Run na Bank Spółdzielczy w Grębowie. KNF ustanawia zarząd komisaryczny

Do niecodziennych wydarzeń doszło w Grębowie pod Tarnobrzegiem. Zaczęło się od informacji, że bank upada, a skończyło nocnym koczowaniem pod placówką zdenerwowanych klientów, którzy chcieli szybko wyjąć z banku swoje oszczędności.

W nocy z poniedziałku na wtorek pod placówką zaczęli gromadzić się zaniepokojeni klienci. W miejscowości wybuchła prawdziwa panika. Pocztą pantoflową, przez internet czy SMS-ami, przekazywano sobie informację, że bank ma problemy z płynnością. W krótkim czasie po otwarciu banku w placówce skończyły się pieniądze, a klienci wypłacali z bankomatów nawet najdrobniejsze nominały, po 10, 20 zł. 

Janina Kopała, dotychczasowa prezes Banku Spółdzielczego w Grębowie, wypowiadając się w lokalnych mediach, zapewniała, że bank posiada płynność finansową, a cała sytuacja jest wynikiem fałszywej informacji. Sugerowała nawet, że winna jest temu konkurencja. - My tracimy przez to klientów, klienci tracą pieniądze - mówi. 

Jednak już 9 lipca 2019 r., w poniedziałek, KNF podjęła decyzję o ustanowieniu zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Grębowie. Decyzja KNF weszła w życie z dniem 10 lipca 2019 r.

Zarząd komisaryczny w Banku Spółdzielczym w Grębowie ustanowiono w następującym składzie: Zbigniew Leszek Górniak (przewodniczący zarządu komisarycznego), Joanna Mandla (członek zarządu komisarycznego), Edyta Maria Glajcar (członek zarządu komisarycznego). Są to osoby posiadające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe odpowiednie do sprawowania funkcji w zarządzie komisarycznym - poinformowała KNF.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Bank przechodzi na ręczne sterowanie

Ustanowienie zarządu komisarycznego przez KNF porównać można do przejęcia ręcznego sterowania nad bankiem przez nadzorcę. Zarząd przejmuje prawo podejmowania uchwał i decyzji, które do tej pory były podejmowane przez władze zagrożonej instytucji. Jednocześnie kompetencje innych organów banku zawiesza się, a pełnomocnictwa udzielone poszczególnym osobom wygasają.

Zarząd komisaryczny ma zwykle z góry narzucone zadania dotyczące weryfikacji sytuacji finansowej banku. Opracowuje także plan naprawy i kieruje jego realizacją. Komisja Nadzoru Finansowego może w szczególnie istotnych sytuacjach zażądać, by zarządca uzyskiwał każdorazowo zgodę nadzorcy na konkretne czynności.

Komisja, biorąc pod uwagę analizę stanu faktycznego oraz obowiązujący stan prawny, stwierdziła spełnienie przesłanek wynikających z art. 145 ust. 1 ustawy Prawo bankowe i zasadność ustanowienia w banku zarządu komisarycznego w celu zapewnienia efektywności wdrażanego planu naprawy. Zarząd komisaryczny KNF został zobowiązany m.in. do sporządzenia sprawozdania finansowego banku na dzień poprzedzający dzień ustanowienia zarządu komisarycznego oraz poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta.

Bank Spółdzielczy nadal będzie świadczył usługi w dotychczasowym zakresie - zaznacza KNF. W mocy pozostają stosunki umowne łączące placówkę w Grębowie z klientami. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami Banku Spółdzielczego w Grębowie.

Z dniem 10 lipca rada nadzorcza została zawieszona, członkowie dotychczasowego zarządu banku - odwołani z mocy prawa, a ustanowione wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasły. 

Na zarząd komisaryczny KNF przechodzi prawo podejmowania uchwał i decyzji we wszystkich sprawach zastrzeżonych w ustawie Prawo bankowe i statucie do właściwych władz i organów banku. Na czas trwania zarządu komisarycznego kompetencje innych organów banku zostają zawieszone - dodaje KNF.

Suma bilansowa Banku Spółdzielczego w Grębowie na dzień 31 maja 2019 r. wynosiła 60 208 213 zł.

Depozyty zgromadzone w bankach spółdzielczych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zabezpiecza pieniądze klientów do wartości 100 tysięcy euro, więc do 450 tysięcy złotych.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 19 open_mind

Zawsze piszę. Nie masz w ręce to nie posiadasz. Najlepszy jest bank ziemski, znaczy wrzucasz do studni aż zadudni. A w chude dni nurkujesz po valuables tylko ty!

! Odpowiedz
12 28 --__hubert__---__--__--__--__-

Banki Spółdzielcze są to Polskie banki , w rankingach np kredytów zawsze mieszczą się w pierwszej 10 . O te Banki nie ma się co obawiać to nie są SKOK i . Zabezpieczenia BFG do 100 tys EUR. Bardziej obawiał bym się trzymać u Niemców np w DB który dawno powinie upaść.

! Odpowiedz
29 47 zbyszek_

I znowu podatnik ma sie zrzucac na lokaty przepiepszone przez jakiegos ubola prezesa banku, cwaniaka.

Powinno to upasc, zero BFG z kasy podatnika, a ubola do puszki na lifetime jak w Islandii.

! Odpowiedz
14 10 sztos1

a może pisowca cwaniaka ?

! Odpowiedz
51 63 jasiek2017

To efekt wybitnie malej wiedzy ekonomicznej mieszkancow Polski. Gdyby wiedzieli, ze lokaty do 100 tys euro sa zabezpieczone i kazdy kto ma mniej otrzyma zwrot srodkow nie staliby jak kukly przez cala noc po kilka pln.

Z drugiej strony niby nadmiar pieniedzy (min przez 500+) a ludzie ida do banku i zakladaja lokaty na 1% (minus podatek19%) gdzie inflacja to min 3%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 36 infinum

banki w Polsce i ogólnie na świecie są kompletnie niewypłacalne - to co jest w BFG nie pokrywa nawet ułamka procenta całości pieniędzy jakie ludzie mogą chcieć wycofać.

Bardzo dobrze, że ludzie stali nawet po 10 PLN, bo jak dostali gotówkę do rąk, to coś mogli za nią kupić, a obietnicami o gwarancjach się nie najedzą.

Jeszcze kilka lat i nie trzeba będzie nikogo przekonywać do kryptowalut - system bankowy sam zniechęci ludzi do korzystania z niego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 marekr987 odpowiada infinum

Widac calkowity brak wiedzy. BFG pokrywa wyplaty w przypadku upadlosci, a nie zwyklego wycofywania srodkow. I nigdzie nie jest powiedziane ze fundusze zgromadzona w BFG maja pokryc wszystko, banki przekazuja % a nie calosc srodkow

! Odpowiedz
3 14 jasiek2017 odpowiada marekr987

a ten infinum proponuje kryptowaluty jako alternatywe hahahhaaha szczegolnie szczesliwi sa ci, ktorzy stracili BTC i inne waluty na bitmarket. No cud miód z tymi kryptowalutami. Gieldy padaja jedna po drugiej.

! Odpowiedz
8 6 open_mind

@Jasiek2017 dobry nick sobie dałeś pasuje do twojej wiedzy jak ulał: „Gdyby wiedzieli, ze lokaty do 100 tys euro są zabezpieczone i każdy kto ma mniej otrzyma zwrot środków”
Pierdoły ględzisz. Zobaczysz jak np. bank Deutsche bank padnie to co skąd i kto weźmie taką kasę żeby oddać. Ludzie obudźcie się bo żyjecie w świecie fantazji. Ty może dostaniesz zwrot jak udowodnisz sądownie w pojedynczym przypadku że to banku wina we wszystkich innych jesteście masowo przegrani z punktu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne