KNF zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Dalej upadłość i BFG

2019-07-12 07:54
publikacja
2019-07-12 07:54

KNF zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie i wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Klientom banku Komisja przypomina o gwarancjach BFG.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła z dniem 12 lipca 2019 r. działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku.

- Zawieszenie działalności BS w Grębowie oraz wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości jest konsekwencją stwierdzenia okoliczności, w której z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on wobec deponentów swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną – czytamy w komunikacie KNF.

Decyzja o zawieszeniu działalności to kolejny odcinek „serialu” o problemach banku z podkarpackiej wsi. W poniedziałek 9 lipca, KNF podjęła decyzję o ustanowieniu zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Decyzja KNF weszła w życie we wtorek 10 lipca 2019 r. Mimo to w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do runu na bank - zdenerwowani klienci banku koczowali pod placówką banku.

W środę 11 lipca Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał KNF informację, że w ocenie Funduszu „nie zostały spełnione przesłanki wydania decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec banku ze względu na brak spełnienia przesłanki interesu publicznego”. Jak przypomina KNF, zgodnie z prawem bankowym brak przymusowej restrukturyzacji oznacza prawny obowiązek zawieszenia działalności BS w Grębowie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego upadłość.

Komisja jednocześnie przypomina, że BFG w całości gwarantuje depozyty do równowartości 100 000 euro (a więc ok. 426 000 zł), niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. Suma bilansowa Banku Spółdzielczego w Grębowie na dzień 31 maja 2019 r. wynosiła 60 208 213 zł.

- Zgodnie z ustawą o BFG, wypłaty środków gwarantowanych powinny być dokonane przez BFG w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości banku – informuje KNF.

W tym samym komunikacie KNF przypomina także, że jej zdaniem „ogólna sytuacja ekonomiczno-finansowa sektora banków spółdzielczych w Polsce oceniana jest pozytywnie”, zaś ”jednostkowe zdarzenia o charakterze incydentalnym nie wpływają na jego stabilność”.

- Fundusze własne banków spółdzielczych w ciągu 2018 r. wzrosły o 5,1% do 12,1 mld zł. Łączny współczynnik kapitałowy banków spółdzielczych wyniósł 17,7% (wobec 17,2% w grudniu 2017 r.), zaś współczynnik Tier1 wyniósł 16,8% wobec 16,3% w grudniu 2017 r. Fundusze własne wyższe niż równowartość 5 mln euro posiadało w grudniu 2018 r. 180 banków wobec 172 w grudniu 2017 r. – informuje KNF.

Jak dodaje Komisja, dodatkowym czynnikiem wspierającym bezpieczeństwo sektora są utworzone z końcem 2015 r. Instytucjonalne Systemy Ochrony (obecnie działają 2 Systemy Ochrony w zrzeszeniu BPS i zrzeszeniu SGB), które wdrożyły mechanizmy wzajemnej kontroli i pomocy w zakresie gwarantowania wypłacalności oraz płynności jego uczestników. Bank Spółdzielczy w Grębowie nie przystąpił jednak do żadnego z tych systemów.

MZ

Źródło:
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Małe banki mają problem w środowisku niskich stóp, duże gdy stopy przewyższają rentowność obligacji. Następuje niezłe ściśnięcie, bo rentowności spadają.
jes
Kolejny raz podatnicy się zrzucą na złodzieja.
exciterek
A czy KNF mogło by przypomnieć skąd pochodzą pieniążki tego Funduszu Gwarancyjnego którymi pokrywane są miliardowe przekręty w których biorą często udział ludzie związani z polityką i administracją? Może jest jakaś magiczna drukarka "gwarancyjna"?
Niestety w przyrodzie nic nie ginie i jak zawsze płacą
A czy KNF mogło by przypomnieć skąd pochodzą pieniążki tego Funduszu Gwarancyjnego którymi pokrywane są miliardowe przekręty w których biorą często udział ludzie związani z polityką i administracją? Może jest jakaś magiczna drukarka "gwarancyjna"?
Niestety w przyrodzie nic nie ginie i jak zawsze płacą za te przekręty Ci najuczciwiej zarabiający i płacący gigantyczne daniny.
Za rok i dalej wielu zwłaszcza tych młodych żuczków przekona się co to znaczy życie w kryzysie. Bomba tyka a nasi kochani rządzący robią wszystko aby wydłużyć lont ale to będzie miało fatalne skutki dla milionów Polaków...głownie tych uczciwych i pracowitych. Darmozjady, które doskonale pływają już w morzu danin dalej będą sobie radzić.
jes
Dodałbym jeszcze, że po to jest KNF by zapobiegać a nie tylko przydzielać pieniądze z BFG. Prawda o KNF taka, że nie zapobiegła żadnemu przekrętowi a jedynie służy do robienia swoich przekrętów, jak systematycznie wyciszana sprawa Chrzanowskiego.
tomitomi odpowiada jes
w p-oLSCE , czosnek jest nie do ruszenia ! ! !
skaurus
Czytaj ze zrozumieniem, suma bilansowa to 60 mln, to jakaś popierdółka a nie bank.

W każdym razie ciekawe jest to, że nikt nie pisze kto i dlaczego doprowadził do utraty płynności.

Jak zwykle winnego nie będzie. Prezes pójdzie na wcześniejszą emeryturę, kasierki poznikają, a w zależności ile mln zostało
Czytaj ze zrozumieniem, suma bilansowa to 60 mln, to jakaś popierdółka a nie bank.

W każdym razie ciekawe jest to, że nikt nie pisze kto i dlaczego doprowadził do utraty płynności.

Jak zwykle winnego nie będzie. Prezes pójdzie na wcześniejszą emeryturę, kasierki poznikają, a w zależności ile mln zostało wyprowadzonych w lewych kredytach ktoś zatańczy na konopnym sznurze lub sprawa się rozmyje.

ferdynantkiepski odpowiada skaurus
dokładnie tak jak piszesz, kazdy Bank musi posiadać Radę Nadzorczą i Zarząd, sporządzać raporty i przedstawiać je do KNF... więc są ludzie odpowiedzialni za tą sytuację... dobrze, że upadek Banku to tylko strata 60mln zł, a chcę zaznaczyć ze w którymś z artykulów wyczytałem, że Polski System Bankowy to ponad dokładnie tak jak piszesz, kazdy Bank musi posiadać Radę Nadzorczą i Zarząd, sporządzać raporty i przedstawiać je do KNF... więc są ludzie odpowiedzialni za tą sytuację... dobrze, że upadek Banku to tylko strata 60mln zł, a chcę zaznaczyć ze w którymś z artykulów wyczytałem, że Polski System Bankowy to ponad 800mld zł a BFG posiada tylko 18mld zł. Wątpliwe aby wszysczy upadli chociaż jakby zaczęła się panika i zaraza bankowa to cały sektor ucierpi, a to oznacza ze na kazde 800zł dostałoby się 18zł, a mrzonka o gwarancji 100tys euro na osobe w jednym banku to bajka... pieniedzy nie starczy dla wszystkich, to po co procedura ball-in
ferdynantkiepski odpowiada ferdynantkiepski
należy zadać pytanie dlaczego KNF nie ogłosiła upadłości Banku rok temu, czy pół roku temu? Mieli wtedy wzorową płynność jeśli NIE - to przynajmniej już wtedy nalezało wprowadzić Nadzorcę Komisarycznego...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki