Karta wielowalutowa. Tanie płatności za granicą

Spis treści

Wakacyjny wyjazd to spore finansowe wyzwanie. Znaczny udział w kosztach mają wydatki ponoszone za granicą. Można je obniżyć, decydując się na kartę wielowalutową.

Wybierając się na wakacje poza granice kraju, trzeba zadbać o kilka dodatkowych formalności. Część z nich będzie dotyczyć tego, w jaki sposób będziemy regulować płatności i pozyskiwać gotówkę na miejscu. Część turystów preferuje wymianę waluty w kantorze jeszcze w kraju, inni robią to dopiero po przybyciu, pozostali wolą natomiast płacić przy pomocy karty albo korzystać z możliwości oferowanych przez współczesne fintechy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a od tego, jaki wybór podejmiemy, zależy przede wszystkim dodatkowy koszt transakcji. W interesie każdego konsumenta leży więc ich ograniczenie. W wielu sytuacjach w tym charakterze sprawdzą się karty walutowe dostępne w ofercie banków. Warto dowiedzieć się, jak działają oraz jak skorzystać z tego rozwiązania.

Karta wielowalutowa: co to?

Mechanizm działania standardowej karty debetowej jest bardzo prosty: plastik jest „podpięty” pod nasz rachunek bankowy i korzystając z niego, uszczuplamy dostępne na nim środki. Samo konto jest jednak prowadzone w polskich złotych i tak długo, jak długo dokonujemy płatności w tej walucie, wszystko jest bardzo proste. Problemy zaczynają się w momencie, w którym jesteśmy za granicą. Wówczas oprócz samych kosztów towarów czy usług musimy opłacić jeszcze przewalutowanie, które nieodłącznie wiąże się ze spreadem bankowym. Istnieją jednak karty debetowe z funkcją wielowalutową, czyli karty wielowalutowe. W takim przypadku nie zapłacimy żadnej prowizji związanej z przewalutowaniem, ponieważ możliwe stanie się bezpośrednie wykonanie płatności w walucie dostępnej na koncie walutowym.

Łatwe płatności za granicą

Działanie karty wielowalutowej nie różni się więc od standardowego modelu płatności, z którego korzystamy praktycznie każdego dnia. Plastik jest również powiązany z kontem w wybranej walucie (lub coraz częściej z kilkoma kontami w różnych walutach) i pozwala na dowolne korzystanie z dostępnych środków. Karty wielowalutowe są dobrą alternatywą dla osób, które często goszczą za granicą i dokonują tam wielu transakcji, ponieważ umożliwiają uniknięcie znacznych kosztów dodatkowych. Z drugiej strony nie sprawdzą się jednak w każdym scenariuszu. Wiele pod tym względem zależy od konkretnej destynacji oraz oferty wybranego banku. Dostępne opcje warto więc zweryfikować jeszcze przed wyjazdem.

Karty wielowalutowe – zalety i wady

Karty wielowalutowe zdobywają coraz większą popularność. Warto przyjrzeć się przede wszystkim wadom oraz zaletom tego rozwiązania. Do tych pierwszych należą:

  • Łatwa dostępność: kiedyś konto walutowe kojarzyło się z luksusem, obecnie jego otwarcie nie stanowi żadnego problemu i każdy z nas może skorzystać z tej opcji. Często nie trzeba w tym celu nawet wychodzić z domu. Instytucje umożliwiają rozszerzenie możliwości podstawowego konta z poziomu serwisów bankowości internetowej czy aplikacji mobilnych.
  • Wiele walut w jednym plastiku: podróżując po świecie, dokonujemy płatności w różnych walutach. Korzystając z karty wielowalutowej, zyskujemy dostęp do kilku różnych rachunków. Sporo w tym zakresie zależy od polityki konkretnego banku. Część z nich umożliwia korzystanie z najpopularniejszych walut, inne proponują zdecydowanie więcej opcji.
  • W kraju i za granicą: karta debetowa z funkcją wielowalutową umożliwi dokonywanie płatności nie tylko poza granicami kraju. Będziemy mogli z niej korzystać również w Polsce – wówczas obciążony zostanie podstawowy rachunek w złotówkach.
  • Wygoda korzystania: jednym z największych plusów karty wielowalutowej jest wygodne korzystanie. System automatycznie pobierze środki z konta odpowiadającego wybranej walucie. Jeżeli będziemy więc w kraju strefy euro, zapłacimy w euro, w pobliskiej Szwajcarii płatność automatycznie odbędzie się we frankach szwajcarskich, a w Wielkiej Brytanii w funtach. Po powrocie do kraju natomiast będziemy płacić w złotówkach.
  • Korzystne warunki cenowe: w wielu przypadkach korzystanie z karty wielowalutowej oraz konta wielowalutowego będzie darmowe lub bardzo tanie.
  • Dostęp do wirtualnego kantoru: większość banków umożliwia przy tym wygodne korzystanie z wirtualnych kantorów umożliwiających zasilanie konta i karty wielowalutowej o wybrane waluty.
  • Inne opcje: posiadacze kont walutowych często mogą korzystać również z oferty specjalnych lokat czy kont oszczędnościowych w obcych walutach.

Wady karty wielowalutowej:

  • Nie wszystkie waluty: chociaż oferta banków jest coraz bogatsza, w ramach kont walutowych zyskujemy dostęp do ściśle określonych walut. Obok tych najbardziej popularnych, takich jak euro, funt brytyjski, frank szwajcarski czy dolar amerykański, coraz częściej płacić będziemy mogli również m.in. w koronach norweskich, czeskich, duńskich, kunach chorwackich, jenach czy forintach. Jednocześnie jednak możemy nie mieć takiej możliwości np. podczas podróży po Ukrainie, Rosji, krajach bałkańskich czy w Ameryce Łacińskiej. Wówczas będziemy mieć do czynienia ze standardowym przewalutowaniem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Konieczność posiadania waluty na rachunku: oczywiście aby płacić kartą wielowalutową w walucie obcej, musimy najpierw posiadać na wybranym rachunku odpowiednie środki. Jeżeli tych będzie za mało, płatność zostanie zrealizowana przy użyciu podstawowego rachunku w złotówkach, a to oznacza kosztowne przewalutowanie.
  • Uwaga na pułapki: nawet posiadając kartę wielowalutową, możemy spotkać się za granicą z sytuacjami, które mocno obciążą nasz portfel. Jednym z podstawowych wyzwań jest DCC, czyli dynamiczne przeliczanie walut. Mamy z nim zwykle do czynienia podczas wypłaty gotówki z bankomatu. Jeżeli wybierzemy opcję konwersji, obciążony zostanie rachunek w złotówkach, a oprócz tego zapłacimy dodatkową prowizję dla dostawcy usługi.

Karta walutowa prepaid

Obok standardowej oferty kart do wielu walut oferowanych przez banki coraz większą popularność zdobywają również narzędzia oferowane przez fintechy spoza sektora bankowego. Jednym z ciekawych rozwiązań jest proponowana przez Revolut karta walutowa prepaid, którą można zasilić określonymi środkami, a następnie korzystać z taniej konwersji ponad 150 walut na podstawie kursów międzybankowych. Warto mieć przy tym świadomość, że w darmowej odsłonie będzie się to wiązało z określonymi limitami, które mogą być sporym utrudnieniem w trakcie podróży. Z drugiej strony daje to dodatkowe możliwości, zwłaszcza w przypadku walut, których nie obsługują standardowe konta walutowe. Ciekawym rozwiązaniem jest również czeskie Twisto, które udostępnia kartę kredytową pozwalającą na tanie przewalutowanie zgodne z kursem Mastercard.

Poradniki