Jak zrozumieć polski komunizm?

„Aby zrozumieć polski komunizm, trzeba zacząć od badania jego początków”, pisze we wstępie do swojej książki Padraic Kenney.

Amerykański historyk pokazuje, że, jakkolwiek reżim komunistyczny wprowadzono w Polsce odgórnie siłą i z pomocą radzieckich czołgów, to jednak na jego charakter i specyfikę, zwłaszcza w latach 1945-1950, ogromny wpływ mieli nie tylko komunistyczni decydenci, ale też w dużym stopniu robotnicy. I właśnie z perspektywy zwykłych ludzi, w szczególności robotników, Kenney stara się opisać doświadczenie nowego ustroju rzekomej „sprawiedliwości społecznej”.
Z autorem niezwykle popularnej w środowisku amerykańskich historyków, a po raz pierwszy wydanej w Polsce książki, rozmawia Marcin Dobrowolski.

Budowanie Polski Ludowej - rozmowa z autorem książki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~plazowicz

Historii najnowszej, czyli najważniejszego dla przeciętnego zjadacza chleba okresu historii nie uczy się w PL z prozaicznych względów. Szkoły są w ręku nauczycieli. Nauczyciele skupieni w ZNP z kolei są klientami i elektoratem partii lewicowych, które w prostej linii wywodzą się z komunizmu. Program którego nie ma szans zrealizowąć nie jest przypadkowy. Historia pomaga rozumieć chociażby gospodarkę czy politykę. Dawni nominalani i prawdziwi komuniści oraz ich rodziny mają żywotny interes by ludzie nie znali historii. Celem jest "leming" - wysokowydajny (podatki!) ciemny chłop pańszczyźniany. W historii ma to też swoje nazwy - czerń, korowiec, komsomolec...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~JaruśK

Dlatego wyrzućmy książki i słuchajmy amerykańskich "pisarzy", którzy znają lepiej nasza historię niż my sami. Albo lepiej ruskich. W końcu autor zna się na Europie wschodniej a nie centralnej. http://en.wikipedia.org/wiki/Padraic_Kenney

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil