KAS wysłała 585 wezwań do nowożeńców z pytaniami dot. organizacji wesel

Krajowa Administracja Skarbowa wysłała 585 wezwań do nowożeńców z pytaniami dot. organizacji wesel - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Cybulskiego na interpelację poselską.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Z interpelacją "w sprawie nękania nowożeńców przez urzędy skarbowe" zwrócił się do MF wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wskazał, że opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców, w których fiskus domaga się od nich odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania związane z organizacją wesela, a także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Zdaniem Tyszki wysyłanie tego typu pism podważa zasadę zaufania obywateli do organów państwa.

Poseł poprosił resort finansów o informacje m.in. o tym, jaka jest "skala tego typu wezwań", czy urzędy skarbowe nie mają możliwości zdobycia potrzebnych im informacji w inny sposób, jakie działania planuje podjąć MF w celu wyeliminowania tego rodzaju praktyk. Cybulski wskazał, że Krajowa Administracja Skarbowa z jednej strony ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe państwa, ale też dba o zapewnienie zasad równej konkurencji dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego. Stara się przy tym aby działania podejmowane przez urzędników były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników.

"Z danych przekazanych przez dyrektorów izb administracji skarbowej wynika, że wezwania do nowożeńców wystosowano z terenu działania czterech izb administracji skarbowej - w łącznej liczbie 585" - czytamy w odpowiedzi.

Zgodnie z odpowiedzią wezwania te skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właściciela sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez.

"Dodatkowo wskazuję, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku (z uwagi na powołanie przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków) oraz prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii" - napisał wiceminister finansów.

Dodał, że kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie stosowane w ich ramach wezwania, mają na celu wyjaśnienie sprawy.

"Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej skierował do wszystkich Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej pismo dotyczące niedopuszczalności stosowania przez podległych urzędników praktyk, które naruszają zaufanie obywateli do działań KAS. W ww. zaleceniach wskazane zostało, że administracja publiczna ma wspierać i pomagać przedsiębiorcom oraz, że powinna działać

również w sposób zgodny z zasadą proporcjonalności wyrażaną w Konstytucji" - wyjaśnił Cybulski.

Wskazał, że w wystąpieniu tym szef KAS przypomniał również, że niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania tych zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną.

"Wskazano, też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców" - podkreślił wiceminister. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 rekin1986

Jakie kwiatki potrafią być robione przy organizowaniu wesel to mózg się lasuje

Gdyby tak przesłuchać ludzi na wykrywaczach kłamstw to połowa poszła by siedzieć za podatki

Banalny przykład

Przychodzi dwoje młodych ludzi i pyta o lokal i terminy odpowiedż właściciela alkohol państwowy czy produkcji własnej czyli bez VAT i akcyzy jak własnej to może być impreza ale bez rachunków

Idziesz do fotografa i kamerzysty Nie ma problemu usługa xxx bez papierów na papier x 2

Hardcorem level hard są prezenty zwłaszcza jak dostaje młoda para klucze do własnych 4 kątów od rodziców i teściów to jest dopiero jasełka spodziewaj się wezwania do skarbówki na drugi dzień po wizycie u notariusza gdy ten akt notarialny wyśle do skarbówki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 doninik

"Hardcorem level hard są prezenty zwłaszcza jak dostaje młoda para klucze do własnych 4 kątów od rodziców i teściów to jest dopiero jasełka spodziewaj się wezwania do skarbówki na drugi dzień po wizycie u notariusza gdy ten akt notarialny wyśle do skarbówki" I tu akurat jesteś w błędzie. To jest grupa zerowa (rodzice, teściowie, rodzeństwo itp.) Podatek 0, tylko trzeba złożyć deklarację w US.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 rekin1986 odpowiada doninik

Nie zapominaj , że kontrolowane są też żródła dochodu darczyńcy jak się spytają skąd rodzice i teściowie mieli pieniądze to co od tak powiesz , że masz 200 czy 300 tys oszczędności nie pokrywające się ze zeznaniami podatkowymi

! Odpowiedz
1 1 mhm odpowiada rekin1986

No i właśnie dlatego nie wydaje mi się, by tak wiele było osób kupujących nieruchomości za nielegalnie zarobione środki — w przeciwieństwie do np. opłacenia wesela, co fiskus bada stosunkowo rzadko, informacja o zakupie nieruchomości zawsze idzie do GIIF.
Z drugiej strony nie przesadzajmy z tym „masz 200 czy 300 tys oszczędności nie pokrywające się ze zeznaniami podatkowymi”, małżeństwo zarabiające po „przeciętne” 3,5 tys zł/mc netto może w 5 lat odłożyć te 200 tys. zł oszczędności...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 23 dziki_losos

Następne będą kontrole KAS przy sklepikach szkolnych - każdy uczeń będzie musiał wyjaśnić, skąd ma kieszonkowe.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 13 wwff

Zastanawiam się, czy MF nie powinno zatrudnić "płatnych trolli", aby dać odór szczuciu na urzędników, którzy tylko dbają o przestrzeganie prawa.

Osławione prezenty ślubne, to nie wymysł urzędników, ale prawników, którzy występują w sprawach o podatek 75%. Jak się podaje, że z prezentów było tyle, a tyle, to słuchani będą goście jako świadkowie.

Są lepsze wersje: dolary z Ameryki z lat 80, marki z NRF, zbieranie jagód, słoik w ogródku, itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 sztos1

słoik w ogródku ..... nie za bardzo .

! Odpowiedz
6 64 jasiek2017

Bylem pijany razem z malzonka. Nic nie pamietamy.

! Odpowiedz
11 13 mhm

Byliście pijani zamawiając i opłacając sale weselną, katering, zespół muzyczny?
To może dostaniecie jakiś odwyk na koszt społeczeństwa...

! Odpowiedz