Japonia boi się toaletowej katastrofy

Władze Japonii rozpoczęły kampanię nawołującą do gromadzenia zapasów papieru toaletowego w ramach Dnia Zapobiegania Kataklizmowi. Choć sprawa wydaje się śmieszna, wszystko odbywa się jak najbardziej poważnie.

„Nie czekaj, aż będzie za późno, by pomyśleć o papierze toaletowym” – to hasło najnowszej kampanii społecznościowej w Kraju Kwitnącej Wiśni. Urzędnicy ostrzegają, że 2/5 japońskiej produkcji tego strategicznego towaru pochodzi z regionu bardziej niż inne zagrożonego trzęsieniem ziemi.

„Gdy skończy się papier toaletowy, ludzie zaczynają używać chusteczek higienicznych, co może doprowadzić do zatkania bezcennych działających toalet” – zauważa Toshiyuki Hashimoto, urzędnik japońskiego ministerstwa przemysłu cytowany przez agencję Associated Press.

Papier toaletowy został dodany do rządowej listy podstawowych towarów po tsunami, które w marcu 2011 roku sparaliżowało Japonię. „Papier toaletowy jest obok żywności towarem, który  jako jeden z pierwszy znika ze sklepowych półek nawet na obszarach nieobjętych kataklizmem” – zauważa pan Hashimoto.

W japońskiej kampanii wzięło udział prawie 40 producentów, specjalnie z tej okazji oferując ekstra-długie rolki o długości niemal 150 metrów w cenie 460 jenów (14,15 zł) za sześciopak. Zdaniem producentów taki zapas powinien wystarczyć czteroosobowej japońskiej rodzinie na miesiąc.

Odważna kampania japońskich władz tylko o krok wyprzedza pomysły europejskich biurokratów, którzy całkiem poważnie deliberują nad limitami ilości wody zużywanej w unijnych toaletach. Sprawą zajmą się zapewne, gdy tylko zakończą wdrażanie dyrektywy regulującej maksymalną moc odkurzaczy.

K.K.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Królik_Flips

I właśnie dlatego przezorni Japończycy wymyślili kible, które same myją d*pę

! Odpowiedz
0 3 ~Mietka

Krzyżacy np. w Malborku używali liści kapusty. Możemy zamiast do rosji eksport poczynić do japoni . A i to zdrowo (nie będzie hemoroidów i ekolodzy się ucieszą) i dolary wpłyną oraz embargo Rosjan niestraszne.

! Odpowiedz
0 2 ~Krychna

Myśmy już to przerabiali, można sprzedać nasze doświadczenie japońcom - palców nie mają czy co , pisać w kiblu nie potrafią

! Odpowiedz
2 1 ~irosz

A od czego maja pazurki ,tak jak my za komuny.

! Odpowiedz
0 3 ~as

Ahh, czuć że Japonia

! Odpowiedz
0 2 ~Krzysztof_Łokciany

Panie Krzysztofie, Pan w takim temacie. Byłem pewien, że to Justyna. Sześciopak na miesiąc dla czterech osób, to chyba same samce muszą być. Z zatwardzeniem. Niezłe.

! Odpowiedz
18 7 ~endi

A Arabowie obywają się bez papieru toaletowego i są sto razy czyściejsi od Europejczyków , wszystko jest kwestią zaradności

! Odpowiedz
1 4 ~seth

Głupi artykuł, przecież wiadomo że w Japoni króluje bidet, papieru mało kto tak używa. A niektóre są wyposażone lepiej niż nasze samochody.

! Odpowiedz
2 1 ~trewor

dlatego noszą długie kiecki a koniec tej kiecki jest u nich najbardziej os...y bo służy za papier toaletowy.

! Odpowiedz
4 3 ~69

Ku Klux Kolany - armageddon nadchodzi :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil