REKLAMA

Jak zarabiać na zmianach cen kawy ?

2008-07-22 10:49
publikacja
2008-07-22 10:49
Kawa to jeden z podstawowych artykułów spożywczych, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie ludzkości. Jej zbiory różnią się jednak z roku na rok, w przeciwieństwie do np. wydobycia złota. Zmienna produkcja kawy zależy od wielu czynników. Oprócz zmian klimatyczno-pogodowych, czy też zjawisk nieprzewidywalnych, jak susze, powodzie, czy choćby brak odpowiedniego nawilżenia i nasłonecznienia, wpływ mają polityczne interesy największych krajów-producentów. Z tych powodów zbiory kawy są zróżnicowane na przestrzeni lat.

Producenci kawy

W skali globalnej 25 milionów drobnych producentów zajmuje się jej wytwarzaniem. Dla przykładu, w samej Brazylii (1/3 światowego rynku) 5 milionów osób jest zatrudnionych przy uprawie 3 miliardów krzewów kawowca. Uprawa kawowca jest znacznie bardziej pracochłonna niż innych roślin regionu (soja, trzcina cukrowa, pszenica), ponieważ wymaga stałej uwagi (wysoka wrażliwość na pogodę) i nie podlega automatyzacji.

Najwięksi światowi producenci kawy to Brazylia (2,18 mln ton rocznie), Wietnam (0,99 mln ton), Indonezja (0,76 mln ton) i Kolumbia (0,68 mln ton). Pozostała produkcja skupiona jest w krajach Ameryki Łacińskiej oraz środkowej Afryki. W obrocie handlowym są dwa główne rodzaje kawy: Arabica i Robusta.

Arabica to gatunek szlachetniejszy. Rośnie na wysokości ponad 1000 metrów, ma ciekawy zapach, ograniczoną zawartość kofeiny i stanowi około 70 proc. światowej produkcji. Robusta to odmiana niskogatunkowa, o wysokiej zawartości kofeiny, ale wysoko wydajna i wykorzystywana głównie w produkcji kaw typu instant. Stanowi około 30 proc. światowej produkcji.

Kawa na giełdach

Główną giełdą na której odbywa się sprzedaż i kupno kawy jest Nowojorska Giełda Kawy i Cukru, wchodząca w skład IntercontinentalExchange (ICE). Na ICE oraz NYMEX najwyższe obroty są na kawie typu Arabica. Kontrakt futures notowany na tych amerykańskich giełdach opiewa na 37500 funtów kawy. Jest to w przybliżeniu 17,01 tony. Obecnie, jeden kontrakt wart jest 48750USD. Na giełdzie w Londynie, Euronext.LIFFE, obrót skupiony jest na kawie typu Robusta.

Kontrakt opiewa na 5 ton towaru, a jego obecna cena to 11250USD (mimo, że notowania mają miejsce w Europie, akurat ten futures kwotowany jest w amerykańskiej walucie). Cena 1 tony kawy typu Robusta to 2250$, a 100 funtów kawy Arabica to 130$ (czyli 1 tona = 2204 funty kosztuje 2860$). Robusta jest więc tańsza, a jej wartość stanowi około 80% ceny kawy Arabica.

Fluktuacje cenowe

Cena kawy potrafi być stabilna przez kilka lat i wahać się w paśmie 20%-40%. Co kilka lat zdarzają się jednak gwałtowne skoki cen kawy, przekraczające nawet 150%. Najczęściej spowodowane są słabymi zbiorami, a te z kolei katastrofami pogodowymi na dużych obszarach upraw.

Od 2002 roku cena znajduje się w kanale zwyżkującym, corocznie sięgając lokalnych szczytów i dołków.

Wykres zmian cen kawy notowanej w Londynie (Robusta Coffee) oraz Nowym Jorku (Arabica Coffee) przez ostatnie dwa miesiące.

Różnica w cenie kawy notowanej w Londynie i Nowym Jorku przez ostatnie dwa miesiące.

Różnica procentowych (względnych) zmian ceny kawy notowanej w Londynie i Nowym Jorku przez ostatnie dwa miesiące.Handel w Efix

Jak wyglądałaby transakcja kontraktem CFD na kawę w Efix Polska ?

London Coffee Futures handluje się między 9.00 a 17.50 polskiego czasu. Na depozyt zabezpieczający dla jednego kontraktu potrzebne będzie 2250$ * 5% * 2,2zł/$ czyli ok. 250zł. Cena w ciągu dnia waha się o około 50 dolarów za tonę (wg wskaźnika ATR). Jeśli więc sprzedamy kontrakt CFD a cena spadnie z 2250$ do 2200$, odnotujemy zysk rzędu 50$ czyli ok. 110zł. Jest to więc 44% stopa zwrotu w ciągu jednego dnia.

Kontraktami na US Coffee „C” można handlować między 8.30 a 21.10. Szczególnie duża zmienność i zarazem możliwość istotnej zmiany ceny ma miejsce około 14-16, gdy na rynek „amerykańskiej” kawy wkraczają... Amerykanie. Na depozyt zabezpieczający dla jednego kontraktu (na 100 funtów kawy) potrzebne będzie 135$ * 100 * 3% * 2,2zł/$ czyli ok. 890zł. Cena w ciągu dnia waha się o około 3 dolary za 100funtów (wg wskaźnika ATR). Jeśli więc kupimy kontrakt CFD a cena wzrośnie ze 135$ do 138$, odnotujemy zysk rzędu 300$ czyli ok. 660zł. Jest to więc 74% stopa zwrotu w ciągu jednego dnia.

Więcej szczegółowych informacji, w tym także na temat notowań, można przeczytać na stronach:

International Coffee Organization


Future Source


Futures and Commodity Market News


The Coffee Guide


Coffee Monitor


Dailyfutures.com
Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki