KNF zaleca szczególną uwagę na długoterminowe kredyty o wysokich DSTI

KNF zaleca szczególną uwagę na długoterminowe kredyty o wysokich DSTI - podał Komisja w raporcie poświęconym wynikom badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych według stanu na koniec 2018 r.

(fot. Maciej Jarzębiński / Reuters)

"Szczególnej uwagi ze strony banków i klientów wymagają długoterminowe kredyty o wysokich DSTI, gdyż mogą one prowadzić do nadmiernego zadłużenia się części gospodarstw domowych oraz generować nadmierne ryzyko po stronie banków (z niepełnych danych wynika, że w 2018 r. banki udzieliły kredytów o wartości przekraczającej 10 mld zł, w przypadku których termin zapadalności przekraczał 5 lat, a DSTI przekraczało poziom 50 proc.)" - podała KNF.

DSTI (Debt-Service-to-Income) to relacja miesięcznej wartości wszystkich spłacanych rat kredytowych do miesięcznego dochodu netto gospodarstw domowych, która określa jaka część dochodu przeznaczana jest co miesiąc na spłatę długu. W przypadku rat kredytowych uwzględnia się nie tylko wydatki związane z obsługą kredytu mieszkaniowego, lecz także wszystkie inne obciążenia kredytowe, pomijając kredyty na karcie kredytowej, w linii kredytowej lub w rachunku bieżącym.

KNF zauważa w raporcie, że jakość wysokokwotowych kredytów konsumpcyjnych jest niższa niż pozostałych kredytów konsumpcyjnych, a jednocześnie w ostatnich latach obserwowany jest stały wzrost liczby i wartości kredytów ze stwierdzoną utratą wartości.

"W związku z tym wymagają one szczególnej uwagi ze strony klientów, banków i nadzoru" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne