KE naciska na kraje UE w sprawie zniesienia wiz dla Gruzji i Ukrainy

Komisja Europejska naciska na przedstawicieli unijnych krajów i europosłów, by zgodzili się na zniesienie wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy. Bruksela już dawno oceniła, że te państwa spełniły wszystkie kryteria, ale zgody w Unii w tej sprawie nie ma. O współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego rozmawiają w Brukseli unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Planowana decyzja o zniesieniu wiz, czyli styczeń przyszłego roku, może się opóźnić. Nie bez wpływu na tę decyzję są rozmowy o zniesieniu wiz także dla obywateli Turcji i związane z tym obawy przed ich napływem do Europy. "Mogę tylko powtórzyć to, co mówiłem wiele razy, że Gruzja i Ukrainy wypełniły wszystkie warunki. Oczekuję wkrótce decyzji w tej sprawie, bo te kraje i ich obywatele na to zasługują" - powiedział przed spotkaniem komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

W przełamaniu impasu miał pomóc tak zwany hamulec bezpieczeństwa. Wizy byłyby przywracane, gdyby dochodziło do nadużyć i wzrostu liczby azylantów. Negocjacje w tej sprawie przedstawiciele unijnych rządów i Parlamentu Europejskiego trwają. Unijni urzędnicy podkreślają, że decyzja o zniesieniu wiz upewniłaby Gruzinów i Ukraińców w europejskim wyborze. I przyznają, że przeciągające się rozmowy powodują, że Unia traci na wiarygodności.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~Krajan

KE chyba chce do końca zaszkodzić Polsce bo Ukraińcy najpierw przybędą do nas . Sprzeciwmy się temu bo jak zniesiemy wizy dla Ukrainy to zaleją nasz kraj a i teraz ich za dużo w Polsce i będą odbierać nam pracę a my będziemy zmuszeni uciekać za chlebem z własnego kraju! Możecie wierzyć lub nie ale Polska dla Ukraińców pod względem wynagrodzeń i zasiłków to raj w porównaniu do ich zarobków!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil