REKLAMA

Jest sposób, żeby płacić mniej za kredyt hipoteczny

Zuzanna Brud2012-09-11 11:06
publikacja
2012-09-11 11:06
Klienci kupujący nieruchomości, którzy podpisali już akt notarialny, czekają na wpisanie hipoteki do księgi wieczystej nawet kilka miesięcy. Może to jednak trwać zdecydowanie krócej. W efekcie kredytobiorca krócej płaci za tak zwaną pomostówkę, obniżając tym samym koszt zaciągniętego kredytu.

szybsze wpisanie hipoteki do księgi wieczystej, niższe ubezpieczenie pomostowe
Źródło: SXC

Ubezpieczenie pomostowe chroni bank przed ryzykiem niespłacenia kredytu przez kredytobiorcę w okresie od początku kredytowania do momentu prawomocnego wpisania hipoteki do księgi wieczystej. Opłatę z tego tytułu zazwyczaj ponosi się w postaci podwyższonej o około 1 punkt procentowy marży kredytu lub z góry, za kilkumiesięczne okresy.

Ile trzeba czekać na prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej?


O wpis do księgi wieczystej wnioskuje kredytobiorca w sądzie prowadzącym rejestr ksiąg wieczystych, po uzyskaniu własnościowego aktu notarialnego. Nabywca nieruchomości może to zrobić samodzielnie, udając się do sądu, lub za pośrednictwem notariusza, wnosząc za usługę odpowiednią opłatę (opłaty za poszczególne wnioski dotyczące ksiąg wieczystych określone są w rozdziale 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). W zależności od obłożenia konkretnych sądów czas oczekiwania na prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej może potrwać nawet 4 miesiące. Mógłby jednak skrócić się do 2 tygodni.

Co zrobić, żeby przyspieszyć wpis hipoteki?


Kredytobiorca, który zawnioskował o wpis hipoteki do księgi wieczystej w sądzie, może w tym samym sądzie złożyć podanie o wcześniejsze wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. W samodzielnie napisanym podaniu kredytobiorca podaje numer rozpatrywanego już w sądzie wniosku o wpis oraz numer księgi wieczystej, do której ma być wpisana hipoteka.

»Na początek kredytu - ubezpieczenie pomostowe

Podanie winno być poparte solidnymi argumentami. Obecnie sędziowie najczęściej odrzucają pisma, w których kredytobiorcy powołują się na trudności finansowe związane z opłacaniem ubezpieczenia pomostowego. Skutecznymi – bo dodatkowo popartymi odpowiednią dokumentacją – argumentami mogą być natomiast informacje o trudnej sytuacji materialnej w związku z kilkuosobową rodziną na utrzymaniu, wydatkami związanymi z chorobą, konieczności nagłej zapłaty np. za odziedziczony majątek lub pilny wyjazd, w efekcie którego szybkie odebranie prawomocnego wpisu będzie odwleczone w czasie.

Po analizie złożonego podania referendarz lub sędzia sądu rejonowego podejmuje decyzję albo o przyspieszonym wpisie, albo o odrzuceniu podania. Kredytobiorca, który otrzymał – po około dwóch tygodniach - pozytywną decyzję o wpisie, odbiera w sądzie odpis wpisu i udaje się z nim do banku, by zamknąć okres pobierania ubezpieczenia pomostowego. Od tego momentu miesięczna rata kredytu mieszkaniowego zmniejsza się, najczęściej o ok. 200-300 zł.

»Elektroniczny, bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych

W pierwszym miesiącu kredytobiorca będzie musiał co prawda zapłacić ubezpieczenie pomostowe, ale ma szansę uniknąć jego płacenia przez kolejnych kilka okresów. W przypadku skutecznego rozpatrzenia podania i przyspieszenia terminu wpisu bank zwróci składkę za okres, kiedy ubezpieczenie nie było już konieczne.

Zuzanna Brud
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wujek dobra rada
Jest też sposób żeby wcale nie płacić za kredyt hipoteczny, albo go nie brać albo spłacać tak szybko jak to tylko możliwe...
~Kolo_
http://forum-z.cba.pl/?p=1557
~cv
A czy sędziowie nie mogli by pracować bardziej wydajnie. Po co te podania. 7 tygodni urlopu mają same przywileje a robota stoi. Ktoś ich rozlicza z czasu pracy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki