REKLAMA

KORWiN przed PiS-em. Nowoczesna traci. Wyniki ankiety Bankier.pl

Łukasz Piechowiak2015-10-19 15:27główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-10-19 15:27

Wyniki wyborczej ankiety Bankier.pl nie pozostawiają wątpliwości. Po raz kolejny triumfuje partia KORWiN, która zdobyła 35% poparcia, co w teorii przełożyłoby się na 170 mandatów. W naszej ankiecie udział wzięło ponad 9 tys. osób. 96% z nich deklaruje, że pójdzie na wybory.

W zeszłym tygodniu Bankier.pl przeprowadził kolejną ankietę wyborczą. Tym razem pytaliśmy użytkowników nie tylko o to na kogo zagłosują, ale czy w ogóle pójdą na wybory. W badaniu udział wzięło ponad 9 tys. użytkowników.

Aż 96% z nich deklaruje, że pójdzie na wybory. Tylko 2% deklaruje, że nie ma zamiaru pójść na wybory, co jest ciekawe w kontekście rzeczywistej frekwencji wyborczej, która w Polsce zwykle oscyluje w granicach 55%.

Pozostali pytani przez nas respondenci jeszcze są niezdecydowani. Wśród osób, które wiedzą, że pójdą na wybory, blisko 95% już zdecydowało na kogo zagłosuje. Niezdecydowani stanowią 6%.

Skąd tak duże poparcie dla .Nowoczesnej?

W porównaniu do poprzedniej sondy poparcie dla lidera (KORWiN) odrobinę zmalało. Tym razem zdobyłby nie 184 mandaty, tylko 9 mniej.

Miejscami na podium zamieniła się Nowoczesna z Prawem i Sprawiedliwością – partie te odpowiednio uzyskały u nas 18% i 22% poparcie.

.Nowoczesna to partia założona przez Ryszarda Petru. Jest to nowa formacja na scenie politycznej, która w ciągu kilku miesięcy zrobiła wielką karierę także w Internecie. Ma ona spore szanse na wprowadzenie swojej reprezentacji do Sejmu, co w dużej mierze może zawdzięczać sporemu zainteresowaniu ze strony mediów.

Na czwartym miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która tym razem przekroczyła próg 10%. PO prawdopodobnie przegra wybory z PiS i przejdzie do opozycji. Wciąż otwarte pozostaje pytanie o wynik PSL-u. Eksperci przewidują, że ludowcy raczej przekroczą próg wyborczy.

Wyraźnie wśród użytkowników Bankier.pl wzrosło poparcie dla ugrupowania Pawła Kukiza – z analizy poprzedniej sondy wynikało, że KUKIZ’15 uzyskałby tylko 25 mandatów, tym razem do Sejmu wprowadziłby aż 47 posłów.

Zjednoczona Lewica, która w różnych sondażach ma nawet 10% poparcia, w ankiecie Bankier.pl nie przekracza progu wyborczego. W ostatnich tygodniach "ZLEW" zyskuje m.in. na skutek wyboru nowego lidera - Janusza Palikota i Leszka Millera zastąpiła Barbara Nowacka.

Mało znana, ale systematyczna Partia Razem ma u nas tylko 1% poparcia, w innych sondażach osiągają wynik do 4%. Ugrupowanie to ma duży problem z przebiciem się do mediów, ale zyskuje poparcie w portalach społecznościowych. Jednym z ich głównych postulatów jest wprowadzenie wyższych podatków dla najbogatszych oraz stosunkowo wysokiej płacy minimalnej - od 15 zł do 20 zł za godzinę w zależności od formy zatrudnienia.

Ankieta wyborcza Bankier.pl z 12-14 październik 2015 roku
Partia Potencjalna liczba mandatów % oddanych głosów w ankiecie
KORWiN 170 35%
Prawo i Sprawiedliwość 107 22%
.Nowoczesna 87 18%
Platforma Obywatelska 47 10%
KUKIZ'15 47 10%
Zjednoczona Lewica 0 3%
Polskie Stronnictwo Ludowe 0 1%
Partia Razem 0 1%
*458 mandatów do podziału, 2 mandaty zarezerwowane dla mniejszości niemieckiej.
Badanie przeprowadzone wśród 9 tys. użytkowników portalu Bankier.pl.

Internetowa ankieta wyborcza sprawdza preferencje określonej i stosunkowo wąskiej grupy potencjalnych głosujących. Dlatego należy do niej podchodzić z dużą rezerwą. To już drugie badanie Bankier.pl, w którym triumfuje partia Janusza Korwin-Mikke.

Dlaczego JKM triumfuje w sieci?

Poprosiliśmy eksperta wyjaśnienie fenomenu popularności JKM w Internecie. Dr Michał Kuź wskazał, że duże poparcie w sieci niekoniecznie przekłada się na głosy w rzeczywistości.

- Internet jest medium plemiennym, czyli takim, w którym ludzie skupiają się wokół grup, liderów, portali, blogów. No i być może tutaj czytelnicy Bankier.pl w dużym stopniu są korwinistami. Młody elektorat, i to widać w tych wyborach i wyborach prezydenckich, jest mocno antysystemowy. To jest pokolenie sieci. Ogląda mniej telewizji, częściej konsumuje informacje polityczne poprzez media społecznościowe. Zestawienie tych dwóch czynników powoduje, że antysystemowi kandydaci muszą być silni w Internecie – komentuje dr Michał Kuź, politolog Uczelni Łazarskiego i publicysta Nowej Konfederacji.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (97)

dodaj komentarz
~polak2
Bede wiedział za trzy lata teraz to wróżby.Ale zarabiaja na tych ankietach co dzień jak alkocholicy.
~kki
jkorwin porzed wyborami maiłą 65 5 popracia na bankierze a deostał ponzięj 5

dajcie z nim spokój
~masakra
Korwin ma takie świetne wyniki? To głosują ci, co zaciągnęli kredyty we frankach i teraz chcą, żeby państwo im pomogło? Jak wygra Korwin, to wam pomoże. Tu będzie Dziki Zachód, jak w Stanach w XIX wieku. Tylko, że świat ma już wiek XXI.
~alojzy
Ja głosuję na PIS , jednak dla mnie Nowoczesna Ryszarda Petru To dobra organizacja , na którą polecam głosować zawiedzionym wyborcom PO. Ja wyborca PIS radzę byłym wyborcom PO głosujcie na Nowoczesną , która jest 100% lepsza niż PO.
Ja zostaę przy PIS
~dk
Chyba tylko idiota wypełnia ankietę poprawnie , więc mnie te sondaże wcale nie dziwią ..............
~antydoradca
dla mnie stawka wyborów jest PROSTA - istotny jest TYLKO wynik .NOWOCZESNA....
cała reszta bez znaczenia......
Jesli Petru wejdzie do sejmu - to nastapi uwolenie PO, którą czeka los UWoli....
i za kilka lat alternatywa dla PiSu.....
I to mocna....
dlatego zaglosuję na Petru
~Zdegustowany
Dużo płacą w Nowoczerskiej za takie komentarze?
~anon odpowiada ~Zdegustowany
Trochę ponad dwójkę jak wcześniej.
~rdw
dotyczy wyborów 2015
W Polsce jest tyle uczelni ekonomicznych, politechnicznych, medycznych aż trudno sobie uzmysłowić brak indywidualności z tych branż widocznych w polityce ekonomiczno-gospodarczej. Ciekaw jestem, w którym pokoleniu Polaków nastąpi mądry wybór ludzi do parlamentu tylko z w/w branż. Dotychczasowe
dotyczy wyborów 2015
W Polsce jest tyle uczelni ekonomicznych, politechnicznych, medycznych aż trudno sobie uzmysłowić brak indywidualności z tych branż widocznych w polityce ekonomiczno-gospodarczej. Ciekaw jestem, w którym pokoleniu Polaków nastąpi mądry wybór ludzi do parlamentu tylko z w/w branż. Dotychczasowe głosowania pokazują, że naród jeszcze nie dojrzał tak mocno, aby podejmować właściwe decyzje w tym wyborze, bowiem wciąż wybierani są ludzie z wykształceniem humanistycznym i prawniczym i w dodatku często w wieku powyżej 56 lat. W parlamencie nie powinni być socjolodzy, historycy, filozofowie ,prawnicy........., ponieważ brak im nawet podstawowej wiedzy ścisłej z branż ekonomiczno-technicznych. Ci humaniści i prawnicy powinni być tylko zatrudniani, jako służby pomocnicze przy parlamencie, jeśli będzie taka potrzeba. Trzeba wreszcie pokazywać tą podstawową zasadę postępowania przy dokonywaniu wyboru kandydatów na posłów i senatorów, i ludzi starszych niż 56 lat odsuwać z parlamentu.
~Andi
Rządy technokratów też nie są idealne i wiele razy się nie sprawdzały niestety.
Bliżej mi jednak do Twojego myślenia i tego typu rządu, niż populistów.
A socjologowie i humaniści przydają się wszędzie. Umysłom technicznym często brakuje zdolności sprawnego i dobrze odebranego przekazu (wiem po sobie).

Powiązane: Badania Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki