
4. za wyrobienie otrzymałem bonus w wysokości 5 funtów (przy pobieraniu aplikacji na telefon wpisz koniecznie kod: N96OQ32N
5. za granicą korzystam z uczciwego przelicznika walut organizacji MASTER a dodatkowo nie muszę uzupełniać "portmonetki" (jak to jest przy karcie revolut) i w ten sposób nie blokuję niepotrzebnie pieniędzy w walucie obcej - płacę bezpośrednio z mojej polskiej karty
6. przez przenoszenie kodu miejsca płatności przez kartę Curve na moją kartę zyskuję w akcjach bonusowych - np za płatności w hotelach, restauracjach, ...
7. niebieska karta Curve jest bezpłatna!
8. zapraszam: https://www.curve.app/join#N96OQ32N

Przed urlopem warto wejść w kartę Curve. Oto powody dlaczego:
1. zastąpi wszystkie posiadane w portfelu karty - portfel będzie w końcu cieńszy! W aplikacji wybieram którą kartą chcę płacić
2. przez pierwsze 90 dni z trzech wybranych sklepów będę otrzymywał dodatkowy cashback 1% (ja wybrałem BP, Lidl i Aldi)
3. W przypadku gdy zapłacę nie tą kartą, którą chciałem to do 14 dni mogę przesunąć płatność na inną kartę!
4. za wyrobienie otrzymałem bonus w wysokości 5 funtów (przy pobieraniu aplikacji na telefon wpisz koniecznie kod: N96OQ32N
5. za granicą korzystam z uczciwego przelicznika walut organizacji MASTER a dodatkowo nie muszę uzupełniać "portmonetki" (jak to jest przy karcie revolut) i w ten sposób nie blokuję niepotrzebnie pieniędzy w walucie obcej - płacę bezpośrednio z mojej polskiej karty
6. przez przenoszenie kodu miejsca płatności przez kartę Curve na moją kartę zyskuję w akcjach bonusowych - np za płatności w hotelach, restauracjach, ...
7. niebieska karta Curve jest bezpłatna!
8. zapraszam: https://www.curve.app/join#N96OQ32N
heimir
Nie ma to znaczenia i tak bo w Revolucie płacąc w EUR w mając środki tylko na koncie PLN automatycznie się same przewalutują po najlepszym kursie. Nie mówiąc już o tym jak dobrze działa aplikacja.
xxpp
Co nie ma znaczenia? Mam kartę wielowalutową PEKAO i działa to tak samo. Kurs mastercard jest doskonały. Zero dodatkowych opłat i prowizji. No i mogę wypłacić w bankomacie tyle kasy ile chcę, w dowolnej walucie, niezależnie w jakim kraju jestem.
fred_
Naaah, zostaje przy starym dobrym revolucie.
xxpp
Starym, kłopotliwym i mocno ograniczonym revolucie, który mocno sie zestarzał.
wziuuu
MBank to oferta tylko dla najdroższego konta Aquarius Active, które kosztuje 50 PLN. Żadne inne konto nie ma możliwości założenia karty wielowalutowej
sham69
"mało kto zwracał uwagę na koszty posługiwania się kartami płatniczymi na zagranicznych wyjazdach. "
skad autor ma takie informacje?
szymon_xyz
Revolut ma też podobno opcję wymiany waluty po kursie międzybankowym. Patrząc na kursy i spread w bankach w PL - warto też tutaj urealnić ofertę.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki