REKLAMA

Jaki podatek opłaca się bardziej przy najmie mieszkania?

2014-01-14 06:00
publikacja
2014-01-14 06:00
Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, to masz prawo wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Dzięki temu dochód z najmu może być wyższy. Trzeba się jednak spieszyć, bo termin wyboru upływa 20 stycznia.


foto: thinkstock

Podpisanie umowy najmu lokalu mieszkalnego z najemcą spowoduje, że po stronie właściciela wynajmowanego mieszkania, domu lub garażu powstanie przysporzenie majątkowe w postaci czynszu opłacanego przez najemcę. To z kolei rodzi skutki podatkowe. Przy umowach najmu problemów podatkowych jest wiele i dotyczą one właściciela lokalu. Podstawowym jest wybór sposobu rozliczania z organem skarbowym – poniżej opisujemy, jakie możliwości mają prywatni właściciele mieszkań.

Ryczałt od przychodów z najmu

kara» Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa podatkowe

Osoba, która zaczęła uzyskiwać przychód z najmu prywatnego lokalu (domu, mieszkania, garażu) i chciałaby płacić podatek w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc., powinna zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego – właściwego według miejsca zamieszkania.

Jeśli tego nie zrobi, będzie musiała płacić podatek według skali podatkowej. W celu wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania, wystarczy wysłać pisemne oświadczenie (nie ma sformalizowanego wzoru deklaracji ani druku), nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu. Jeśli zamierzamy od początku roku wynajmować należące do nas mieszkanie, a chcemy płacić podatek w formie ryczałtu, to musimy pamiętać o tym, żeby najpóźniej 20 stycznia 2014 r. złożyć na piśmie oświadczenie w urzędzie skarbowym. Jeśli termin ten wypada w dzień wolny, sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Poniżej zamieszczamy wzór oświadczenia.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu

Wrocław, 10 stycznia 2014 r.


Anna Nowak
ul. Śrubowa 1
53-611 Wrocław

Naczelnik Urzędu Skarbowego
Stare Miasto ul. Inowrocławska 4
50-996 Wrocław

Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) uprzejmie informuję, że jako osoba fizyczna osiągająca w 2014 r. przychody z najmu nieruchomości na cele mieszkalne w roku podatkowym 2014 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z poważaniem Anna Nowak

W większości przypadków opłacenie jednej stawki najmu w wysokości 8,5 proc. opłaca się bardziej niż opłacanie przy najmie podatku według skali podatkowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy właściciel lokalu nie ponosi w związku z tym wysokich kosztów. Już przy czynszu w wysokości 3500 zł miesięcznie, podatek płacony według zasad ogólnych (skala podatkowa) będzie dwukrotnie wyższy w skali roku, niż płacony w formie ryczałtu od przychodów. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że jest to podatek od przychodu, zatem nie zwiększa sumy dochodów do opodatkowania według skali podatkowej – zmniejsza się więc ryzyko, że właściciel mieszkania wpadnie w drugi próg podatkowy. Jeśli chodzi o deklarację podatkową właścicieli, to po zakończeniu roku podatkowego wykazują oni wysokość uzyskanych przychodów w składanym do 31 stycznia zeznaniu na formularzu PIT-28.

Najem opodatkowany według skali podatkowej

Drugą możliwą formą opłacania podatku od najmu majątku prywatnego jest skala podatkowa. Oznacza to opłacanie podatku według obowiązującej w danym roku skali – obecnie stawki są dwie (18 i 32 proc.). Podatek według pierwszej stawki 18 proc. płaci się od dochodów nie wyższych, niż 85 528 zł, zaś nadwyżka powyżej tej kwoty opodatkowana jest według stawki 32 proc. Dochody osiągnięte w danym roku sumują się, dlatego jeśli z tytułu umowy o pracę zarobimy 50 tys. zł, a z tytułu najmu 40 tys. zł (w sumie 90 tys. zł), to wpadniemy w drugi próg podatkowy.

grzejnik» Ogrzewanie domu - co zamiast węgla?
Wybierając tę formę rozliczenia (jeśli nie zdecydujemy się na ryczałt, to urząd skarbowy wybierze ją za nas) mamy możliwość potrącenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu uzyskania przychodu z najmu. Dotyczy to zarówno amortyzacji, opłat administracyjnych, opłat za media, odsetek od kredytu hipotecznego, ubezpieczenia i kosztów remontu. W przypadku, gdy właściciel ma wysokie koszty związane z wynajęciem nieruchomości, wówczas bardziej opłacalna będzie dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania będzie obniżony o koszty, a w efekcie podatek do zapłaty niższy. Jeśli chodzi o rozliczenie roczne najmu prywatnego, w przypadku wyboru skali podatkowej, to wymagane jest uwzględnianie dochodów z najmu w rozliczeniu rocznym PIT-36, które można złożyć do 30 kwietnia 2014 r.

Warto też wspomnieć, że jeśli lokal (będący współwłasnością) jest wynajmowany wspólnie przez małżeństwo, to można wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie muszą jednak uzyskiwać dochody z różnych źródeł, czyli na przykład jedna osoba jest właścicielem firmy, a druga pracuje na etacie. Reasumując, wybór formy opodatkowania to sprawa indywidualna, jednak przy obecnej wysokości stawek, w większości przypadków bardziej opłacalny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że najemca rzadko ponosi wysokie koszty, które mógłby odliczyć od dochodów.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
janek198012
W tej kwestii mam tylko jedną zasadę - jak nie wiem, szukam tu: http://mieszkanicznik.org.pl/
~Tomaszewski
Mam pytanie czy jak jestem na ryczałcie to muszę odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego za użyczenia lokalu na przechowywanie dokumentacji.
~Mariusz
Dla ostudzenia głowy polecam przejrzeć informacje z tej strony: http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-mieszkania/ Okazuje się, że właściciel mieszkania nie ma żadnych praw i jest w zasadzie na usługach najemcy!
~endi
Ulica Śrubowa - co za koszmar , nazwa ulicy wybrana niedbale ...taka chu owa nazwa
~endi
No i po co w ogóle wymóg informowania urzędu skarbowego o sposobie opodatkowania ? jest termin do którego należy zapłacić podatek więc to do podatnika należy jaką formę opodatkowania wybierze , ważne żeby zmieścił się w czasie z podatkiem . Może tu chodzi o tę papuzią paplaninę aby prości ludzie dowartościowali się a urzędnicy skarbówki No i po co w ogóle wymóg informowania urzędu skarbowego o sposobie opodatkowania ? jest termin do którego należy zapłacić podatek więc to do podatnika należy jaką formę opodatkowania wybierze , ważne żeby zmieścił się w czasie z podatkiem . Może tu chodzi o tę papuzią paplaninę aby prości ludzie dowartościowali się a urzędnicy skarbówki wydali się bardziej mądrzy niż są " Powołując się na ustawę 345.34.4.2.4..9 przyjętą w drodze ustawy 42.345.5.24.4312 Dz.U. 35.3535.45.234 z późniejszymi zmianami z dnia 01.01.49.r. w trybie ustawy Dz.u.24.2.4..242.442 z późniejszymi zmianami Ustawy o zmianie Ustawy na podstawie Ordynacji Podatkowej Dz.U. 235.2425.646 z późniejszymi zmianami wnoszę o możliwość wniesienia tego co chcę wnieść " z Głębokim poważaniem - uniżony podatnik
~robert
i znowu na 2 lata bedzie cacy az tusk odejdzie od koryta a potem wszystko szlag trafi ... ludzie beda bez pieniedzy domow i z dlugiem polityków (NIE PUBLICZNYM)


~mall
może nie nazwałbym zgłaszania do skarbówki debilizmem, ale niestety łatwiej jest się pozbyć nieuczciwego najemcy jak wynajmiemy bez umowy.
~mvh
zglosi to do urzedu skarbowego i lezysz bracie i kwiczysz.
- albo sasiad katolik cie podkabluje
- powiesz ze wynajmusze mieszkanie bez umowy. Nic glupszego, ktos ci bedzie liczniki bil a ty nie bedziesz miec mozliwosci prawnego zaltwienia sprawy. Wystraczy ze odkreci ciepla wode i pojedzie na zakupy. 1 m3 cieplej wody z kranu
zglosi to do urzedu skarbowego i lezysz bracie i kwiczysz.
- albo sasiad katolik cie podkabluje
- powiesz ze wynajmusze mieszkanie bez umowy. Nic glupszego, ktos ci bedzie liczniki bil a ty nie bedziesz miec mozliwosci prawnego zaltwienia sprawy. Wystraczy ze odkreci ciepla wode i pojedzie na zakupy. 1 m3 cieplej wody z kranu i jako scieki kosztuje. NIe licze elektrycznosci. Albo przestanie Ci placic czynsz. I co , zglosisz to na policje?
Zaczna sie pytania itp. Powiesz najmiesz Lysych albo kiboli :-).
Nie masz prawnie wiele mozliowsci by kolesia wyrzucic.

Wiec wynajm, umowa i uczciwe zgloszenie sprawy daje ci spokojna glowe i spokojny sen.

Na koniec wnioskuje ze nigdy nie wynajmowales mieszkania
~xyz
rozumiem że wynajmujesz mieszkanie i znasz sie n a tym wiec zapewne znasz tez ustawę o ochronie praw lokatorów
~wróżka
I potem tracą mieszkanie jak ktoś się nie chce wyprowadzić i za nic płacić, bo nie da rady dać sprawy do sądu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cwaniacy od siedmiu boleści.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki