KORWiN triumfuje w sieci. "Internet to medium plemienne"

redaktor Bankier.pl

KORWiN triumfuje w sieci. W sondzie Bankier.pl przeprowadzonej w połowie września ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego zdobyło poparcie teoretycznie umożliwiające wprowadzenie 184 posłów do Sejmu. KORWiN jest fenomenem w sieci i triumfuje w wielu internetowych sondażach. Zapytaliśmy eksperta o przyczynę tak dobrych wyników tej partii w internecie i o to, dlaczego rzadko przekładają się one na rzeczywiste poparcie w wyborach.

- Internet jest medium plemiennym, czyli takim, w którym ludzie skupiają się wokół grup, liderów, portali, blogów. No i być może tutaj czytelnicy Bankier.pl w dużym stopniu są korwinistami. Młody elektorat, i to widać w tych wyborach i wyborach prezydenckich, jest mocno antysystemowy. To jest pokolenie sieci. Ogląda mniej telewizji, częściej konsumuje informacje polityczne poprzez media społecznościowe. Zestawienie tych dwóch czynników powoduje, że antysystemowi kandydaci muszą być silni w internecie – komentuje dr Michał Kuź, politolog Uczelni Łazarskiego i publicysta Nowej Konfederacji. 

Partia KORWiN ma ponad 162 tys. fanów na Facebooku. Lider tego ugrupowania, czyli Janusz Korwin-Mikke, ma ponad 600 tys. fanów. Premier Ewa Kopacz ma ich niespełna 25 tysięcy. Drugi najbardziej rozpoznawalny polityk partii KORWiN, Przemysław Wipler, ma ponad 180 tys. fanów. Gdyby „lajki” przekładały się na wyniki wyborów, Partia KORWiN miałaby pewne pół miliona głosów, a to przekłada się na ok. 2% pewnego poparcia.

Michał Kuź: KORWIN triumfuje w sieci. Internet to medium plemienne


Dla porównania Platforma Obywatelska ma tylko 72 tys. fanów, Prawo i Sprawiedliwość – 106 tys., Polskie Stronnictwo Ludowe – 12 tys., Zjednoczona Lewica – 10 tys., Partia Razem -30 tys., .Nowoczesna – 60 tys., a KUKIZ’15 – 150 tys.

Liczba fanów na Facebooku oficjalnych stron partii politycznych
Partia Liczba fanów Udział
KORWiN 162 tys. 27%
Platforma Obywatelska 72 tys. 11,9%
Prawo i Sprawiedliwość 106 tys. 17,6%
Polskie Stronnictwo Ludowe 12 tys. 2%
KUKIZ'15 150 tys. 24,9%
.Nowoczesna 60 tys. 10%
Zjednoczona Lewica 10 tys. 1,6%
Partia Razem 30 tys. 5%
Ogółem 602 tys. 100%
Źródło: Facebook, oficjalne profile partii politycznych, stan na 14.10.15. Opracowanie: Bankier.pl.

Slactivism – zapamiętaj to pojęcie

- Jest taki ciekawy fenomen, który jest widoczny w rozmaitych kampaniach politycznych, w USA czy też we Francji. Okazuje się, że nie zawsze wyrazisty w sieci kandydat uzyskuje dobry wynik w wyborach. Kliknięcia niekoniecznie przekładają się na głosy. Jest takie pojęcie slactivism - w internecie łatwo jest coś polubić, coś kliknąć dla żartu, dla rozrywki, dlatego, że coś jest fajne, coś, co gra na antysystemowych emocjach i na tym, jak bardzo jesteśmy zawiedzeni. Dla młodego pokolenia skalą porównawczą już nie jest PRL, ale ich rówieśnicy z Niemiec czy z Francji. Stąd antysystemowość - dodaje Kuź.

Gdyby wybory odbyły się na Facebooku, Korwin i Kukiz rządziliby samodzielnie

Łączna pula fanów oficjalnych stron partii politycznych liczy 600 tysięcy, gdzie KORWiN ma 27%, KUKIZ – 24%, PiS – 17%, PO – 12%, a .Nowoczesna – 10%. PSL i Zjednoczona Lewica mają po ok. 2% fanów, a Partia Razem – równo 5%. Innymi słowy, gdyby wybory odbywały się na Facebooku,  partie uznawane za antysystemowe miałyby większość w Sejmie.

Można polubić wiele partii, nawet jeśli mają one przeciwstawne poglądy, a użytkownik wcale ich nie popiera, tylko oczekuje, że dzięki polubieniu danej strony na jego tablicy będą wyświetlać się informacje o działalności różnych ugrupowań.

Dlaczego wyniki w sieci nie przekładają się na głosy?

- Dlaczego dobry wynik w sieci nie przekłada się na głosy? Kampanie wyborcze, zwłaszcza doświadczenie Baracka Obamy, pokazuje, że ci kandydaci, którzy są wyraziści w sieci, zdobywają głosy także przy urnie, potrafią też wykorzystać sieć do mobilizowania ludzi w rzeczywistości. Nie tylko chodzi o pozycjonowanie stron, ale konieczne jest istnienie struktury, która wciągnie najbardziej aktywnych internautów do działania np. udania się na wiec. To się udało w dużym stopniu np. Andrzejowi Dudzie. Natomiast Korwin-Mikke jest takim fenomenem sieciowym i ja nie sądzę, by mógł on powalczyć o takie poparcie, jakie miał Paweł Kukiz w wyborach prezydenckich – stwierdza dr Michał Kuź.

Łatwiej jest kliknąć niż pójść na wybory. Partie antysystemowe mają duże problemy z mobilizacją swojego elektoratu. Często popierają je też osoby niepełnoletnie, które nie mają prawa głosu. Bardzo wielu młodych mieszkających poza miejscem zameldowania nie dopełnia formalności związanych z głosowaniem w innym mieście (zwłaszcza studenci). Wówczas, by oddać głos, muszą wrócić do rodzinnego miasta – niektórzy z tego powodu rezygnują z głosowania, nawet jeśli w internecie uchodzą za osoby silnie popierające daną frakcję.

- Uważam też, że Paweł Kukiz, pomimo błędów popełnionych w tej kampanii, osiągnie lepszy wynik w wyborach niż Korwin-Mikke. Kukiz jednak jest lepiej zorganizowany, to jest struktura, która też coś robi w rzeczywistości, a nie tylko gra na emocjach w sieci – komentuje Kuź.

Łukasz Piechowiak, Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jakub

Masz firmę i chcesz zaistnieć w internecie? Pozycjonowanie strony www to najlepszy i stosunkowo tani sposób zdobycia klienta. Więcej na SprawdzonyMarketing.pl

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 2 ~qwe

To w większości ludzie młodzi którzy dobrze się czują przed monitorem, dlatego wcisnąć łapkę na kogo głosuję im sie uda.
Ale na wybory nie idą bo albo zapomną albo będą mieli coś innego do roboty.
Elektorat PIS jest pewny po kościele na głosowanie

! Odpowiedz
3 12 ~miki

"Korwin nie dostanie się EU. Jego elektorat jest tylko przed monitorem, a nie w rzeczywistości". Widok ekspertów, gdy JKM dostaje się do Brukseli - bezcenne. http://www.partiakorwin.pl/wp-content/uploads/2015/04/11162208_877401708986748_3034340949223115193_n-1-754x386.jpg

! Odpowiedz
1 1 ~Gnida odpowiada ~miki

No i coś on tam dla Ciebie w Brukseli zrobił?
Bo jeśli nie to wydymał cię a ty nawet tego nie zauważyłeś....

! Odpowiedz
2 21 ~anonim

Nie ma Polityka który choć trochę głupot nie gada, czy pod publiczkę czegość nie robi. Ja zamierzam zagłoswować na Korwina, nie wiem czy to będzie dobry wybór czy nie ale napewno inny. Nie jestem zwolennikiem zwalczania systemu przez ciągłe głosowanie na tą samą klikę. Nawet jeżeli nic nie zrobi dla Polski to i tak będę z siebie dumny, że dałem szansę komuś w kogo pomysły wierzyłem niż że jak Baran poszedłem oddać głos na tych najlepiej wyrpowmowanych w głównych mediach, których ponoć inteligenci nie słuchają bo wiedzą że robia im wodę z mózgu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 ~Bronek

Ja już dopisałem się do listy wyborczej w mieście którym studiuję i zagłosuję na KORWIN .

! Odpowiedz
4 17 ~maciejjjjko

Polska emigracja w Irlandii poprze Korwina!!!

! Odpowiedz
7 1 ~qwe

Niech Polska emigracja zarobkowa zajmie sie tematami Irlandzkimi
W Kraju niech głosują ci którzy to pańswo utrzymują.
Chcesz wybierać ale tu a żyć tam szczyt hipokryzji

! Odpowiedz
0 0 ~erer odpowiada ~qwe

W przeciwieństwie do połowy Polaków, którzy nic nie robią, oni starają się coś zmienić - idą zagłosować, nawet jeżeli nic to dzisiaj nie zmieni. Ale oni mają nadzieję. Bo chyba do końca życia nie wyjechali?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil