REKLAMA

Po wojnie z żarówkami Bruksela bierze się za odkurzacze

2013-10-25 12:25
publikacja
2013-10-25 12:25
Po wojnie z żarówkami Bruksela bierze się za odkurzacze
Po wojnie z żarówkami Bruksela bierze się za odkurzacze
/ Thinkstock

Po wielkiej wojnie wypowiedzianej zwykłym żarówkom Bruksela bierze się za energochłonne odkurzacze. Unijni urzędnicy ustalą maksymalną moc urządzeń, za pomocą których Europejczycy będą mogli robić domowe porządki.

OPIS
Źródło: Thinkstock


Zapoznaj się z dyrektywą dotyczącą ekoprojektu dla odkurzaczy [PDF]
dyrektywa

Jak donosi powołujący się na niepostrzeżenie przyjętą unijną dyrektywę niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, od września 2014 r. na terenie UE będzie można sprzedawać odkurzacze o maksymalnej mocy 1600 W. Od 2017 r. górny limit mocy zmniejszy się do 900 W. Jednocześnie wszystkie wypuszczane na rynek urządzenia będą musiały posiadać stosowne oznaczenia informujące o zużyciu energii. Za decyzją Brukseli stoi oczywiście troska o środowisko naturalne.

Chociaż większość producentów już teraz oferuje odkurzacze o mocy spełniającej przyszłe kryteria, to na rynku wciąż powszechnie występują urządzenia o mocy przekraczającej unijne normy - w ofertach sklepów internetowych bez problemu znajdziemy odkurzacze o mocy 2000 W i większej. Jak zauważyli już niemieccy komentatorzy, powstaje obawa, że w niektórych sytuacjach zredukowana moc odkurzacza może nie wystarczyć, przez co odkurzać trzeba będzie kilkukrotnie, co zwiększy pobór energii.

W rozporządzeniu Komisji UE zdefiniowano między innymi badanie, na które składa się "odpowiednia liczba cykli odkurzania na stanowisku badawczym z dywanem Wilton, podczas których głowica czyszcząca odkurzacza pracującego przy najwyższym ustawieniu ssania przesuwa się po powierzchni testowej o szerokości równej szerokości głowicy czyszczącej i odpowiednio długiej, zanieczyszczonej równomiernie rozmieszczonym i właściwie osadzonym kurzem testowym o odpowiednim składzie, przy stałym pomiarze i zapisie z odpowiednią częstotliwością upływu czasu, zużycia energii elektrycznej i położenia środka głowicy czyszczącej względem powierzchni testowej; na koniec każdego cyklu odkurzania odpowiednio szacuje się przyrost masy znajdującego się w urządzeniu zbiornika na kurz". Uff. Aha, od 2017 roku wąż do odkurzacza musi wytrzymać 40.000 oscylacji z obciążeniem.

Odkurzacze nie są jedynymi urządzeniami, których moc ograniczyć chce Unia. Od 1 listopada wejść w życie mają przepisy regulujące dopuszczalną efektywność energetyczną suszarek bębnowych.

Parametr odkurzacza 2014 2017
Roczne zużycie energii 62 kWh/rok 43 kWh/rok
Znamionowa moc wejściowa < 1600 W < 900 W
Wskaźnik zbierania kurzu na dywanie 0,7 0,75
Wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej 0,95 0,98
Reemisja kurzu < 1%
Poziom mocy akustycznej < 80 dB
Wytrzymałość węża 40 000 oscylacji z obciążeniem
Żywotność silnika 500 h

- Unia Europejska "bierze się" także za odkurzacz w trosce o środowisko - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. - Cel jest prosty – ograniczyć pobór energii przez domowe sprzęty. Wymusi to na producentach poszukanie innych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie efektywności „sprzątania” przy jednocześnie zmniejszonej mocy. To oczywiście wywoła negatywne skutki i zapewne wpłynie na wzrost cen ekologicznych odkurzaczy. Możemy spodziewać się, że wartość starych dobrych odkurzaczy nagle zacznie rosnąć. Podobnie było z żarówkami 100-watowymi.

W UE mamy wiele absurdów dotyczących regulacji wszystkiego. W większości przypadków brzmią one śmiesznie i na pierwszy rzut oka nie mają większego sensu. Tak było np. z marchewką, którą uznano za owoc. Niemniej zawsze, gdy mamy do czynienia z absurdalnym pomysłem urzędników, warto kierować się rzymską zasadą i sprawdzić, kto na tym pomyśle skorzysta. A potem kupić akcje tej firmy - podsumowuje Piechowiak.

Moc odkurzacza to nie wszystko. Na urządzeniach będą obowiązkowo umieszczane etykiety energetyczne. Niektórzy producenci odkurzaczy twierdzą, że nowy system etykiet będzie wprowadzał konsumentów w błąd

/mz, faz

Źródło:

Do pobrania

odkurzaczpngodkurzaczpng
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (89)

dodaj komentarz
~Fenix
Osobiście mam w domu sprzęt, który dostosowany jest do wymogów UE i odkurza się nim rewelacyjnie. Niczym nie jest gorszy od odkurzaczy o mocy powyżej 2000W. Ekologiczny, energooszczędny i wydajny, dodatkowo posiada najwyższą klasę remisji kurzu.
~Agnus
A jakiego odkurzacza używasz? Nie ukrywam, że też by mi się taki przydał...
~Fenix odpowiada ~Agnus
No ja akurat mam Boscha GL-30, który spełnia te założenia. Ale jak dobrze poszukasz, znajdziesz w sieci sporo innych tego typu sprzętów.
~cosik
Odkurzacze, żarówki, węgiel i co następne? Szkoda słów, dobrze, że znam kogoś kto mi pomaga z utrzymaniem mojego odkurzacza o zacnej mocy, www.agd-mat.pl polecam :)
~Mateusz
zgadzam się, jak dla mnie to jest "wygodna" przyszłość :) ciesze się, że jest coraz więcej takich produktów na rynku bo im większa konkurencja tym lepsze dla nas ceny
~Arko
odkurzacza... złote czasy się zbliżają dla robotów sprzątających :) w sumie wygodne urządzenia tylko niech ceny jeszcze troszkę spadną...
~pszczelarz
niech unia dopilnoje opryskow na polach bylbym wdzieczny
~buldog
i zaraz za szuszarki i nie wiadomo co jeszcze. w media expert teraz można wygrac zwrot kasy więc też tam skocze :)
~guli
no i w media expert fajne promocje na odkurzacze, a teraz czytałem że na ifony i inny sprzęt też będzie obrabiany przez UE, co oznacza dokładnie to samo co w przypadku odkuraczy :)
~Leniwiec
Blady strach padł na wszystkich. Zamiast lecieć do sklepu i kupować zakurzacze po 2400 w póki jeszcze są lepiej kupić robota odkurzającego np. iRobot. Robocik posprząta za nas, a my nie będziemy musieli namachać się rurą w pocie czoła.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki